Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.34646/2014/14. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (GYÁMHATÓSÁGI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1997. évi XXXI. törvény (Gyvt.) 5. §, 149/1997. (IX. 10.) Korm. rendelet (Gyer.) 82. §] Bíró: Hajdú Ágnes

Kapcsolódó határozatok:

*Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.34646/2014/14.*, Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.34646/2014/17., Kúria Kfv.37254/2016/5. (BH 2017.3.101)

***********

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

24.K.34.646/2014/17.

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

a személyesen eljárt I.rendű felperes neve I. rendű, valamint az általa hozzátartozóként képviselt II.rendű felperes neve II. rendű (cím) felpereseknek a dr. Almási Győző jogtanácsos által képviselt Budapest Főváros Kormányhivatala Szociális és Gyámhivatala (cím.) alperes ellen gyámügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A bíróság az I. és II. rendű felperesek keresetét elutasítja.

A kereseti illeték a magyar állam terhén marad.

Kötelezi a bíróság az I. és II. rendű felperest, hogy az ítélet kézbesítésétől számított 15 napon belül egyetemlegesen fizessenek meg az alperes részére 45.000,- (negyvenötezer) Ft perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s :

Az I. és II. rendű felperesek közös gyermeke, ........ 2013. augusztus 9-én született.

A XXII. kerületi Önkormányzat Gyermekjóléti Központ és Családsegítő Szolgálat a 2014. február 13. napján érkezett beadványában arról tájékoztatta a Budapest Főváros Kormányhivatala XXII. kerületi Gyámhivatalát (a továbbiakban: elsőfokú gyámhivatal), hogy a kiskorú szülei nem mentek be a központba az adatlapot aláírni. Megküldésre került az I. és a II. számú adatlap is, mely szerint az anya a várandósága alatt nem vette igénybe a védőnői ellátást. A családgondozó a gyermek megszületése után meglátogatta a családot, és azt tapasztalta, hogy az újszülött ellátásához minden biztosított. 2013. szeptember 2-án és 2014. január 20-án a védőnő jelezte a gyermekjóléti központnak, hogy a gyermek a szülők ígérete ellenére nem vett részt a státuszvizsgálatokon és nem kapta meg a kötelező védőoltásokat sem. Az I. rendű felperes 2014. január 28-án megjelent a gyermekjóléti szolgálatnál, és elmondta, hogy az oltásra azért nem mentek el, mivel az értesítés nem ....., hanem ........... névre érkezett, és azóta sem egyeztettek újabb időpontot. Egyébiránt azokat a védőoltásokat adatják be, amiről úgy gondolják, hogy arra a gyermeknek szüksége van. Úgy vélte, hogy a kórházban és a rendelőben is félretájékoztatták az első BCG beadásának lehetőségével kapcsolatban. A családban van védőnő, aki többször is látta a gyereket.

A gyermekjóléti központ véleménye szerint mivel a szülők elmulasztották a kötelező védőoltások beadatását és nem nevezték meg, hogy ki a gyermek háziorvosa, ezért a gyermek veszélyeztetett, ami miatt a gyermek védelembevételére és a családgondozó személyére javaslatot tettek.

Az elsőfokú gyámhivatal 2014. február 17. napján hivatalból eljárást indított a kiskorú védelembe vétele ügyében, melyről as szülőket értesítették.

2014. március 05-én az elsőfokú gyámhivatal személyes meghallgatást tartott, melyen jelen volt az I. rendű felperes, a családgondozó és a védőnő, majd ezt követően a 2014. március 10-én kelt BP-22C/001/459-11/2014. számú határozatával az elsőfokú gyámhivatal ........ védelembevételéről rendelkezett, majd e döntését a felperesek fellebbezése folytán saját hatáskörben visszavonta.

2014. április 14-én került iktatásra a gyermekjóléti központ újabb javaslata, melyben a veszélyeztetettség okát három - egymással összefüggő - okban jelölték meg, így abban, hogy a szülők a kötelező védőoltások beadását megtagadták, a védőnői szolgáltatást nem kérik, továbbá, hogy a szülők a gyermekük száma nem választottak háziorvost, továbbá ismertetésre került a szülők és a gyermekvédelem üggyel kapcsolatos álláspontja. A gyermekjóléti központ arra is rámutatott, hogy a szülők csak látszólagosan működnek együtt a gyermekjóléti központtal, ami kimerül abban, hogy az édesapa érdekeinek megfelelően felkeresi a családgondozót, de tanácsait nem fogadja meg, elvárásai azonban vannak a családgondozó munkájával kapcsolatban. Az édesanya mindössze egyszer volt a központban gyermekével. Az édesapa nem engedi be a családgondozót ingatlanukba, csak abban az esetben, ha a családgondozó is vendégül látná őket saját otthonában. Az édesanya álláspontja nem ismert.

2014. május 21-én védelembevételi tárgyalásra került sor, melyen megjelent az I. és II. rendű felperes, a felperesek jogi képviselője, a XXII kerületi Védőnői Szolgálat vezetője és a gyermekjóléti központ csoportvezetője és családgondozója, a BFKH XI. és XXII. kerületi Népegészségügyi Intézet közegészségügyi-járványügyi felügyelője, valamint a gyámhivatal vezetője és ügyintézője.

Az elsőfokú gyámhivatal 2014. június 16. napján kelt BP-22C/001/459-26/2014. számú határozatával elrendelte ........ védelembevételét és családgondozót rendelt ki. A szülők feladata, hogy válasszanak házi gyermekorvost a határozat jogerőre emelkedését követő 8 napon belül, és az igazolást mutassák be a családgondozónak. A gyermek 2, 3 és 4 hónapos korában elmaradt kötelező védőoltásokat adassák be egy előre egyeztetett időpontban, a további esedékes védőoltások beadásáról is gondoskodjanak a jogszabály által előírt időben. Erről számoljanak be a családgondozónak, és az oltási könyvet, illetve az oltási igazolást is mutassák be neki. Vigyék el státuszvizsgálatokra a gyermeküket a házi gyermekorvos által meghatározott időpontokban. Működjenek együtt a családgondozóval és a gyermek háziorvosával, a családlátogatást havonta egy alkalommal tegyék lehetővé.

A családgondozó feladata, hogy működjön együtt a családdal és a házi gyermekorvossal. Kísérje figyelemmel a kötelező védőoltások beadását, havonta egy alkalommal keresse fel a családot családlátogatás céljából.

A határozat indokolásában megállapításra került, hogy a család 2013. július 22. napjától szerepel a gyermekjóléti szolgálat rendszerében, mivel akkor érkezett megkeresés a kerületi védőnői szolgálattól, miszerint a kismama a nőgyógyászati várandós gondozáson nem vett részt és a védőnőnél a 20. terhességi hétben jelentkezett. Rögzítve lett, hogy az I. rendű felperes a gyermekjóléti szolgálatnál előadta, hogy a családban van védőnő, aki többször látta a gyermek és konzultáltak vele. A gyermekjóléti központ a gyermek veszélyeztetettségét abban látta, hogy a szülők elmulasztották a kötelező védőoltások beadását a gyermeknek, és nem nevezték meg, hogy ki a gyermek háziorvosa. A gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról szóló 149/1997. (IX. 10.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Gyer.) 86. § (1) bekezdése alapján a gyámhivatal 2014. március 5. napján tárgyalást tartott, ahol az apa úgy nyilatkozott, hogy a gyermek születését követően 3-4 alkalommal jártak gyermekorvosnál, elsősorban tájékoztató jelleggel, valamint a gyerek születését követően járt náluk egy alkalommal gyermekorvos. ..... körzetéhez tartoznak, bár nincs hivatalosan háziorvosa a kislánynak. Az apa ígéretet tett arra, hogy hivatalosan is háziorvost választanak a gyermek részére, és az erről szóló igazolást bemutatja a családgondozónak. Az apa a gyermekvédelmi intézményekkel kapcsolatban elmondta, hogy mindaddig együttműködőek voltak, amíg visszásságokat nem tapasztaltak, a környezeti hatások miatt jutottak el idáig.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!