Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.20049/2010/5. számú határozata hagyatéki hitelezői igény tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 141. §, 235. §, 249. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 677. §, 678. §] Bírók: Csentericsné dr. Ágh Bíró Ágnes, Orosz Árpád, Szabó Julia

Pfv.I.20.049/2010/5.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága Györe Lászlóné dr. ügyvéd által képviselt felperesnek az Ügyvédi Iroda által képviselt alperes ellen hagyatéki hitelezői igény érvényesítése iránt a Fonyódi Városi Bíróságon 2.P.20.270/2008. számon indított perében, majd a Somogy Megyei Bíróság mint másodfokú bíróság 2009. október 14. napján meghozott 2.Pf.21.131/2009/4. számú közbenső ítélete ellen az alperes részéről benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2010. szeptember 1-jén megtartott tárgyaláson meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Somogy Megyei Bíróság 2.Pf.21.131/2009/4. számú jogerős közbenső ítéletét hatályon kívül helyezi és az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg - 15 nap alatt - az alperesnek 40.000 (Negyvenezer) forint másodfokú eljárási költséget és - felhívásra - az államnak 72.000 (Hetvenkettőezer) forint le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket.

Ez ellen az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s :

Az örökhagyó 2005. június 16-án a Kórház Intenzív Osztályán végintézkedés hátrahagyása nélkül elhunyt. Törvényes örökösei (öt gyermeke) az örökséget visszautasították, ezért a hagyatékot a közjegyző a 4311.Kjő.391/2007/10. számú hagyatékátadó végzésével a törvényes öröklés rendje szerint az alperes részére adta át. Az örökhagyó hagyatékába tartozott a perbeli lakóház, a Takarékszövetkezet Kirendeltségén vezetett számlán elhelyezett 1.181.789 forint, a Kórház értéktárában lévő 2.020 euro készpénz, továbbá 24.620 forint készpénz és bankkártya. A alperessel szemben hagyatéki hitelezői igényt a Kórház és a felperes érvényesített. A felperes az örökhagyóval az 1990-es évek közepén ismerkedett meg, akit 2002. májusától kezdődően gondozott, majd betegsége alatt napi rendszerességgel haláláig ápolt, munkálataiért ellenszolgáltatásban nem részesült.

A felperes keresetében az alperest 1.200.000 forint, továbbá 2005. június 16-tól a kifizetésig esedékes törvényes mértékű késedelmi kamata megfizetésére kérte kötelezni hagyatéki tartozás címén a Ptk. 678. § (1) bekezdésére alapított hagyatéki hitelezői igényként.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult, álláspontja szerint a felperes nem bizonyította, hogy az örökhagyó részére a szolgáltatásokat a hagyatékból való részesítés ígérete ellenében végezte.

Az elsőfokú bíróság széleskörű bizonyítási eljárást folytatott le, majd ítéletével a felperes keresetét a Ptk. 677. § (1) bekezdés c) pontjában és 679. § (1) bekezdésében foglaltakra alapítottan elutasította. A Legfelsőbb Bíróság által irányított egységes és töretlen bírói gyakorlatra - a PK 89. számú állásfoglalás b) pontjára - hivatkozással úgy foglalt állást: a felperes az eljárás során kétséget kizáróan nem bizonyította, hogy a gondozási, ápolási tevékenységet öröklési juttatás ígérete ellenében végezte. A kihallgatott tanúk közül kívülálló, elfogulatlan a polgármestert, a falugondnokot és a háziorvost tekintette, akik azonban nem támasztották alá a felperes állítását, ők csupán közvetett módon, szóbeszédből hallottak néhai ígéretéről, amely önmagában nem bizonyíték arra, hogy az örökhagyó konkrét ígéretet tett a hagyatékból való részesítésre vonatkozóan. A felperes testvérét és barátnőjét nem tekintette elfogulatlan, érdektelen tanúnak, annál is inkább, mert a felperes maga is ellentmondásosan nyilatkozott arra vonatkozóan, hogy az örökhagyó a testvére előtt vagy jelenlegi élettársa előtt tett-e ígéretet. A tolmácsként M.F.Sz. közreműködő tanúvallomását sem fogadta el. A tanú ugyanis nyilatkozata szerint az örökhagyó kijelentéséből: "majd juttat a felperesnek valamit, ha valami lesz", csupán gondolt arra, hogy az örökhagyó a halála esetéről beszél. Ezért a bizonyítási eljárás adatai alapján egyértelműen nem látta megállapíthatónak azt, hogy a nyújtott szolgáltatást örökségi juttatás ígérete ellenében végezte a felperes.

Az ítélet ellen a felperes élt fellebbezéssel, amelyben annak megváltoztatását, a keresete teljesítését kérte. Fellebbezésében újabb tanúbizonyítási indítványt terjesztett elő: főnökének a kihallgatását kérte arra vonatkozóan, hogy 2004. májusában ő tolmácsolt, amikor az örökhagyó részéről elhangzott az örökségi juttatás ígérete.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, közbenső ítéletével megállapította, hogy néhai örökhagyó hagyatéki tartozásáért az alperes a felperes felé helytállni tartozik. Utasította az elsőfokú bíróságot az összegszerűség tekintetében az eljárás lefolytatására. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság a tényállást kellően felderítette, de abból téves jogi következtetést vont le. Az elsőfokú eljárás során lefolytatott bizonyítási eljárás adataiból, a bizonyítékok újbóli mérlegelésével megállapította, hogy a polgármester, a falugondnok, S.B. és S.Bné, M.F.Sz., valamint a felperes barátnője tanúvallomása is alátámasztotta a felperes állítását, mely szerint örökségi juttatás ígérete ellenében végezte a gondozást, ápolást. Az elsőfokú bíróság által hivatkozott eseti döntéseket kiegészítette a BH 1997. évi 25., valamint a 2001. évi 476. számú eseti döntéssel. A felperes bizonyítási indítványát a Pp. 249. § (1) bekezdése alapján alkalmazandó Pp. 235. § (1) bekezdése alapján - figyelemmel a Pp. 141. § (6) bekezdésében foglaltakra is - elutasította. Az alperes csatlakozó fellebbezése érdemi elbírálását mellőzte, figyelemmel arra, hogy az összegszerűség tárgyában az eljárás folytatódik és a lefolytatott bizonyítási eljárás eredményeként lesz megállapítható, hogy a felperes milyen módon és mértékben nyújtott szolgáltatást az örökhagyó részére.

A jogerős közbenső ítélet ellen az alperes élt felülvizsgálati kérelemmel, amelyben - tartalma szerint - annak hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását kérte.

Álláspontja szerint a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság által felvett bizonyítékokat okszerűtlenül mérlegelte, ezért a tanúvallomások alapján nem juthatott arra a következtetésre, hogy a felperes állítását bizonyította. A kihallgatott tanúk egyike sem igazolta, hogy az örökhagyó a felperesnek konkrét öröklési ígéretet tett volna. Az irányadó egységes bírói gyakorlat szerint csak az örökhagyó konkrét ígérete alapozhat meg hagyatéki hitelezői igényt. A másodfokú bíróság határozata megalapozatlan és ekként jogszabálysértő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!