Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1998.1.10 Megvalósítja a csalást, aki az országos napilapokban közzétett hirdetés alapján jelentkezési díj megfizetése mellett munkaközvetítésre ajánlkozik, és megrendeléseket vesz fel anélkül, hogy a munkaközvetítésre módja, lehetősége és szándéka lett volna [Btk. 318. § (1) bek.].

A terheltet a kerületi bíróság az 1993. július 14-én meghozott ítéletével 563 rb. csalás vétsége miatt 2 évi fogházbüntetésre és 2 millió forint pénzmellékbüntetésre ítélte, a fogházbüntetés végrehajtását 5 évi próbaidőre felfüggesztette. A megállapított tényállás lényege a következő.

A terhelt 1991 januárjában megállapodott a társával, hogy annak vállalkozása keretében munkaközvetítést végez. 1991. márciustól kezdve országos napilapokban munkaközvetítést ajánlva hirdetéseket adott fel, és ezekben válaszlevél esetén külföldi munkalehetőségeket kínált; a válaszlevelek fogadására postafiókot bérelt. A jelentkezőknek a terhelt kétféle szórólapon konkrét ajánlatokat küldött. A szórólap szerint különféle munkalehetőségek vannak, melyeket lehet főállásban és mellékállásban végezni, munkakönyvvel és megbízásos alapon; ezenkívül vállalnak külföldi munkaközvetítést reklám-, divat- és fizikai szakmában. Kiemelte, hogy ez nem címközvetítés. Az egyik szórólapon hazai és külföldi, a másikon külföldi munka ígérete szerepelt, az utóbbi 500-5000 DM közötti fizetést is megjelölt. A jelentkezés díja az előbbi esetben 1.000 forint vagy 500 forint és az első fizetés 20%-a, a másodikban 1.800 forint és az első fizetés 5%-a volt.

A terheltnek munkaközvetítést lehetővé tevő kapcsolata sem külföldi, sem belföldi cégekkel nem volt, s a beérkező nagyszámú jelentkezés feldolgozására megfelelő apparátussal nem rendelkezett. Ennek ellenére 1991 júniusában újabb szórólapok terjesztését kezdte meg, s ezekben már igen kedvező fizetési lehetőségekkel konkrét osztrák és kuvaiti cégek is szerepeltek. A jelentkezési díj itt már 1.070 forint volt. A jelentkezési díjakat a terhelt postafiókjához vagy az OTP-számlájára kellett befizetni.

A terhelt 1991 júliusában megpróbált külföldi cégekkel kapcsolatot teremteni, az eljárás megindulásáig azonban ez eredményre nem vezetett. A jelentkezések feldolgozását a szomszédja lakásán megkezdte, ez abból állt, hogy a jelentkezéseket szakma szerint csoportosította.

A terhelt 563 jelentkezőtől összesen 5.558.708 forintot vett fel. Vásárolt ebből 2 db személygépkocsit, írógépet, telefaxot, videót, televíziókészüléket, ebből fedezte a költségeit, egy részét bankban helyezte el, 754.243 forintot pedig ismeretlen célra fordított.

A terhelt az ajánlattételi leveleiben vállalta, hogy ha a jelentkezőnek nem tud állást szerezni, a befizetett pénzt visszafizeti.

A kerületi bíróság álláspontja szerint a terhelt ajánlata vállalati kapcsolatok nélkül minden alapot nélkülözött, ezért az ajánlatával a jelentkezőket megtévesztette, az a tény pedig, hogy a befolyt összeg jelentős részét más célra használta fel, s a visszafizetésre sem szándéka, sem lehetősége nem volt, a károkozási szándékát bizonyítja.

A másodfokú bíróság az 1994. július 5-én meghozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, a fogházbüntetés végrehajtásának felfüggesztését mellőzte, s a terheltet további mellékbüntetésként 2 évre a közügyektől eltiltásra is ítélte.

A bűnösség kérdésében egyetértett az elsőfokú bíróság álláspontjával, és e körben a következőket fejtette ki.

A terheltnek a hirdetések feladásakor nem volt lehetősége, és nem is állt szándékában a hirdetésben ígértek teljesítése. Minden valós alapot nélkülözött az az állítása, hogy nemcsak címközvetítést vállal, hanem konkrét munkalehetőségek vannak. 1991 márciusától folyamatosan adott fel hirdetéseket, a különböző nyugat-európai munkaközvetítő hivataloktól, egyéb cégektől pedig csak 4 hónappal később érdeklődött először, hogy tudnak-e magyar munkavállalókat alkalmazni.

A terhelt mindvégig abban bízott, hogy a viszonylag csekély összeg befizetése miatt a konkrét munkaajánlatra sokan jelentkeznek, és a későbbiek során éppen az összeg csekély volta miatt kevesen kérik majd vissza a pénzüket. Ezt támasztja alá a terheltnek a másodfokú tárgyaláson tett az a nyilatkozata is, hogy aki jelentkezett volna, annak visszafizette volna a pénzét.

Mindebből az következik, hogy alaptalan az az álláspont, mely szerint a terheltet egy működő vállalkozás beindításának a szándéka vezette, hogy nem történt károkozás, mivel a visszafizetésre megjelölt 6 hónapos határidő az eljárás megindulásáig nem telt el.

A jogerős határozatok ellen a terhelt felülvizsgálati indítványt nyújtott be, mert álláspontja szerint a büntető anyagi jog szabályainak megsértésével állapították meg a bűnösségét, és a felmentésére tett indítványt. Az indokolása szerint a tényállás hiányos, egy része nem felel meg a valóságnak, mivel a javára szóló tényeket, azt, hogy rendelkezett nyugat-európai kapcsolatokkal, nem derítették fel, s a nyomozás során megfélemlítést is alkalmaztak vele szemben. Nem történt ezenkívül károkozás, mivel vállalta a meghiúsulás esetén a befizetett összegek visszafizetését, ennek határideje az eljárás megindulásakor nem járt le, s a visszafizetésre a teljes vagyona biztosítékot jelentett; cáfolja a károkozásra irányuló szándékát az is, hogy lépéseket tett külföldi kapcsolatok megteremtésére, így munkahelyek szerzésére.

A védő a nyilvános ülésen azt is kifejtette, hogy a polgári jogviszony keretében kár nincs, mivel a sértettek igénye nem nyílt meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!