Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Gfv.30015/2009/5. számú határozata tartozás megfizetése tárgyában. [1997. évi CLVII. törvény (Társasházi tv.) 5. §] Bírók: Bodor Mária, Pethőné dr. Kovács Ágnes, Vezekényi Ursula

Gfv.X.30.015/2009/5.szám

A Magyar Köztársaság nevében!

A Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság az Oroszné dr. Jancsó Judit ügyvéd (...) által képviselt F. Társasház (...) felperesnek a Barázné dr. Kiss Annamária ügyvéd (...), valamint dr. Botos Tibor ügyvéd (...) által képviselt B. Kft. (...) alperes ellen közös képviselő megfizetése iránt a Budai Központi Kerületi Bíróság előtt 3.P.20.815/2006. számon indult és a Fővárosi Bíróság 2008. szeptember 4-én kelt 3.Gf.76.285/2007/4. számú jogerős ítéletével befejezett perben a jogerős ítélettel szemben az alperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - nyilvános tárgyaláson - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a Fővárosi Bíróság 3.Gf.76.285/2007/4. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 56.000,- (ötvenhatezer) Ft+Áfa felülvizsgálati perköltséget.

Ez ellen az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s :

Az alperes, mint a 4 épületből álló felperesi társasház építtetője 2002. január 14-én kérte a társasház bejegyzését a földhivatalnál, annak bejegyzésére 2003. március 28-án került sor. A "D" épületben 15 lakás található és 2 nem lakás céljára szolgáló helység. Az alperes a "D" jelű épületben 2002. januárjáig a lakások 50%-át értékesítette, külön tulajdonában maradt két nem lakás céljára szolgáló helység, egy 67m²-es iroda és egy 150m² alapterületű kondicionáló terem. A felperes 2003. február 20-án megtartott közgyűlésen 5. sorszám alatt határozatot hozott, mely szerint a tulajdonostársak a birtokbavétel időpontjától közös költséget fizetnek. A 2003. május 22-i közgyűlésen hozott 13. számú határozat szerint a per alperese köteles közös költséget fizetni azon időponttól kezdődően, amikor az adott épület lakásainak 50%-a átadásra került. A költség mértéke megegyezik a lakók által fizetett közös költséggel. Alperes 2002. január 1-jétől 2007. augusztus 31-ig nem fizetett közös költséget, összesen 1.866.634,-Ft hátraléka keletkezett.

A fizetési meghagyással indult eljárásból perré alakult eljárásban a felperes 2002. február 1-jétől 2007. augusztus 31-ig terjedő időszakra 1.866.634,-Ft és kamatai, továbbá a jövőre nézve havi 37.758,-Ft közös költség megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

A Budai Központi Kerületi Bíróság 2007. szeptember 19-én kelt ítéletében kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 1.866.634,-Ft-ot, s ennek 2004. október 15. napjától a kifizetésig járó kamatait, továbbá 2007. szeptember 1-jétől kezdődően minden hónap 20. napjáig esedékesen 37.758,-Ft közös költséget. Rendelkezett a perköltség viseléséről. Ítélete indokolásában kifejtette, a 2005. január 1-jét megelőzően hatályos, a társasházakról szóló 1997. évi CLVII. tv. (régi Tht.) 18.§-a, illetve a 2005. január 1-jétől hatályos 2003. évi CXXXIII.tv. (Tht.) 24.§ /1/ bekezdése szerint a közös költség a tulajdonostársakat tulajdoni hányaduk szerint terheli, kivéve, ha az alapító okirat, vagy az SZMSZ (régi Tht. 20.§), illetve, ha az SZMSZ (Tht.24.§) másként nem rendelkezik. A felperesi társasház SZMSZ-e tulajdoni hányad szerinti költségviselést ír elő. A 2003. február 20-i közgyűlésen hozott 5. számú határozat szerint a birtokbavétel napjától terheli a tulajdonostársakat a közös költség fizetésének kötelezettsége. A használatbavételi engedély 2001. december 21-én került kiadásra a "D" jelű épületre, így ezen időponttól az el nem idegenített, két nem lakás céljára szolgáló ingatlan tekintetében az alperes ekkortól tekintendő birtokban levőnek. 2002. januárjában a "D" épület lakásainak 50%-át az alperes a lakások tulajdonosainak birtokába adta. Nem fogadta el az első fokú bíróság az alperes azon hivatkozását, hogy a közös költség összegéről nem tudott. Egyébként is ez a fizetési kötelezettség alól nem mentesíti különös tekintettel arra, hogy mint egyszemélyi alapító ő alkotta meg és írta alá az alapító okiratot, mely a közös költség fizetési kötelezettségről rendelkezett.

A Fővárosi Bíróság 2008. szeptember 4-én kelt ítéletében az első fokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Rendelkezett a perköltség viseléséről. Álláspontja szerint az első fokú bíróság a bizonyítékok okszerű mérlegelésével hozta meg döntését. A 13/2003. (V.22.) közgyűlési határozatnak nem lehet olyan jelentést tulajdonítani, hogy az alperes közös költség fizetési kötelezettsége csak a még el nem idegenített lakás rendeltetésű helységekre korlátozódik. A fizetési kötelezettség nem a használathoz, hanem a tulajdonjoghoz kötődik, ezért az alperes akkor is köteles a közgyűlési határozatban meghatározott mértékű közös költséget fizetni, ha a helységeket nem használja, vagy nem hasznosítja.

Alperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, az első fokú ítélet megváltoztatását és a felperesi kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint a két nem lakás céljára szolgáló helység tekintetében törvénysértő módon kötelezte a jogerős ítélet közös költség megfizetésére. A közgyűlési határozatok ugyanis közös költség fizetési kötelezettséget kizárólag a lakások és a garázsok tulajdonosaira kiterjedően állapítottak meg. Alperesi álláspont szerint a 2003. május 22-én hozott 13. számú határozatból nem következik az alperes közös költség fizetési kötelezettsége a nem lakás céljára szolgáló ingatlanok tekintetében. 2005. július 19-ig, vagyis az SZMSZ elfogadásáig az alapító okirat rendelkezései az irányadóak, melynek 4.3.1. pontja szerint a közös költség nagyságát, esedékességét az alakuló közgyűlésig az alapító, ezt követően a közgyűlés állapítja meg. A 2005. június 19-én elfogadott SZMSZ 7.1.2. pontja szerint a teherviselést a szolgáltatásokhoz, az épület tényleges igénybevételéhez, használatához kell igazítani. A 7.5.1. szerint a tulajdonosi befizetések előírása, csak a közgyűlés döntése, vagy az SZMSZ, illetve a közgyűlés által adott felhatalmazás alapján történhet. Az 5/2003. és a 13/2003. számú határozat közös költség fizetési kötelezettséget csak a lakások után ír elő. Ez következik abból, hogy a 2003. február 20-i határozat a "tulajdonostársakra" tartalmaz előírást. E határozat csak a lakásokra vonatkozik. Ezt erősíti meg a 2003. május 22-i közgyűlés jegyzőkönyve, mely szerint a Számvizsgáló Bizottság javaslata az volt, hogy a közös költséget az eladatlan lakásokra visszamenőleg is meg kell fizetni az értékesítőnek. A 2004. május 20-i közgyűlési határozat a közös költség mértékét a "lakások" után határozza meg, különbséget téve a lakások és garázs beállóhely után fizetendő közös költség mértékében. Ezt követően az összes közgyűlési határozat lakás és garázs beálló (felszíni beállóhely) után ír elő közös költség fizetési kötelezettséget. A 2004. május 20-i közgyűlési határozatban foglaltakra a másodfokú bíróság ítélete nem tért ki. Jogszabály határozza meg a lakás és nem lakás céljára szolgáló helység fogalmát, ha pedig egy közgyűlési határozat a lakás tulajdonosokat közös költség fizetésére kötelezi, azt nem lehet kiterjesztően értelmezni. Az SZMSZ 7.1.2. pontja szem előtt tartandó, egy iroda, egy kondícionáló terem kevésbé használódik, mint a nap 24 órájában használt lakás, így az igazságos teherviselés elve azt diktálja, hogy egy lakás, vagy garázs beálló tulajdonosának más legyen a terhe, mint egy olyan ingatlan tulajdonosáé, aki nem használja az ingatlant. (A perben érintett ingatlanok jelenleg használaton kívül vannak.)

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!