Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2000.6.236 I. A gondatlanságból elkövetett emberölés vétsége miatt nem vonható büntetőjogi felelősségre az az édesanya, aki a kisgyermekeit néhány percig közvetlen őrizet és felügyelet nélkül hagyja, és ezalatt az egyébként zárva tartott ablak kinyitása folytán a kétéves kisgyermek a tízemeletes ház ablakán kizuhanva halálos sérülést szenved [Btk. 14. §, 166. § (4) bek.].

II. A hanyag gondatlanság szempontjából az objektív gondossági kötelesség megszegése és a szubjektív elvárhatóság körében vizsgálandó körülmények [Btk. 14. §].

A vádirati tényállás szerint a 29 éves asszony - az ügy vádlottja - 1999. június 3-án az esti órákban az 5 éves fiú- és a 2 éves leánygyermekével együtt a X. emeleti lakásukban tartózkodott. A vádlott a lakás nagyszobájában az ablakra néző asztalnál dolgozott, gyermekei pedig a szobában játszottak. A vádlott a munkájára összpontosítva nem kísérte figyelemmel gyermekei tevékenységét, így azt sem vette észre, hogy a két gyermek 20.30 óra körüli időben a szobából a konyhába ment át.

A gyermekek a konyhában játszottak tovább. A kislány játék közben felmászott a közvetlenül a konyhaablak előtt álló, az ablak szintjével egy magasságban levő asztalra, és azon ugrált, testvére pedig kiakasztotta a konyhaablak ötfokozatú rögzítőkampóját, és az ablakot kitárta azért, hogy egy legyet kikergessen a konyhából. A kislány a konyhaasztalon való ugrálás közben kiesett a nyitott ablakon, és jobb testfelével az épület melletti bokros-füves területre zuhant. A tíz emelet magasságból történő becsapódás okozta sérülései miatt a kórházba szállítást követően meghalt. A sértett halála a jobb tüdő feletti roncsolódás, a máj jobb lebenyének és a lépének durva, állományba hatoló repedéses roncsolódás, az ezekből adódó belső vérvesztés és traumás sokk következtében állott be. A gyermek életét az azonnali szakszerű és célszerű orvosi beavatkozással sem lehetett megmenteni.

A bíróság beszerezte az 1999. június 4-én tartott helyszíni szemlén készített fényképfelvételeket, amelyekből - és a helyszíni szemle adataiból - megállapítható, hogy az ötfokozatú fogasléc tartja zárva a bal oldali ablakszárnyat, és a legnagyobb, ötödik fokozatban történő használat esetén is az ablakrés legnagyobb távolsága mintegy 10 cm, a fogasléc reteszelésének oldása esetén az ablakszárny bal oldalra nyílik ki.

Ugyancsak a nyomozati iratokból - a vádlott vallomásából - megállapítható, hogy a vádlott nem látta ugyan, de hallotta, amikor a két gyerek a szobából kiment a konyhába, de folytatta a munkáját, majd kb. 2 perc elteltével utánuk ment, de ekkor már a sértett kiesett az ablakon.

A bíróság álláspontja szerint a vádlott a vádiratban leírt magatartásával nem valósított meg bűncselekményt.

A vádlott cselekményének a jogi megítélése során egyértelmű, hogy kizárólag a Btk. 14. §-ának II. fordulatában írt hanyag gondatlanság (negligencia) alapozhatja meg a bűnösséget, ugyanis az események előrelátásának a lehetősége a vádlottban fel sem merülhetett. A Btk. 14. §-ának II. fordulata értelmében gondatlanságból követi el a bűncselekményt, aki a magatartásának a lehetséges következményeit, illetve e következmények lehetőségét azért nem látja előre, mert a tőle elvárható figyelmet vagy körültekintést elmulasztja. Ebből következően a hanyag gondatlanság esetén a büntetőjogi felelősség megállapításának két alapvető feltétele van, nevezetesen az objektív gondossági kötelesség megszegése és a szubjektív előreláthatóság fennállása. Az objektív gondossági kötelesség tartalmát az az általánosan elvárható magatartás jelenti, amely egy gyermekeit nevelő és gyermekeire felügyelő szülőtől meghatározott élethelyzetekben a társadalom általános értékrendje alapján elvárható. Az általános gondossági kötelesség keretein belül ezek szerint mindenképpen első helyen szerepel, hogy egy szülőnek gyermekei környezetében olyan körülményeket kell teremtenie és biztosítania, amely a lehetőségekhez és az adottságokhoz képest a veszélyforrásokat kizárja, vagy legalábbis a minimumra szűkíti. E körben utalni kell arra is, hogy e veszélyforrások teljes körű és hermetikus kizárása gyakorlatilag nem lehetséges, ugyanis a gyermek számára - életkorának függvényében - maga a természetes környezete is olyan potenciális baleseti forrásokat rejthet, amelyeknek teljes körű kizárása a legnagyobb odafigyelés és legkörültekintőbb gondosság tanúsítása esetén sem lehetséges.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!