Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Bf.265/2016/22. számú határozata emberölés bűntette tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 348. §, 352. §, 381. §, 386. §, 2012. évi C. törvény (Btk.) 160. §] Bírók: Mató Ágnes, Rédei Géza, Varga Bea

Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság

1.Bf.265/2016/22.

A Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság Budapesten, 2017. év február hó 28. napján megtartott tárgyaláson meghozta a következő

v é g z é s t:

Az emberölés bűntettének kísérlete miatt a vádlott ellen indult büntetőügyben a Fővárosi Törvényszék 26.B.1391/2015/32. számú ítéletét helybenhagyja.

A vádlott által az elsőfokú ítélet kihirdetésétől a mai napig előzetes letartóztatásban töltött időt a kiszabott szabadságvesztés büntetésbe beszámítja.

Köteles a vádlott a másodfokú eljárás során felmerült 16.320,- (tizenhatezer-háromszázhúsz) forint bűnügyi költséget az államnak megfizetni.

A végzés ellen további fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s

A Fővárosi Törvényszék 26.B.1391/2015/32. számú, 2016. május 24. napján kelt ítéletével a vádlottat a Btk. 160. § (1) bekezdése szerinti emberölés bűntettének kísérlete miatt, mint erőszakos többszörös visszaesőt életfogytig tartó - fegyházban végrehajtandó -szabadságvesztésre és 10 év közügyektől eltiltásra ítélte. Megállapította, hogy a vádlott nem bocsátható feltételes szabadságra, az előzetes fogvatartásban töltött időt a kiszabott büntetésbe beszámította, a korábban engedélyezett feltételes szabadságot megszüntette. Rendelkezett a lefoglalt bűnjelekről és kötelezte a vádlottat a felmerült bűnügyi költség viselésére.

Az elsőfokú ítéletet az ügyész tudomásul vette, a vádlott és védője fellebbezést jelentett be a tényállás téves megállapítása miatt, eltérő jogi minősítés, és a kiszabott büntetés enyhítése végett.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség BF.634/2016/1. számú átiratában a védelmi fellebbezéseket alaptalannak tartotta. Kifejtette, hogy az elsőfokú bíróság a perrendi szabályokat megtartotta, megalapozott tényállást állapított meg, amelyet kellően megindokolt, majd okszerűen következtetett a vádlott bűnösségére. A bűncselekmény jogi minősítése törvényes, és helyesen szabta ki az anyagi jogi szabályokban kötelezően előírt büntetést.

A másodfokú elbírálás idejére - az elsőfokú eljárásban még ismeretlen helyen tartózkodó - a sértettnek, akinek a törvényszék a nyomozás során tett vallomását tette a tárgyalás anyagává tartózkodási helye ismertté vált (a védő bejelentette), ezért a Fővárosi Ítélőtábla tárgyalásra tűzte az ügyet, és a sértettet megidézte.

A tárgyaláson a sértett kihallgatásának eredménye nem hozott változást az elsőfokú bíróság bizonyíték értékelő tevékenységében, mivel korábbi vallomását ismételte meg, és a vádlottal való szembesítése is eredménytelen maradt.

A bizonyítási eljárás lefolytatása után a védő fellebbezését fenntartotta, de annak irányát megváltoztatva az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését indítványozta. Álláspontja szerint a tényállás megalapozatlan, az elsőfokú bíróság nem teljesítette az indokolási kötelezettségét és az elsőfokú eljárásban előadott perbeszédével egyezően továbbra is a vádlott jogos védelmi helyzetére hivatkozott. A tényállás megalapozatlansága körében a bűncselekmény előzményeinek fel nem tárt jellegére hivatkozott, illetve a vádlott és a sértett kölcsönös fenyegetőzésére és bántalmazására. Az indokolási kötelezettség nem megfelelő teljesítése kapcsán a tanúk egyes vallomásrészeit kiemelte és elemezte, majd mindezekből a vádlott jogos védelmi helyzetére vont következtetést.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség képviselője a tárgyaláson az átiratban megjelölt indítványát fenntartotta. Perbeszédében - a védelem perbeszédére reflektálva - azt emelte ki, hogy a sértett és a vádlott kölcsönös konfliktusa az ítéletből megállapítható, és az ennél behatóbb értékelésnek nincs jelentősége, még a fenyegetés kölcsönössége sem változtat a bűncselekmény megítélésén. Mindezek alapján az ítélet hatályon kívül helyezésére nincs ok. Az elsőfokú bíróság az indokolási kötelezettségét is teljesítette, a védő indítványa felülmérlegelést céloz, amelyre a megalapozott tényállás miatt nincs törvényes mód. A jogos védelmi helyzet cáfolatát az ítélet részletesen tartalmazza, az helyes és törvényes. Mivel a büntetés kiszabása a törvény kötelező előírásán alapul az elsőfokú ítélet helybenhagyását indítványozta.

A vádlott az utolsó szó jogán elmondta, hogy a sértett megszúrását elismeri, de az ítélet nagyon súlyos, ha meg akarta volna ölni a sértettet, akkor többször megszurkálja, de nem volt ilyen célja.

A védelmi fellebbezések nem voltak alaposak.

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú ítéletet és a megelőző eljárást a Be. 348. § (1) bekezdése alapján teljes körben felülbírálta.

Ennek során megállapította, hogy az elsőfokú bíróság a perrendi szabályok megtartása mellett lefolytatott bizonyítási eljárásban az érdemi és jogi elbírálásához szükséges bizonyítékokat beszerezte, az ítéletben bemutatta és azokat egyenként és összességében is értékelte, mérlegelte.

A bűncselekményt 1. számú tanú végig figyelemmel kísérte és a további tanúk az egyes részleteket észlelve egészítették ki a vallomást, amelyből a cselekménysor aggálytalanul megállapítható volt, mivel a cselekmény különböző fázisait látó szemtanuk vallomása összeilleszthető volt, és a látszólagos ellentétek is feloldhatóakká váltak. Így például egyik tanú kardozásként jellemezte azt a helyzetet, hogy ugyanazt a botot a támadó vádlottól megszerezte a sértett, és azzal maga is ütést mért a vádlottra illetőleg a vádlott irányába, így találva el a vádlottat lefogó, és ezzel a sértett segítségére siető 2. számú tanút.

A tanúk egyike sem látta a sértett - vádlott által hivatkozott - botját, más bot pedig nem került elő a helyszínen, csak a vádlotté.

Az elsőfokú bíróság a vádlott védekezését kellő okkal és alapos indokolás mellett elvetette, és részletesen elemezte, hogy miért nem foghat helyt a vádlott jogos védelmi helyzetre való hivatkozása. Nem merült fel olyan bizonyíték, amely azt támasztotta volna alá, hogy a sértett volt az, aki a vádlottra támadt, és az is bizonyosságot nyert, hogy a támadás eszközeként megjelölt - már fent is említett - sétabotot -, amely valóban a sértett tulajdonában áll, és amelyet általában magával hordott -, a bűncselekmény elkövetése előtt 9 nappal - egy másik testi sértés kapcsán - tőle lefoglalták került és a nyomozóhatóság bűnjelként kezelte.

A tanúk vallomása alapján aggálymentesen megállapítható volt, hogy a vádlott támadt a sértettre, a magával vitt késsel életveszélyes sérülést ejtett, miközben az élet kioltására irányuló kijelentést tett, és magára hagyta a száján és oldalán is vérző, a földön fekvő, megszúrt áldozatot.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!