Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2007.4.113 A szemeteskonténerben talált, de értékkel bíró, uratlan tárgy megtalálója a birtokba vétellel a dolog felett tulajdonjogot szerez - Ennek a terhelt számára idegen dolognak a megtalálótól való eltulajdonítása a lopás bűntettét valósítja meg [Btk. 316. § (1) bek., 325. §; Ptk. 129. § (1) bek.].

A P.-i Városi Bíróság a 2004. október 7-én kihirdetett és ugyanekkor jogerőre emelkedett ítéletével M. K. S. terheltet 2 rb. folytatólagosan elkövetett szeméremsértés vétsége, garázdaság vétsége, könnyű testi sértés vétsége és lopás vétsége miatt, halmazati büntetésül, mint különös visszaesőt 1 év börtönbüntetésre és 2 év közügyektől eltiltásra ítélte és a feltételes szabadságra bocsátásból is kizárta. A terhelt által előzetes fogva tartásban töltött időt a szabadságvesztésbe beszámította, korábbi ügyében engedélyezett feltételes szabadságát megszüntette.

Az ítélet felülvizsgálati indítvánnyal érintett részének lényege szerint a büntetett előéletű terhelt 2002. július 21-én este P.-en találkozott B. F. sértettel, aki megmutatott a terheltnek egy földmérő műszert, amelyet megelőzően az egyik közeli társasház szemeteskonténerében talált. A terhelt a műszert, azért, hogy megnézze elkérte, majd azzal a helyszínről elszaladt. Cselekményével 50 000 forint kárt okozott, amely a lefoglalással teljes egészében megtérült.

Ezen, az elsőfokú bíróság által lopás vétségének minősített cselekmény tekintetében nyújtott be a jogerős határozat ellen a terhelt felülvizsgálati indítványt, amelyben a Be. 405. §-a (1) bekezdésének a) pontjára figyelemmel a kérdéses bűncselekmény vádja alóli felmentését kérte. Indítványában - utalva a Polgári Törvénykönyvről szóló, módosított 1959. évi IV. törvénynek (Ptk.) a tulajdonjoggal és ezen belül a talált dologgal kapcsolatos rendelkezéseire - arra hivatkozott, hogy cselekményével lopás bűncselekményét nem valósíthatta meg, mivel a sértett által talált dolog volt az elkövetés tárgya. A talált dolgon pedig a sértett a polgári jog szabályai szerint tulajdonjogot nem szerezhetett, legfeljebb a dolog felelős őrzőjének (Ptk. 196. §) volt tekinthető. Így viszont a terhelti szándék a tulajdonjog megszerzésére nem irányulhatott.

A Legfőbb Ügyészség átiratában az indítványt alaptalannak tartva a támadott határozat hatályban tartását indítványozta. Az indokolás szerint a lopás elkövetési tárgya értékkel bíró, az elkövetőnek idegen ingó dolog. Az elkövetőre nézve idegen az a dolog, amely másnak a tulajdonában, vagy birtokában áll. Jogtalan az elvétel, ameny­nyiben azt sem jogszabály, sem az erre jogosult nem engedi meg. Lopást valósít meg az, aki a neki megtekintésre átadott vagyontárgyat jogtalanul eltulajdonítja. (BH 1984/93. számú eseti határozat). Az irányadó tényállás alapján ezért a terhelt büntetőjogi felelősségének megállapítására a büntető anyagi jog szabályainak sérelme nélkül került sor.

A nyilvános ülésen a terhelt felülvizsgálati indítványát fenntartotta. Az indítvány indokolását kiegészítve, a Ptk. 129. § és 130. §-ai alapján kérte annak megállapítását, hogy B. S. sértett a kérdéses dolgon tulajdonjogot nem szerzett és nem szerezhetett. Nevezett, mint találó, valóban birtokolhatta az adott tárgyat, de annak nem volt tulajdonosa. Emiatt, álláspontja szerint, sérelmére a lopás bűncselekménye sem volt elkövethető.

A védő a felülvizsgálati indítvány alapján a terheltnek a lopás vétsége miatt emelt vád alóli felmentését kérte.

A Legfelsőbb Bíróság az érintett határozatot a felülvizsgálati indítvánnyal megtámadott részében elsősorban az indítványban megjelölt, a Be. 405. §-a (1) bekezdésének a) pontja szerinti okból bírálta felül. Másrészt a Be. 405. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglalt eljárásjogi okok tekintetében hivatalból vonta felülbírálat alá a városi bíróság ítéletét. Az ekként a Be. 420. §-ának megfelelően végzett felülvizsgálatban a jogerős határozattal megállapított tényállás irányadó volt.

A felülvizsgálat eredményeként pedig - egyetértve a Legfőbb Ügyészség jogi álláspontjával - az indítványt alaptalannak találta.

A Btk. 316. §-ának (1) bekezdése szerint "aki idegen dolgot mástól azért vesz el, hogy azt jogtalanul eltulajdonítsa, lopást követ el".

A kialakult gyakorlat szerint a lopás elkövetési tárgya csak értékkel bíró idegen ingó dolog lehet.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!