Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Gfv.30328/2011/4. számú precedensképes határozata kölcsöntartozás megfizetése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 272. §] Bírók: Gyöngyösiné dr. Gyügyei Klára, Lőrincz Györgyné, Vezekényi Ursula

A határozat elvi tartalma:

Ha a szerződés felmondását tartalmazó irat a másik félnek nem volt kézbesíthető, a szerződés felmondás által történő megszűnése nem állapítható meg. Ennek a szerződésnek a megszűnése a lejárattal következik be. 1959. IV. Tv. 272. §, 1959. IV. Tv. 277. § (1)

***********

Gfv.IX.30.328/2011/4.szám

A Kúria mint felülvizsgálati bíróság Dapsy Roberta ügyvéd által képviselt felperesnek dr. Marinics Roland ügygondnok által képviselt I.r. és a dr. Bacsek György ügyvéd) által képviselt II.r. alperesek ellen kölcsön visszafizetése iránt a Budapest XVIII. és XIX. kerületi Bíróságnál 15.P.XVIII.21.564/2009. számon indult és a Fővárosi Bíróság 45.Pf.631.689/2011/3. számú ítéletével befejezett perében a másodfokú határozat ellen a II.r. alperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - a 2012. január hó 31. napján tartott tárgyaláson - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria mint felülvizsgálati bíróság a Fővárosi Bíróság 45.Pf.631.689/2011/3.számú ítéletét hatályában fenntartja.

A le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Ez ellen az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s :

A felülvizsgálati kérelem szempontjából irányadó tényállás szerint a felperes jogelődje az E Zrt. (a továbbiakban: a felperes) mint hitelező a 2002. november hó 20-án kelt kölcsönszerződéssel 2.457.000 Ft összegű CHF alapú hitelt nyújtott az alpereseknek mint egyetemleges adósoknak egy Suzuki gépkocsi megvásárlása céljából. Az adósoknak a kölcsönt 72 hónapon keresztül havi 56.707 Ft összegű részletekben kellett visszafizetniük. A kölcsönszerződést a megvásárolt gépkocsira alapított opciós jog biztosította. Az alperesek a 2002. december, 2003. január és február havi kötelezettségüknek eleget tettek, ezt követően fizetést nem teljesítettek.

A felperes a kölcsönszerződést 2003. május 21-én a részletfizetés elmulasztása miatt felmondta, a felmondást tartalmazó nyilatkozatot azonban az alperes részére kézbesíteni nem lehetett a Posta mindkét alperes részére címzett küldeményt "ismeretlen helyre költözött" postai jelzéssel küldte vissza. A gépjárművet ismeretlen tettes időközben eltulajdonította, az a felmondás és a vételi jog gyakorlása ellenére sem került a felperes tulajdonába és mert a gépjármű után a CASCO biztosítási díjat az alperesek nem fizették, a Biztosító a lopáskárt nem térítette meg.

A felperes jogelődje a perbeli szerződésből eredő valamennyi követelését a 2004. december hó 29. napján kelt engedményezési szerződéssel a felperesre engedményezte. Az engedményezésről szóló értesítést ugyancsak nem sikerült az alperesek részére kézbesíteni a Posta a küldeményt "elköltözött" postai jelzéssel kézbesítette vissza.

A felperes a követelését a 2009. február hó 24. napján benyújtott fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelemmel érvényesítette, majd az alperesek ellentmondása folytán perré alakult eljárásban az alpereseket egyetemlegesen 2.614.703 Ft kölcsön, ennek 2003. május 21-től járó késedelmi kamata, valamint a perköltségek megfizetésére kérte kötelezni.

Másodlagos kereseti kérelmében arra az esetre, ha a bíróság a szerződés felmondás útján történő megszűnését nem állapítaná meg, a késedelmi kamatfizetés kezdő időpontját 2006. február 15-ében határozta meg.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték.

A II.r. alperes elsősorban arra hivatkozott, hogy a követelés elévült, mivel a szerződés létrejöttének időpontja 2002. november 15. (helyesen november 20.) és a fizetési meghagyás kibocsátásának időpontja 2009. március 11. között több mint öt év telt el. Előadta, hogy az állandósult bírói gyakorlat szerint a felperesnek nem csupán a felmondás, illetőleg felszólítások postára adásának tényét, hanem azt is bizonyítania kellett volna, hogy a küldemény hozzájuk, mint kötelezettekhez megérkezett azaz, hogy a Posta részükre a küldeményt kézbesítette. Állította, hogy egészen a fizetési meghagyásig nem vett át sem felmondást, sem olyan felszólítást, amely alkalmas lenne az elévülés megszakadására, mivel a postai küldemények mindkét alperes címéről "elköltözött" jelzéssel érkeztek vissza a felpereshez.

A II.r. alperes az eljárás során hatásköri és illetékességi kifogást is előterjesztett. Előadta, hogy a felperes Üzletszabályzatának 10.) pontja értelmében a jogvita elbírálása a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett szervezett Állandó Választottbíróság hatáskörébe, avagy a Pesti Központi Kerületi Bíróság kizárólagos illetékességébe tartozik.

Az első fokon eljárt Budapesti XVIII. és XIX. kerületi Bíróság a 15.P.XVIII.21.564/2009/31. számú ítéletében az alpereseket egyetemlegesen 2.614.703 Ft-ban, ennek 2006. február 15-től a kifizetés napjáig járó késedelmi kamataiban, valamint 227.000 Ft perköltségben marasztalta, míg ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!