Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2001.11.512 I. A helyrehozhatatlan károsodást előidéző természetkárosítás bűntettét, valamint a rongálás bűntettét valósítja meg a mezőgazdasági vállalkozó vádlott, aki kellően nem gondoskodik arról, hogy a lovai az Országos Természetvédelmi Hivatal által szigorúan védetté nyilvánított erdőterületre ne hatoljanak be; és így az elkóborolt állatok a gyertyán- és bükkfák kérgének lerágásával, az aljnövényzet letaposásával, a csapások kijárásával és a trágyázással a természetvédelmet ért olyan károsodást okoztak, amely végleges jellegű és helyrehozhatatlan [Btk. 281. § (1) bek. b/l. pont és (2) bek. b) pont, 324. § (3) bek.].

II. A polgári jogi igény elbírálása során a vádlottat a le nem rótt illeték mérsékelt összegének a megfizetésére kell kötelezni, ha a követelés jogalapját és annak összegszerűségét elismeri [Be. 55. §, 1990. évi XCIII. tv. 58. § (1) bek. c) pont].

A városi bíróság a 2000. március 24-én kelt ítéletében a vádlott bűnösségét természetkárosítás bűntettében és rongálás bűntettében állapította meg; ezért őt halmazati büntetésül 300 napi tétel pénzbüntetésre ítélte, az egynapi tétel összegét 500 forintban állapította meg.

Kötelezte a bíróság, hogy 15 napon belül fizessen meg a M. Erdészeti Rt. magánfél részére 658 914 forint kárt és annak 1996. április 1-jétől számított évi 20% kamatát, valamint az államnak 39 550 forint eljárási illetéket.

A megállapított tényállás lényege a következő.

A vádlott özvegy családi állapotú, egy kiskorú gyermek eltartásáról gondoskodik. Iskolai végzettsége agrártudományi egyetem, szakképesítése agrármérnök. Mezőgazdasági vállalkozóként dolgozik, büntetve nem volt.

A vádlott 1987. évben lakóházat és hozzátartozó gazdasági épületeket vásárolt, az ingatlan összterülete 9694 négyzetméter. Ez az ingatlan a K. Tájvédelmi Körzet területén helyezkedik el. A területet az Országos Természetvédelmi Hivatal elnökének határozata szigorúan védetté nyilvánította, további területekkel egyetemben és rögzítette, hogy ez a terület országos jelentőségű érték. A határozat a terület kezelésével a M. Erdészeti Rt.-t bízta meg.

A vádlott tulajdonában levő területtel szomszédos erdőrészlet - mely fokozottan védett - 16,9 ha nagyságú terület. A védetté nyilvánítás egyik célja a bükk elegyes kocsánytalan tölgyes erdők megóvása. Ennek indoka, hogy az erdők alkotta növénytársulások egyediek, csak hazánk ezen déli területére jellemzőek és találhatók meg ("illír bükkösök"). Az erdők fafaj-összetétele is sajátságos és egyedi, valamint a lágyszárú szintben is a mediterrán elemek nagy száma jellemző, hazánkban egyedülállóan, élőhelyet adva számos, Magyarországon csak itt előforduló növényfajtának.

Az "illír bükkös" a bükkfa és a gyertyán együttélését jelenti, továbbá a lágyszárú faunából a májvirág (Hepotica nobilis), a madárfészek-kosbor (Neotica nidusavis), továbbá a szúrós vagy lónyelvű csodabogyó (Rescus aculeatus) jelenlétét, amelyek védett növénynek minősülnek az 1/1982. (III. 15.) OKTH rendelet szerint.

A vádlott ingatlana egy lakóépületből, istállóból és két pajtából áll. A terület nincs körülkerítve, közvetlenül érintkezik a szomszédos védett területekkel.

A vádlott a tulajdonában álló ingatlanon 1986. január 2. napjától juhokat legeltetett az mgtsz. által részére kiadott engedélyező határozat alapján. A szerződéses jogviszonyt 1992. december 31-i hatállyal az mgtsz. felmondta, hivatkozva arra, hogy a D. Természetvédelmi Igazgatóság a fenti területen a juhlegeltetést megtiltotta.

A vádlott a természetvédelmi előírásokat több alkalommal megszegte, aminek következtében a D. Természetvédelmi Igazgatóság pénzbírsággal sújtotta, melyet a megyei polgármesteri hivatal helybenhagyott.

A D. Természetvédelmi Igazgatóság 1995. július 10. napján kelt levelében figyelmeztette a vádlottat arra, hogy a tulajdonában álló 12 db ló és 1 db csikó felügyelet nélkül kóborol a gyepművelési ágú területen, valamint az erdőtagon, és felszólította e védett területeket károsító magatartás abbahagyására, majd határozatával eltiltotta az erdőtagban a védett természeti terület jogellenes zavarásától, veszélyeztetésétől és károsításától.

A fenti előzmények után végül a D. Természetvédelmi Igazgatóság 1995. november 3. napján feljelentést tett ellene természetkárosítás vétségének alapos gyanúja miatt.

A juhtenyésztést meghaladóan a vádlott lovak tartásával is foglalkozott, mely állatok ugyan az édesapjának a tulajdonában voltak, a felügyelettel, a gondozással kapcsolatos feladatok ellátásának a terhe azonban a vádlottra hárult, aki ezt alkalmazottak foglalkoztatásával oldotta meg.

1995-ben a lovak gondozásával megbízott személy - aki szakképesítéssel nem rendelkezett - munkaköri leírást nem kapott a vádlottól, feladata a lovak etetése és ellátása volt. Utasítást kapott a vádlottól arra, hogy a lovakat hajtsa ki az istállóból és a karámból is az erdősáv alatti rétre legelni. A vádlott mindössze annyit mondott neki, arra vigyázzon, hogy a lovak ne kószáljanak el. Az alkalmazott a munkáját egyedül látta el, így képtelen volt megakadályozni azt, hogy a 12 ló és a csikó ne menjen be az erdőbe, főként ha a meleg és a legyek elöl a hűsbe menekültek, vagy valamilyen zajtól megriadtak. Több ízben jelezte a vádlottnak, hogy a lovak bemennek az erdőbe, ennek ellenére nem kapott olyan utasítást, hogy ne engedje a lovakat a rétre, és arra sem kapott utasítást, hogy a vezérkanca kötőféken tartásával tartsa vissza a többi lovat.

Az alkalmazottnak tudomása volt arról, hogy a vádlottat a lovak károkozó tevékenysége miatt feljelentették, de ez után sem utasította őt a vádlott arra, hogy a lovakat tartsa a karámban, csak akkor, amikor már folyamatban volt a büntetőeljárás, de ezt az utasítást sem lehetett teljesíteni, tekintettel arra, hogy a karám kerítésének egy része kidőlt. Így azután 1996 novemberéig folyamatosan jártak a lovak őrizetlenül az erdőbe.

A lovak legkésőbb 1995. májustól, legalább 1996. november 7-ig a felügyelet teljes vagy részleges hiánya miatt több alkalommal elhagyták a vádlott ingatlanát keleti-délkeleti irányban, és a szomszédos területére - amelyek fokozottan védett területnek minősülnek -, valamint az erdőterületre hatoltak be, és rongálták meg rágással, taposással a fákat és az aljnövényzetet.

A vádlott a lovakat 1997. tavaszán, közelebbről meg nem állapítható időpontban, értékesítette.

A lovak különösen a vádlott ingatlanához közelebb eső erdőterületeken okoztak nagy kárt, azon kívül, hogy a bükk- és a gyertyánfák kérgét megrágták, a lágyszárú növényzetet (májvirág, madárfészek-kosbor, szúrós csodabogyó) is letaposták, a rendszeres megjelenésük útvonalán csapásokat jártak ki, és a trágyájukkal károsították a talajszintet.

Az erdőrészletben okozott károsodás révén az erdő jellege jelentősen és hosszútávon megváltozik. A rágási kár - a faállomány átlagéletkora 58 év volt - 821 db bükk és 392 db gyertyánfát érintett. A bükkfák pusztulása miatt az erdőrészletet más fák fogják elfoglalni. Ezzel nemcsak az erdő lombkorona-szintjének összetétele változik meg, hanem az erdő talaj- és gyepszintjének ökológiai viszonyai is, ami önmagában is megváltoztatja a lágyszárú növények eddigi faj- és egyedszámát.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!