A Gazdasági Versenyhivatal 70/2002/52 számú határozata megállapodás tárgyában. Eljárás alá vont: UCICE Magyarország Szórakoztató Kft. és mások
Vj-70/2002/52
Vj-70/2002/52
A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa
- a Budapest Film Kulturális Szolgáltató Kft I. r. (Budapest),
- az Intercom Nemzetközi Kulturális Szolgáltató Rt. II. r. (Budapest)
- a 2002. december 10-től Palace Cinemas Magyarország Szórakoztató Kft -vé átalakult - Ster Century Magyarország Kft III. r. (Budapest), és
- az UCICE Magyarország Szórakoztató Kft. IV. r. (Budapest)
eljárás alá vont vállalkozás ellen gazdasági versenyt korlátozó magatartás tilalma miatt indult versenyfelügyeleti eljárás során tartott nyilvános tárgyaláson meghozta a következő
határozatot
A Versenytanács megállapítja, hogy az eljárás alá vont vállalkozások a Mammut, az Eurocenter, a Lurdy-Ház, a Duna Plaza, a Campona, a Westend, a MOM-Park bevásárlóközpontokban üzemeltetett mozikat érintő 2002. április 25-i áremelésüket összehangoltan valósították meg.
Ezért az I. r. eljárás alá vont vállalkozást 37.000.000.- (azaz Harminchétmillió) Ft, a II. r. eljárás alá vont vállalkozást 83.000.000.- (azaz Nyolcvanhárommillió) Ft, míg a III-IV. r. eljárás alá vont vállalkozást 83.000.000.- (azaz Nyolcvanhárommillió) Ft bírság egyetemleges megfizetésére kötelezi, amelyet az eljárás alá vont vállalkozások a határozat kézhezvételétől számított 30 napon belül kötelesek megfizetni a Gazdasági Versenyhivatal 10032000-01037557. számú bírságbevételi számlájára.
E határozat ellen a kézhezvételtől számított 30 napon belül a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtható, de a Fővárosi Bírósághoz címzett jogorvoslatnak van helye.
Indoklás
Az eljárás tárgya
A Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot indított négy fővárosi moziüzemeltető vállalkozás ellen (Budapest Film Kft., Intercom Rt., Ster Century Kft., UCICE Kft.), mert 2002. április 25-i mozijegy áremelésük az általuk üzemeltetett mozikban vélhetően versenyjogellenes volt.
I.
Tényállás
A Versenytanács az ügyfelek előadása, a meghallgatott tanú vallomása, a csatolt írásbeli bizonyítékok, a 2000. évi CXXXVIII. törvénnyel módosított 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) 71. § (1) bekezdése nyomán készült vizsgálati jelentés és annak kiegészítése alapján az alábbi tényállást állapította meg:
A mozipiaci változások
1990-től a magyar mozipiac jelentős változáson esett keresztül. Kiemelendő, hogy
- a mozitermek száma csökkent,
- megjelentek a többféle szolgáltatást nyújtó multiplexek,
- a mozipiaci szereplők nagy része láncokba szerveződött.
A mozik
1990-ben 1963 moziterem volt Magyarországon. A mozitermek száma az 1990-es évek első felében jelentősen csökkent (1991-ben 1025, 1992-ben 697, 1993-ban 638, 1994-ben 595 moziterem volt). Majd ezt követően országos szinten stabilizálódott, illetve csekély mértékben növekedett (1995: 597, 1996: 558, 1997: 595, 1998: 628). A csökkenés a községekben volt a drasztikusabb (1990-ben 581 moziterem volt a városokban, 1998-ban 390). 2002-ben összesen 427 mozi működött, amelyekből 380 volt egytermes, 47 többtermes mozi (a termek száma 622 volt). A mozik befogadóképessége 134.003 fő volt, ebből a többtermes moziké 45.234 fő. A látogatók száma az elmúlt több mint egy évtizedben szintén jelentősen módosult, jellemzően csökkent.
1. Az időszak másik - a fogyasztói igények megváltozásával szorosan összefüggő - jellemzője a mozitermek korszerűsítése, melynek költségessége továbberősítette a moziüzemeltetők számának csökkenését és hálózatba tömörülését. A modernizálás fenntartotta az új filmek moziban történő bemutatásának fogyasztói elfogadottságát, mivel a filmelőadások tartásához a korábbiaknál kedvezőbb műszaki és egyéb körülményeket teremtettek a fogyasztók számára.
A multiplexek és a hálózatba tömörülés
A hálózatba tömörülés, a vetítési színvonal fejlesztése, a filmválaszték eredményeként teret nyertek és a moziüzemeltetés meghatározó helyszínei lettek a többtermes mozik, a multiplexek, míg más mozik esetében a sikeres fennmaradás általában speciális rétegigények kielégítésétől függött.
A hálózatba nem tartozó mozik úgy számukat, mint piaci részesedésüket tekintve visszaszorultak, amelynek hátterében egyebek között a közlekedés mindenkori állapota és jellemzői által befolyásolt fogyasztói magatartás megváltozása állt.
Multiplexnek minősül az a mozikomplexum, amelyben legalább hat terem működik. A miniplexben legalább négy, a megaplexben legalább tizenhat terem található.
Budapesten a multiplex mozik úgy létesültek, hogy egy-egy bevásárlóközpont felépülésével helyet kapott egy-egy multiplex mozi is, s így a látogatók nemcsak a szűk értelemben vett, egymáshoz hasonló technikai színvonalú mozielőadások nézői, de igénybevehetik az előadáshoz kapcsolódó szolgáltatásokon (parkolás, büfé) túl a bevásárlóközpontok nyújtotta egyéb szórakozási, szabadidő-eltöltési, stb. lehetőségeket is. Ez alól a Corvin mozi annyiban kivétel, hogy nem bevásárlóközpontban van, hanem maga nyújt otthont különféle szolgáltatásoknak.
A fővárosban tizenegy multiplex mozi van, amelyeket a Versenytanács az egyszerűség kedvéért üzemeltetője és működési helyszíne szerint nevez meg, jelölve néhány velük kapcsolatos további tényt.
Budapest Film Kulturális Szolgáltató Kft. I. r. eljárás alá vont vállalkozás (a továbbiakban: BPF)
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!