Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

ÍH 2012.45 KÖZBENSŐ MÉRLEG SZEREPE - KÖZBENSŐ MÉRLEGBEN FELTÜNTETETT KIFIZETÉS SÉRELMEZÉSE - KIFOGÁS A FELSZÁMOLÁSI ELJÁRÁSBAN - ADÓS ESZKÖZEINEK BÉRBEADÁSA

A közbenső mérleg az adós vagyonában a felszámolás alatt bekövetkező változásokat tükrözi, és elsősorban a hitelezők tájékoztatását szolgálja. Az, hogy egy adott, a mérlegben szereplő költségtételt a felszámoló jogszerűen vagy jogszerűtlenül fizetett-e ki, a mérleg számviteli helyességétől független kérdés, emiatt a mérleg nem támadható meg. A felszámoló intézkedései jogszerűségének vizsgálatára a Cstv. 51. § szerinti kifogás körében van lehetőség [Cstv. 50. §, 51. §, 54. §].

A 2008. július 9-én benyújtott kérelemre indult eljárásban az adós felszámolásának közzétételére 2008. október 29-én került sor a Cégközlönyben, amely nap egyben a felszámolás kezdő időpontja is. Az elsőfokú bíróság felszámolóként a CS. Kft.-t jelölte ki.

A felszámoló által 26. sorszám alatt benyújtott közbenső mérleget az elsőfokú bíróság a 2010. október 8-án tartott meghallgatáson hozott 29-II. számú végzésével jóváhagyta. A végzés indokolása szerint a mérlegre az APEH Észak-magyarországi Regionális Igazgatósága, az R. Zrt., valamint az M. Kft. tett észrevételt. A meghallgatáson az adóhatóság, valamint az R. Zrt. hitelező a közbenső mérleget elfogadta. Az M. Kft. képviselője nem jelent meg, az észrevétele részletes indokolását nem terjesztette elő. A bíróság a Cstv. 50. § (6) bekezdése alapján a mérleget jóváhagyta.

A végzés ellen az R. Zrt. vitatott követeléssel rendelkező hitelező élt fellebbezéssel a végzés hatályon kívül helyezése iránt.

Kérte a felszámoló kötelezését a közbenső mérleg és a szöveges jelentés átdolgozására olyan formában, hogy a 10 785 675 forint vagyonőrzési költséget a felszámoló ne szerepeltesse a mérlegben, kérte a felszámoló kötelezését arra is, hogy az átdolgozott közbenső mérleget és szöveges jelentést a hitelezőknek észrevételezésre küldje meg.

A hitelező jogorvoslati kérelmében előadta, hogy a végzésben foglaltakkal szemben a személyes meghallgatáson úgy nyilatkozott, hogy a közbenső mérlegre 1-4. pontok alatt tett észrevételeire adott felszámolói választ elfogadja, azonban az észrevétele 5. pontjában kifejtetteket továbbra is fenntartja. A közbenső mérleg 10. oldalának 3.2 pontjában "vagyonőrzésével, megóvásával kapcsolatos költségek" alatt feltüntetett 10 785 675 forint kifizetése ugyanis nem a hitelezők érdekének megfelelően történt.

Megismételte korábbi előadását, mely szerint az adós által kötött bérleti szerződés már a felszámolási eljárás kezdő időpontját követően megszűnt, míg a 2008. november 1. napjától hatályos bérleti szerződés rendelkezéseit a felszámolónak már úgy kellett volna kialakítani, hogy az őrzés-védés költségei a bérlőt terheljék. Megjegyezte, hogy a bérlő elemi érdeke, hogy az ingatlanban található vagyontárgyai, eszközei őrzés-védéséről saját maga gondoskodjon. Egy felszámolási eljárás alatt álló társaságtól nem várható el, illetve a felszámolás céljával ellentétes, hogy a társaság további jelentős összegű fizetési kötelezettséget vállal.

Kifejtette, hogy a Cstv. 34. § (1) bekezdésében foglaltak alapján a felszámolás kezdő időpontjában megszűnnek a tulajdonosnak a gazdálkodó szervezettel kapcsolatos külön jogszabályokban meghatározott jogai, a (2) bekezdés értelmében a felszámolás kezdő időpontjától a gazdálkodó szervezet vagyonával kapcsolatos jognyilatkozatot csak a felszámoló tehet. Álláspontja szerint a bérleti szerződést, amennyiben azt az adós kötötte, nem jöhetett létre érvényesen, mivel az adós felszámolási eljárását már korábban, 2009. (helyesen 2008.) október 29. napi kezdő időponttal elrendelték. Amennyiben pedig a bérleti szerződést a felszámoló kötötte, úgy ismernie kellett annak tartalmát, és nem szerződhetett volna olyan feltételek mellett, hogy a bérbeadó köteles az őrzés-védés költségeit fizetni. Hivatkozott arra, hogy a felszámoló a közbenső mérlegre tett észrevételére adott válaszában úgy nyilatkozott, hogy a bérleti szerződés tartalmát megvizsgálta, melyet az adós szempontjából elfogadhatónak minősített, vagyis ismerte az adósra nézve hátrányos tartalmú bérleti szerződést. Kifejtette, hogy amennyiben a felszámoló megvizsgálta volna az adós vagyoni helyzetét, akkor nem csupán a felszámolás kezdő időpontját követő hat hónap elteltével, hanem korábban módosíthatta volna a szerződést. Ezzel kapcsolatban előadta, hogy a szöveges jelentés szerint a tevékenységet záró mérleg átadására 2009. február hónapban sor került, tehát a felszámolónak álláspontja szerint már ekkor tudnia kellett a bérleti szerződésről. A felszámolónak egyébként a Cstv. 47. §-a alapján arra is lehetősége lett volna, hogy a bérleti szerződést azonnali hatállyal felmondja, vagy attól elálljon.

Előadta, hogy a felszámolónak a személyes meghallgatáson tett nyilatkozatával ellentétben - mely szerint a mérlegben kimutatott őrzés-védelmi költség tartalmazza a különböző állagmegóvási munkálatok költségeit is, amelyek megoszlásáról csak később tud tájékoztatást adni - később 2010. október 28-án úgy nyilatkozott, hogy a közbenső mérlegben szerepeltetett összeg teljes egészében a vagyon őrzésével merült fel. Hangsúlyozta, hogy a közbenső jelentésben a bevételek között a felszámoló 5 106 806 forintot tüntet fel 12 hónapra, míg a kiadások között 10 785 675 forint összeget vagyonőrzéssel kapcsolatos költségként hat hónapra. A hitelező álláspontja szerint ez elfogadhatatlan, és a hitelező érdekét sérti "ugyanis azzal, hogy a felszámoló bérbeadással hasznosította az ingatlant saját magának, illetve az adósnak és a hitelezői kielégítés alapjából elvonva generált további 5 678 875 forint összeget".

A hitelező álláspontja szerint a vagyon őrzésével kapcsolatos költségek eltúlzottak. Kifejtette, hogy a vagyon megőrzésével kapcsolatos költségek a Cstv. 55. § (2) bekezdés b) pontja szerint felszámolási költségnek minősülnek, azonban csak abban az esetben és abban a mértékben, amennyiben és amilyen mértékben indokolt. Az ingatlan bérbeadásával azonban több kiadás, mint bevétel keletkezett, így ez a kiadás egyáltalán nem volt indokolt a felszámoló részéről.

A felszámoló a végzés helybenhagyására irányuló észrevételében előadta, hogy a fellebbező csak vitatott hitelezői igénnyel rendelkezik, ezért álláspontja szerint nem jogosult fellebbezés előterjesztésére.

A bérbeadással összefüggő kiadásokat érintően utalt arra, hogy bár a fellebbezés tárgyát képező bérleti szerződés a felszámolás kezdő időpontja után (2009. november 1-jén) lépett hatályba, azt nem a felszámoló kötötte meg, hanem a felszámolás kezdő időpontját megelőzően az adós. Így annak tartalmáról a megkötéskor a felszámoló nem szerzett tudomást. A felszámoló 2009. november 12-én módosította és egységes szerkezetbe foglalta a bérleti szerződést. Az eredeti szerződésben nem szerepelt rendelkezés az őrzés-védelem költsége és a vagyonbiztosítás költsége tekintetében sem, a módosítás tette ezt egyértelművé. Az ingatlan és a benne lévő gépek nagy része a bérbeadó adós tulajdonát képezte, ezért jelen esetben nem állt fenn az, hogy a bérlő saját érdeke lett volna azok állagmegóvása és őrzése, hanem a bérbeadó adós érdeke volt az ingatlan és a gépek állagmegóvása és őrzése. Szintén az adós érdekében állt a vagyonbiztosítás is, amit sikerült a módosításban a bérlőre terhelni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!