Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2002.3.87 Az ítéleti tényállás megalapozott, ha az elsőfokú bíróság a bűncselekmény elkövetését tagadó vádlott előadásával szemben a tanúvallomások mérlegelésével és a logika szabályainak a helyes alkalmazásával von le ténybeli következtetést az elkövető kilétére és a vádlott bűnösségére nézve [Be. 5. § (3) bek.].

A megyei bíróság a 2001. január 6-án, megismételt eljárásban meghozott ítéletével a vádlottat bűnösnek mondta ki életveszélyt okozó testi sértés bűntettében, és ezért 1 év 8 hónapi börtönbüntetésre, valamint 2 évre a közügyektől eltiltásra ítélte.

A megállapított tényállás lényege a következő.

A vádlott 1996. február 21-én este egy kocsmai verekedés folytatásaként a sértettet a kocsma közelében az utcán ököllel erőteljesen arcul ütötte, aztán belerúgott; a sértett hanyatt esett, és életveszélyes agysérülést szenvedett. Az életveszélyt az orvosi beavatkozás elhárította, a sérülés 4 hét alatt gyógyult.

Az ítélet ellen a vádlott és a védő felmentésért fellebbezett. A legfőbb ügyész az ítélet helybenhagyását indítványozta.

A Legfelsőbb bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét felülvizsgálva azt állapította meg, hogy az elsőfokú bíróság az eljárási szabályokat betartva és a hatályon kívül helyező végzésben megjelölt szempontoknak is megfelelően folytatta le a megismételt eljárást.

Az ügyet a lehetséges mértékig felderítette, logikus indokolással határozta meg a hitelesnek tekintendő bizonyítékokat, és ezek alapján - egy részlettényt kivéve - helyes tényállást állapított meg.

Az a megállapítás téves az ítéletben, mely szerint miután a pultos távozásra szólította fel őket, a sértett, majd őt követően a vádlott és a társa elhagyta a vendéglőt; ez a megállapítás ugyanis iratellenes. A helyesnek elfogadott tanúvallomások szerint először a vádlott és a társa hagyta el a vendéglőt, és utánuk ment ki a sértett. A Legfelsőbb Bíróság a Be. 258. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján a tényállást az említett tanúvallomásoknak megfelelően helyesbítette. A távozás pontos sorrendjének a megállapítása is azt erősíti meg, hogy a vádlott védekezése és az azt támogató vallomások nem felelnek meg a valóságnak, ugyanis ha a vádlott ment ki először, akkor kimenve nem láthatta a földön feküdni a sértettet. A helyesbítéssel a tényállás eljárásjogilag hibátlan, az ítélet megalapozott.

A tárgyaláson a védő azzal érvelt, hogy a tényállás hiányos, mivel nem szerepel benne, hogy a sértett és a vádlott eltávozása között mennyi idő telt el, így nem állapítható meg teljes bizonyossággal, hogy harmadik személy is elkövethette-e a cselekményt. Ez az érvelés a tényállás helyesbítése folytán értelmét vesztette.

A védő szerint további hibája az ítéletnek, hogy mivel a bíróság által hitelesnek ítélt vallomások között lényeges ellentmondások vannak, a tanúk ittas állapotban észlelték az eseményeket, a vádlott vagy a sértett irányában mindegyikük érdekelt volt, a vallomásaik önmagukban is ellentmondásosak, ezért az elfogadásuk, különösen az együttes elfogadásuk ellentmond a logikai szabályoknak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!