Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1982.12.509 A tartozáselismerés a korábbi jogalaptól független, új kötelezettségvállalást nem eredményez. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a tartozás elismerésével egyidejűleg a felek az eredeti szerződés egyes feltételeit - így különösen a teljesítési határidőt - ne módosíthatnák [Ptk. 242. §, 326. § (1) bek., 327. § (1) bek.].

A felperes fizetési meghagyás kibocsátásával indult eljárásban 58 200 forint hátralékos kölcsöntartozás megfizetésére kérte az alperesek kötelezését. Előadta, hogy 1970-től 1974-ig több kisebb részletben jelentős összegű kölcsönt nyújtott az alpereseknek, akik azt havi 1000 forintos részletekben voltak kötelesek visszafizetni. Az alperesek törlesztettek is, teljes tartozásukat azonban nem fizették meg. Ezért a felperes a kölcsönökről az általa vezetett jegyzékben 1974. május 7-én a még fennálló hátralékot összesítette, amely 58 200 forintot tett ki, és e tartozás fennállását az I. r. alperes aláírásával elismerte. Ezt követően azonban az alperesek semmit sem törlesztettek, így az 1978. január 4-én keltezett levelében a tartozások rendezésére hívta fel őket. Az alperesek ezt követően január 29-én, a felperes névnapján megjelentek, és szóban ígérték tartozásuk törlesztését, de ennek az ígéretüknek sem tettek eleget.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Beismerték, hogy a felperes által megjelölt időszakban több-kisebb kölcsönt kértek a felperestől, de állították, hogy a kölcsönöket visszafizették. Tagadták, hogy az 1978. január 4-i keltezésű felszólító levelet megkapták, és hogy bármikor írásban vagy szóban a tartozás fennállását elismerték. Az I. r. alperes lehetségesnek tartotta, hogy a felperesi jegyzéken levő aláírás tőle származik, állította azonban, hogy a tartozás elismerésére utaló szöveget és a keltezést nem ő írta, és tagadta, hogy tartozáselismerő nyilatkozatot írt alá. Előadták az alperesek, hogy a felperes bosszúból több pert is indított ellenük, és bár ezekben későbbi időszakból eredő kölcsöntartozásokat követelt, a jelen perbeni tartozásukról sehol nem tett említést. Végül hivatkoztak a követelés elévülésére is.

Az első fokú bíróság a keresetet elutasította. A bíróság megállapította, hogy a felperes előadása szerint a kölcsönök visszafizetésének határideje 1975. októberében lejárt. Minthogy pedig a másolatban becsatolt, 1978. január 4-i felszólító levél postára adását a felperes nem tudta bizonyítani, az alperesek tagadásával szemben nem nyert bizonyítást, hogy a felperes írásban felszólította az alpereseket a tartozásuk megfizetésére. A felperes azt sem tudta bizonyítani, hogy az alperesek a tartozásukat az elévülési időn belül írásban elismerték. Erre tekintettel pedig a felperes követelése elévült.

Az ítélet ellen senki sem fellebbezett, így az első fokon jogerőre emelkedett.

A jogerős ítélet ellen emelt törvényességi óvás alapos.

A Ptk. 242. §-ának (1) bekezdése értelmében a tartozás elismerése a tartozás jogcímét nem változtatja meg, de az elismerőt terheli annak bizonyítása, hogy tartozása nem áll fenn, bírósági úton nem érvényesíthető, vagy a szerződés érvénytelen. A (2) bekezdés szerint a tartozáselismerés a másik félhez intézett írásbeli nyilatkozattal történik.

Az adott esetben a felperes azt állította, hogy az I. r. alperes írásban tartozáselismerő nyilatkozatot tett, tehát a tartozás fenn nem állását az alpereseknek kell bizonyítaniuk. Az I. r. alperes nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a jegyzéken levő aláírás tőle származik, tagadta viszont, hogy tartozáselismerő nyilatkozatot írt alá. Minthogy a Ptk. 242. §-ának fent felhívott (2) bekezdése a tartozáselismerést írásbeliséghez köti, de arra meghatározott alakot nem szab, a teljes bizonyító erejű magánokirati forma (Pp. 196. §) hiánya a tartozáselismerést egymagában nem teszi érvénytelenné. A felperest terheli viszont annak bizonyítása, hogy az I. r. alperes tartozáselismerő nyilatkozatot írt alá.

E vonatkozásban azonban a bíróság a felajánlott bizonyítást nem folytatta le, az aláírás azonosságát nem vizsgálta, és a feleket az aláírás létrejöttének körülményeire, az aláírt nyilatkozat tartalmára nem hallgatta meg. Így ebben a körben a tényállás nincs felderítve.

Ha megállapítható lett volna, hogy az I. r. alperes érvényes tartozáselismerő nyilatkozatot tett, a továbbiakban az alpereseket terhelte volna annak bizonyítása, hogy tartozásuk nem áll fenn a felperessel szemben.

A bizonyítási eljárás során jelentősége lehet a felek között ugyancsak különböző kölcsöntartozások visszafizetése iránt indult perekben feltárt tényállásnak, az ott elhangzott nyilatkozatoknak, így ezeket a periratokat is be kellett volna szerezni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!