BH 1984.12.481 A gondatlanságból elkövetett környezetkárosítás és a gondatlanságból elkövetett rongálás bűnhalmazatban megállapítása [Btk. 280. § (1) és (3) bek., 324. § (1) és (6) bek., 12. § (1) bek.].

A megyei bíróság az I. r. és a II. r. vádlottakat bűnösnek mondta ki gondatlanságból elkövetett környezetkárosítás vétségében és 2 rb. jelentős kárt okozó gondatlanságból elkövetett rongálás vétségében; ezért - halmazati büntetésül - az I. r. vádlottat 6 hónapi szabadságvesztésre és 7000 forint pénzmellékbüntetésre, a II. r. vádlottat 6 hónapi szabadságvesztésre és 6000 forint pénzmellékbüntetésre ítélte. A szabadságvesztés végrehajtását mind a két vádlott esetében 2 évi próbaidőre felfüggesztette, egyben a vádlottakat előzetes mentesítésben részesítette.

A megállapított tényállás lényege a következő.

Az I. r. vádlott által kibocsátott körlevél alapján a II. r. vádlott által vezetett telep gyűjtötte és szállította az akkumulátorokat. A telepen az összegyűjtött nagy mennyiségű akkumulátorhulladékot - az arra vonatkozó előírások ellenére - a földön tárolták, és csákánnyal, primitív körülmények között bontották, majd az így bontott és erősen porzó hulladékot markológéppel gépkocsikra rakták és a közeli vasútállomásra szállították, ahol a földre borították. Innen történt markológépekkel a vagonokba rakodás.

A cukorgyár ugyanezen vasútállomáson történt átrakással több mg. tsz. részére folyamatosan szállított cukorrépa szeleteket. Ebben az időszakban négy alkalommal párhuzamosan történt a takarmány szállítás és az akkumulátorhulladék vagonba rakása. A porzó akkumulátorhulladék szennyezte az állati takarmányt, ennek eredményeként két termelőszövetkezetben tömeges állat-megbetegedés lépett fel, és a tenyésztett szarvasmarhák elhullottak. Az egyik tsz-nél 826 144 forint, a másiknál 636 720 forint kár keletkezett, ezt meghaladóan az elmaradt haszon 1 124 000 forintra, illetőleg 958 000 forintra tehető. Az állatok elhullása az ólom tartalmú mérgező takarmány miatt következett be.

Az akkumulátorhulladék ezen felül jelentősen szennyezte a telep és a vasútállomás területén a talajt, az ólompor a talajba beszivárgott, és összesen nyolc kút vizét megmérgezte, így azok azonnali lezárására került sor. A további talajszennyeződés megakadályozása érdekében kb. 2000 köbméter föld kitermelése vált szükségessé, amelynek várható költsége 2 350 000 forintra tehető.

Az I. és a II. r. vádlottak tisztában voltak az akkumulátorgyűjtés és bontás környezetre káros eredményével, bár az I. r. vádlott több ésszerű és lényeges utasítást adott ki, tudta, hogy az előírások betartása nem történik meg, nem ellenőrizte azok betartását, és nem biztosított megfelelő feltételeket a biztonságos munkavégzésre. Mind a két vádlott tisztában volt azzal, hogy az akkumulátor szállításával párhuzamosan takarmány szállítás is történik, mégsem tettek olyan óvintézkedéseket, amelyek a súlyos eredményt elhárították volna. A vádlottak magatartása és a bekövetkezett környezetkárosítás, valamint a jelentős kár között az okozati összefüggés fennáll, ezért a vádlottakat a súlyos eredményért mindkét vonatkozásban gondatlanság terheli.

A megyei bíróság a megalapozott tényállásból helyesen következtetett mind a két vádlott bűnösségére, és nem tévedett a cselekmények jogi minősítésében sem.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!