Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2006.2.47 Egyezséggel a felek nemcsak a szerződéses, hanem bármilyen más jogviszonyukat is rendezhetik - Ha a kár nagysága vitás vagy bizonytalan volt, az egyezség tévedés címén akkor sem támadható, ha később a kár mértéke bizonyossá válik [Ptk. 210. §, 236. §, 239. §, 240. §].

A felperes P. V. típusú személygépkocsija 2001. november 13-án idegenhibás közúti balesetet szenvedett. A károkozó az alperessel kötötte meg a gépjármű felelősségbiztosítási szerződést. Az alperes 2002. január 10-én 3 500 000 forintot utalt át a felperesnek. A felperes a fenti tényekre hivatkozva előterjesztett keresetében a teljesítést meghaladó kárát - jogfenntartással - 210 000 forintban jelölte meg és további 272 233 forint valamint 210 000 forintnak 2001. november 13-ától a kifizetésig számított évi 11%-os késedelmi kamata megfizetésére kérte az alperes kötelezését. A perben kirendelt szakértő szakvéleményének előterjesztését követően a keresetét 1 500 000 forintra felemelte és ezen összeg és a már kifizetett 3 500 000 forintnak a káresemény bekövetkezésétől a kifizetésig járó késedelmi kamatai megfizetésére kérte az alperes kötelezését. Az egyezséget tévedés, a szolgáltatás és az ellenszolgáltatás feltűnően nagy értékkülönbsége címén támadta. Arra is hivatkozott, hogy az uzsorás szerződésként és mint jogszabályba ütköző szerződés is semmis. Az alperes a kereset elutasítására irányuló ellenkérelmében előadta, hogy a kárrendezési eljárás eredményeként a felperessel 3 500 000 forint megtérítésére egyezséget kötött, amelynek megtámadási jogáról az egyezségben foglaltan lemondtak. Ezért a felperes további követelést nem támaszthat.

Az elsőfokú bíróság a másodfokú bíróság által helybenhagyott ítéletével kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 1 500 000 forint tőkét és kamatát.

Az ítélet indokai szerint a felek nem álltak egymással szerződéses jogviszonyban, nem tettek kölcsönös engedményt, ezért megállapodásuk nem tekinthető egyezségnek. A bíróság a kár mértékét a perben kirendelt igazságügyi gépjármű szakértő szakvéleménye alapján 5 millió forintban állapította meg és leszögezte: ehhez képest az alperes által fizetett 3 500 000 forint feltűnően nagy értékkülönbséget jelentett, amelyet ítéletében teljes egészében kiküszöbölt.

Az alperes fellebbezése alapján a másodfokú bíróság az elsőfokú ítélet jogi indokait annyiban osztotta, hogy a felek között nem jött létre egyezség. Okfejtése szerint az egyezség, mint a szerződésmódosítás egyik lehetősége szerződést feltételez. Az alperes teljesítési kötelezettsége nem szerződésen, hanem jogszabály rendelkezésén alapult. Az elsőfokú ítéletnek a kölcsönös engedmény hiányára vonatkozó indokait módosítva megállapította: az alperes a teljes kár megtérítésére köteles, így a felperes részéről fogalmilag kizárt az engedménytétel. A kérdéses okirat a felek szerződését tartalmazta. A szerződés az egyezségnél szélesebb körben támadható a Ptk. 210. §-a és a 201. §-ának (2) bekezdése alapján. Megállapította, hogy az alperes megfelelő kárfelmérési tapasztalattal rendelkezett, tisztában volt a felperes részére járó tényleges kártérítéssel és azzal is, hogy ennek ismeretében a felperes nem kötne szerződést. Felismerte tehát a felperes tévedését, ezért a szerződés Ptk. 210. § (1) bekezdése alapján való megtámadása eredményeként a felperes teljes kárát köteles megtéríteni. Rámutatott még arra is, hogy a szolgáltatás és ellenszolgáltatás között a szerződés megkötésének időpontjában nem állt fenn feltűnően nagy értékkülönbség, ezért a Ptk. 202. §-ában meghatározott uzsorás szerződésről nem lehet szó.

A jogerős ítélet megváltoztatása és a kereset elutasítása érdekében az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. Előadta, hogy a felperes a felkérésére készítetett 5 millió forintot meghaladó javítási kalkuláció ismeretében kötötte meg az egyezséget, ezért tévedésről mint megtámadási okról nem lehet szó. Az egyezség törvényi tényállási elemei megvalósultak, mert mindketten engedtek; a felperes a kapott összegnél többet követelt, míg az alperes kevesebbet kívánt fizetni. Az egyezség megtámadásának jogáról a felperes írásban lemondott, ezért megtámadásra nem jogosult.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában fenntartására irányult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!