Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21458/2013/3. számú határozata sajtó-helyreigazítás tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 343. §, 2010. évi CIV. törvény (Smtv.) 1. §] Bírók: Hercsik Zita, Kisbán Tamás, Kizmanné dr. Oszkó Marianne

Fővárosi Ítélőtábla Az ítélet rendelkező része kiegészítve a

2.Pf.21.458/2013/3. 2.Pf.21.458/2013/7. számú kiegészítő ítélet szerint.

Budapest, 2014. február 20.

Kizmanné dr. Oszkó Marianne s.k.

a tanács elnöke

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Jaczkó Géza (címe) ügyvéd által képviselt (felperes neve, címe) felperesnek a dr. Oblat Péter (címe) ügyvéd által képviselt (alperes neve, címe) alperes ellen sajtó-helyreigazítás iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2013. június 12. napján kelt 31.P.22.686/2013/2. számú ítélete ellen a felperes részéről 4. sorszám alatt és az alperes részéről 5. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja, és a keresetet teljes egészében elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 15.000 (Tizenötezer) forint + áfa fellebbezési költséget, valamint a Magyar Államnak külön felhívásra 48.000 (Negyvennyolcezer) forint fellebbezési illetéket.

A felperest további 36.000 (harminchat-

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye. ezer) forint kereseti illeték megfizetésére

is kötelezi a Magyar Államnak külön

felhívásra.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy 8 napon belül tegye közzé az alábbi helyreigazítást az eredeti cikkel azonos helyen és elérhetőségi ideig.

"Helyreigazítás: A ...-i "..." című írásomban megalapozatlanul keltettem olyan látszatot, hogy az ... adótanácsadó cégnél többségében adóügyi végzettség nélküli adószakértők dolgoznának, adóhatósági kapcsolataikra hivatkoznának, adóhatósági álláspontot szivárogtattak volna ki."

Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

Megállapította, hogy a felperes illetékfeljegyzési joga folytán le nem rótt 36.000 forint illetékből az alperes 9.000 forint, a felperes 27.000 forint illetéket köteles külön felhívásra megfizetni a Magyar Államnak. Kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 9.000 forint perköltséget.

Ítéletének indokolásában rögzítette, hogy a felperes adószakértéssel is foglalkozó gazdasági társaság, honlapján blogbejegyzések formájában is kifejti egyes adózási kérdésekben megfogalmazott véleményét. A portálon ...-án "..." címmel munkatársa, ... adószakértő adózási témájú bejegyzést tett. Az abban foglaltak tartalmával az okleveles adószakértő alperes nem értett egyet, ezért az általa üzemeltetett ... honlapon - melyen szintén blogbejegyzések keretében teszi elérhetővé az adózási kérdésekben kialakított álláspontját - cikket jelentetett meg "..." címmel.

Az elsőfokú bíróság ezen alperesi blogbejegyzésben szereplő, felperes által sérelmezett közléseket az átlagolvasó szemszögéből és a cikk egészét, szövegösszefüggéseit figyelembe véve vizsgálta, értékelte, a felperes sajtó-helyreigazítási kereseti kérelme és az alperes kereset elutasítására irányuló védekezése alapján.

Az Smtv. 1. § (1), (2), (7) és (8) pontjára, a 12. § (1)-(2) bekezdésére hivatkozással azt állapította meg, hogy az alperes a sajtó-helyreigazítási per alanya lehet, miután a honlap üzemeltetője médiatartalom-szolgáltató. Helyesen hivatkozott e körben a felperes arra, hogy az alperes honlapján feltüntette telefonszámát, foglalkozását, tevékenysége a gazdasági tevékenység körébe esik.

A helyreigazítási igény tartalmi vizsgálata során a PK 12. és 14. számú állásfoglalás, az Alaptörvény IX. Cikkének rendelkezései, az Alkotmánybíróság 36/1994. (VI. 24.) AB számú határozatának indokolása értelmében járt el.

Arra az álláspontra helyezkedett, hogy a sérelmezett közlés az olvasók számára túlnyomórészt véleményként jelenik meg egy felperesi adózással kapcsolatos véleményre történő reagálásként. Az átlagolvasó a közléseket akként értelmezheti, hogy a felperes adóértelmezésével alaptalanul riogatja a közvéleményt. Az alperes a felperesi vélemény cáfolatát is közölte és tudatta azt a véleményét az olvasóival, hogy a felperesi cég egyike azon NAV-barát cégeknek, akik az adóhatóság álláspontját átveszik, azzal azonosulnak. Az alperes vélekedése szerint az ilyen cégektől a nagyközönségnek óvakodnia kell. További véleménye szerint a felperes az álláspontját önállóság nélkül, dilettánsan, a NAV értelmezését átvéve fogalmazza meg.

Mindezen véleménynyilvánítás tekintetében az elsőfokú bíróság helyreigazításra nem látott lehetőséget.

Rámutatott arra, hogy a cikk közléseiben azonban vannak olyan elemek, amelyeket a cikk egészére, a felperes NAV-barát cégként azonosítására és a szakmai háttér kétségbe vonására figyelemmel az átlagolvasó kifejezetten a felperesre értelmez. Azok olyan látszatot keltenek, mintha a felperesi cégre tényszerűen vonatkoznának a NAV-barát cégeknél említett jellemzők, úgy mint az adóhatósággal való kapcsolatra hivatkozás, mint az üzletfél bizalma megnyerésének eszköze, az adóhatóság értelmezésének kiszivárogtatása, az adóügyi végzettség nélküli munkatársak túlsúlya a cég munkavállalói között.

Az egyes közlések vonatkozásában az alábbiak szerint foglalt állást.

1. Összeborult a felperes és a NAV

A közlést olyan véleménynek tekintette, ami annak helyességétől vagy helytelenségétől függetlenül nem helyreigazítható, az a logika szabályaival nem ellentétes. Alaptalanul hivatkozott a felperes arra, hogy az összeborulás bizalmi kapcsolat hamis látszatát kelti, a véleményazonosság is alkalmassá tesz ilyen véleményalkotásra. Ezért e körben a keresetet az Smtv. 12. §-a alapján valótlan tényállítás, hamis látszat hiányában elutasította.

2. Szivárogtatja a NAV álláspontját

Ezen közlést megalapozatlannak ítélte, miután az feltételezéseken alapult. Az alperes semmivel nem támasztotta alá azt, hogy a felperes ajándékozási illetékre vonatkozó véleménye az adóhatóság álláspontjának szivárogtatása volna. A megalapozatlan tényállításokkal a közlés alkalmas volt arra, hogy a tényleges "szivárogtatás" látszatát keltse, ezért a helyreigazítást ezen közlés tekintetében ugyancsak elrendelte.

3. NAV álláspontjának elfogadtatása, magyar hangja ...

Ezen közléskörben rögzítette azt, hogy az, hogy a felperesnek mi volt a célja az álláspontja közzétételével, vagy azzal milyen hatást ért el, a véleménynyilvánítás kategóriájába tartozik. Az, hogy a felperes adószakértőjét a NAV magyar hangjaként tünteti fel, az adóhatósággal egyező álláspontból levonható véleményalkotás, így ezen közlés tekintetében helyreigazítást nem rendelt el.

4. Forduljon adószakemberhez, lehetőleg okleveles adószakértőhöz, kerülje a céget, önálló gondolatok hiánya

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!