Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1996.8.419 I. Nem szerez tulajdonjogot a kereskedelmi forgalomban eladott gépkocsin a vevő, ha tudta vagy tudnia kellett, hogy a kereskedő nem tulajdonosa a gépkocsinak [Ptk. 117. § (1) bek., 118. § (1) bek.].

II. A jogszavatosság szabályainak alkalmazása lopott gépkocsi vevője által az eladó és a korábbi jogszerzők ellen indított perben [Ptk. 319. § (3) bek., 320. § (1) bek., 369. §].

A felperes 1992. október 12-én adásvétellel vegyes csereszerződéssel megvásárolta a forgalmi engedély szerint az I. rendű alperes tulajdonában álló MERCEDES 250. típusú személygépkocsit, a kölcsönösen kialakított 3 200 000 forintért, amely értékből 1 100 000 forintot készpénzben fizetett ki, és 2 100 000 forint értékben az I. rendű alperes tulajdonába adta a szintén Mercedes típusú személygépkocsiját. A felperes a gépkocsival 1992. november 8-án Olaszországba utazott, ahonnan 1992. november 10-én Tarvisiónál kívánt kilépni. A határátkelőhelyen feltartóztatták, a gépkocsit lefoglalták azzal, hogy az Olaszországból származott lopott gépjármű.

A felperes módosított keresetében annak megállapítását kérte, hogy az I. rendű alperessel 1992. október 12-én kötött adásvétellel vegyes csereszerződés semmis. Ennek megfelelően a gépkocsit Magyarországon először forgalomba hozó IV. rendű alperest a későbbi jogszerző I-II. és III. rendű alperesekkel egyetemlegesen 3 200 000 forint vételár és ennek 1992. október 15. napjától számított kamatai megfizetésére kérte kötelezni.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Ennek ténybeli és jogi indokolásaként arra mutatott rá, hogy a perbeli gépkocsit az országba a IV. rendű alperes autókereskedőként hozta be, és vámkezeltette, aki az őt erre feljogosító engedély birtokában értékesítette azt a III. rendű alperes részére. A III. rendű alperes a gépkocsira a Ptk. 118. §-ának (1) bekezdése értelmében tulajdonjogot szerzett, így azt tulajdonosként adta el a II. rendű alperesnek, aki ugyancsak tulajdonosként adta tovább a felperessel szerződő I. rendű alperes részére.

Mindezekhez képest az elsőfokú bíróság álláspontja szerint az I. rendű alperestől mint tulajdonostól a felperes a Ptk. 118. §-a (1) bekezdése értelmében érvényesen szerezte meg a gépkocsi tulajdonjogát, így az annak elkobzásából eredő kárt - tulajdonosként - maga tartozik viselni. Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a felperes terjesztett elő fellebbezést, az ítélet megváltoztatása és a keresetének történő helyt adás iránt.

Az I. rendű alperes ellenkérelme az első fokú ítélet helybenhagyására irányult.

A jelenleg rendelkezésére álló peradatok alapján az ügyben érdemi döntés nem hozható.

Nem tévedett az elsőfokú bíróság abban, hogy a tulajdonos tartozik viselni a dologban beállott mindazt a kárt, amelynek megtérítésére senkit sem lehet kötelezni (Ptk. 99. §-ának második fordulata). Ehhez képest abban az esetben, ha a felperes tulajdonszerzése a Ptk. 117. §-ának (1) bekezdése alapján valóban megállapítható, akkor a kárveszélyviselés fenti szabályára figyelemmel az elsőfokú bíróság ítélete jogszerűnek tekinthető.

A Ptk. 117. §-ának (1) bekezdése értelmében azonban tulajdonjogot csak a dolog tulajdonosától lehet megszerezni. Következik ez a származékos jogszerzésre vonatkozó abból az alaptételből, amely szerint senki nem ruházhat át másra több jogot, mint amennyivel maga rendelkezik. Ebből az alapelvből következően tehát a perben eldöntendő kérdés az volt, hogy a felperes és az I. rendű alperes által kötött szerződés időpontjában az I. rendű alperes valóban tulajdonosa volt-e a perbeli gépkocsinak. Ezt pedig csak abban az esetben lehet tényállás megállapítására alkalmas módon eldönteni, ha a belföldi szerződési láncolat első tagjaként szereplő kereskedőtől (a IV. rendű alperestől) rendelkezési jogát származtató III. rendű alperes a Ptk. 118. §-ának (1) bekezdése alapján valóban tulajdonos lett.

A Ptk. 118. §-ának (1) bekezdése (célszerűségi okokból, a forgalmi biztonság védelmi érdekében) áttöri a származékos jogszerzésre vonatkozó, a Ptk. 117. §-a szerinti alaptételt a nem tulajdonostól való tulajdonszerzés korlátozott elismerésével. A Ptk. 118. §-ának (1) bekezdése ugyanis akként rendelkezik, hogy kereskedelmi forgalomban eladott dolgon a jóhiszemű vevő akkor is tulajdonjogot szerez, ha a kereskedő nem volt tulajdonos. A vásárlók biztonságát ugyanis nagymértékben csökkentené, ha nem lehetnének bizonyosak abban, a kereskedelmi forgalomban vett dolog jogszerű tulajdonosai lesznek, illetve ha a jog arra kényszerítené őket, hogy minden esetben győződjenek meg az eladó tulajdonosi minőségéről. Ha azonban a vevő tudja vagy legalábbis tudnia kell, hogy a kereskedelmi forgalomban eladó az eladott dolognak nem tulajdonosa, akkor a védelme nem indokolt. Ezért illeti meg a Ptk. 118. §-a szerinti kedvezmény csak a jóhiszemű vevőt. A jóhiszeműséget nem érinti, ha a vevő nem kételkedett az eladó jogosultságában, nem tett lépéseket a tényleges tulajdonos kikutatására. Ha azonban az eladás körülményeinek a vevőben alapos kétséget kellett kelteniük (például a kereskedelmi eladó feltűnően alacsony árat szabott meg stb.), akkor a vevő jóhiszeműsége már nem állapítható meg. Jóhiszeműsége hiányában pedig a Ptk. 118. §-ának (1) bekezdése szerint tulajdonszerzés megállapítására sincs lehetőség.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!