A Legfelsőbb Bíróság Pfv.20445/2008/4. számú határozata kártérítés (BIZTOSÍTÁSI kártérítés) tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 313. §, 340. §] Bírók: Csánitzné dr. Csiky Ilona, Horeczky Károly, Kiss Mária
Pfv.VIII.20.445/2008/4.
A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Kovácsné dr. Henter Ágnes ügyvéd (3200 Gyöngyös, Kossuth út. 1.) által képviselt .................. felperesnek a dr. Kristonné dr. Dusza Gabriella ügyvéd (3531 Miskolc, Avasalja u. 65.) által képviselt ................. alperes ellen biztosítási helytállás és kártérítés megfizetése iránt a Heves Megyei Bíróság előtt G.20.135/2004. számon megindított, és a Fővárosi Ítélőtábla 2007. november 28-án 6.Pf.20.797/2007/5. számon hozott jogerős ítéletével befejezett perében a felperes 74. sorszámú felülvizsgálati kérelme folytán tárgyaláson kívüli eljárásban meghozta az alábbi
í t é l e t e t :
A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.
Kötelezi a felperest, hogy az alperesnek 15 napon belül fizessen meg 150.000,- (Egyszázötvenezer) forint + ÁFA felülvizsgálati perköltséget. A le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket az állam, saját felülvizsgálati perköltségét a felperes maga viseli.
I n d o k o l á s :
A felperes ingatlanán 2001. október 16-án tűz keletkezett, melyben a melléképület teljesen megsemmisült, a lakóház tetőszerkezete, födéme és a melléképülettel közös falazata is jelentős mértékben károsodott. Megsemmisültek a felperes által tárolt termények, a gazdálkodásához szükséges felszerelések és bizonyos háztartási ingóságok is. A peres felek között fennálló vagyonbiztosítási szerződés alapján az alperes 2001. év végén és 2002. év elején összesen 8.279.743,- forintot térített a felperesnek. A felperes a kártérítésből a jelzálogjoggal biztosított hiteltartozását fizette vissza és albérletbe költözött. 2002. januárjában az addig őstermelőként folytatott vállalkozási tevékenységét beszüntette.
Keresetében a biztosítási szerződés alapján helytállásra, továbbá a teljesítés megtagadása miatt kártérítés fizetésére kérte az alperest kötelezni.
A jogerős ítélet - az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatva - az alperest 9.371.810,- forint és kamatai megfizetésére kötelezte. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.
A bíróság a lefolytatott szakértői bizonyítás alapján megállapította, hogy az alperesnek a lakás helyreállítására 7.864.590,- forintot, a melléképület helyreállítására 7.267.763,- forintot, a törmelék elszállítására 322.500,- forintot, járulékos költségekre 760.000,- forintot, továbbá az ingóságokban keletkezett károkat kellett volna megtérítenie. Mivel 9.000.000,- forintot meghaladó mértékben a helyreállítási költségek megfizetésétől elzárkózott, a bíróság az alperes kártérítési felelősségét is megállapította a Ptk. 318. § (1) bekezdése, 339. § (1) bekezdése alapján. A felperes kárenyhítési kötelezettsége körében megállapította, hogy kereső tevékenységét anélkül szüntette meg, hogy kísérletet tett volna az alperes által fizetett összegből a vállalkozói tevékenység feltételeinek a biztosítására. Tevékenysége beszüntetésében gazdasági megfontolások is jelentős mértékben közrejátszottak. Minimálisra szoríthatta volna a lakhatási feltételek biztosításával kapcsolatos költségeit is. A bíróság a felperes kártérítési követeléséből a 2002. év első félévére kifizetett 146.000,- forint bér, 500.000,- forint nem vagyoni kártérítés és 500.000,- forint erejéig vagyoni kár megfizetésére kötelezte az alperest.
A peres felek fellebbezése folytán eljáró másodfokú bíróság a felperes fellebbezésével kapcsolatban hangsúlyozta, hogy az alperes a további kifizetést a kár igazolásához kötötte. Ezért jogosan tagadta meg a térítését meghaladó biztosítási szolgáltatás kifizetését. Késedelme folytán a Ptk. 301. § (4) bekezdése alapján a felperes a késedelmi kamatot meghaladó kárának a megtérítését igényelhette. Mivel a beszerzett igazságügyi szakértői vélemények szerint a lakóépület helyreállítható volt, a helyreállításhoz szükséges mértéket meghaladó bontási munkák elvégzése, valamint az állagmegóvás elmulasztása miatt került olyan állapotba a felépítmény, hogy annak elbontása és újjáépítése vált szükségessé. A felperes az alperes által folyósított térítés birtokában és egyéb módon pl: hitelfelvétellel a kárát mérsékelhette volna. Mivel kárenyhítési kötelezettségének nem tett eleget, a felperes további, elsősorban az ingatlan újjáépítésével kapcsolatos kártérítési követelését a másodfokú bíróság is alaptalannak találta.
A jogerős ítélet ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelmében a felperes további 32.874.952,- forint és kamatai kártérítés megfizetésére kérte az alperest kötelezni. Másodlagosan a jogerős ítélet hatályon kívül helyezésével az eljárt bíróság további szakértői bizonyítás lefolytatására utasítását kérte. Álláspontja szerint a szakértői bizonyítással tisztázandó, hogy a jogerős ítéletnek a hitel felvételével és az épület állagának megóvásával kapcsolatos megállapításai mennyiben megalapozottak.
Vitatta, hogy az alperes a teljesítést a káreseményt követően jogos indokkal tagadta meg, továbbá azt a megállapítást, hogy kárenyhítési kötelezettségének nem tett eleget. Ez utóbbi körében előadta, hogy az ingatlan állagának a karbantartása körében az alperes által előírt fóliatakarást elvégezte. Az alperes által teljesített összeget az ingatlant terhelő jelzálogjog alapjául szolgáló hiteltartozás kiegyenlítésére, továbbá a megsemmisült ingóságok pótlására fordította. Kárenyhítési kötelezettsége körében nem volt hitelfelvételre kötelezhető. Állította továbbá, hogy kereső tevékenységét a perbeli káreseménnyel összefüggésben szüntette meg véglegesen.
Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában fenntartására irányult.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!