Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Bf.12/2013/12. számú határozata emberölés bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 99. §, 166. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 348. §, 349. §, 351. §, 371. §, 372. §] Bírók: Csák Csilla, Széplaki László, Zólyomi Csilla

Győri Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság

Bf.12/2013/12. szám

A Győri Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság a Győrött, 2013. szeptember 19. napján megtartott nyilvános ülés alapján meghozta a következő

í t é l e t e t :

Az emberölés bűntettének kísérlete és más bűncselekmény miatt I.rendű vádlott és társa ellen indult büntetőügyben a Veszprémi Törvényszék 2012. szeptember 25. napján kihirdetett 9.B.9/2012/42. számú ítéletét megváltoztatja.

I.r. és fegyházbüntetését 13-13 (tizenhárom-tizenhárom) évre felemeli.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét I.r. és vonatkozásában helybenhagyja.

A kiszabott szabadságvesztésbe beszámítja a I.r. és II.r. vádlott által az elsőfokú bíróság ítéletének kihirdetésétől a mai napig előzetes fogvatartásban töltött időt.

I n d o k o l á s :

A Veszprémi Törvényszék előtt három vádlott ellen folyt büntetőeljárás. A törvényszék ítélete III.r. vádlottra nézve jogerőre emelkedett, nem tárgya a másodfokú eljárásnak, melyben I.r. és II.r. vádlott érintett.

A Veszprémi Törvényszék a 2012. szeptember 25. napján kelt 9.B.9/2012/42. számú ítéletében bűnösnek mondta ki I.r. vádlottat emberölés bűntette kísérletében, mint felbujtó (Btk.166.§ (1), (2) bekezdés a./, b./ pont), lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés bűntettében (Btk.263/A.§ (1) bekezdés a./pont), II.r. vádlottat emberölés bűntette kísérletében (Btk.166.§ (1), (2) bekezdés a./, b./ pont), lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés bűntettében (Btk.263/a.§ (1) bekezdés a./ pont). Ezért az I.r. valamint a II.r. vádlottakat halmazati büntetésül egyaránt 11 év fegyházbüntetésre és 10 év közügyektől eltiltásra ítélte. Beszámítást alkalmazott, határozott a bűnjelekről, valamint a bűnügyi költség viseléséről.

Az ítélet ellen az elsőfokon eljárt ügyész I.r. és II.r. vádlottak terhére a kiszabott fegyházbüntetések súlyosítása végett jelentett be fellebbezést. Írásbeli indokolásában felsorolta a vádlottak terhére és javára szóló büntetéskiszabási tényezőket, majd rámutatott, hogy az összelkövetési körülményekre tekintettel az egyéni nevelési célok mellett még fokozottabban kell az általános megelőzési céloknak érvényesülnie. Álláspontja szerint a törvényszék enyhe fegyházbüntetést szabott ki I.r. és II.r. vádlottal szemben, amikor a törvényi minimumhoz közelítő mértékű szabadságvesztést alkalmazott, ezért indítványozta a halmazati büntetésként kiszabott fegyházbüntetések mértékének felemelését.

Az I.r. és II.r. vádlottak enyhítésért, védőik eltérő minősítés és enyhítés érdekében jelentettek be fellebbezést.

A Győri Fellebbviteli Főügyészség Bf.32/2012/7-I. számú átiratában az ügyészi fellebbezést fenntartotta, míg a védelmi fellebbezéseket alaptalannak találta. Álláspontja szerint az eljárási szabályok betartásával megalapozott ítéleti tényállást állapított meg az elsőfokú bíróság és eleget tett indokolási kötelezettségének is. Okszerű következtetést vont le a vádlottak bűnösségére és helyes a bűncselekmények minősítése is. Véleménye szerint azonban a büntetés kiszabása során helytelenül vette figyelembe az elsőfokú bíróság súlyosító körülményként a halmazatot, és nem értett egyet azzal sem, hogy a vád tárgyát képező emberölés elszaporodottnak tekinthető. Álláspontja szerint indokolatlan a különös részi minimumhoz közeli büntetéskiszabás. A bűncselekmény elkövetésekor már hatályos törvényi rendelkezések szerint a korábbinál jóval nagyobb mozgástér állt a bíróság rendelkezésére, hiszen 15 évről 20 évre emelkedett a büntetési tétel felső határa. Az élet elleni cselekmény többszörös minősülése, a vádlottak kitartó szándéka, magatartásuk súlyos következményei, a vádlottak terhére rótt további, ugyancsak nem csekély súlyú bűncselekmény indokolja a súlyosabb büntetés kiszabását. Összességében a fellebbviteli főügyészség indítványozta, hogy az ítélőtábla a törvényszék ítéletét változtassa meg, az I.r. és II.r. vádlottakkal szemben a kiszabott szabadságvesztés büntetés tartamát emelje fel, egyebekben az elsőfokú ítéletet - a büntetéskiszabási tényezők korrekcióját követően - hagyja helyben.

Az I.r. vádlott védője a fellebbezését írásban is megindokolta. Ebben a lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés bűntettének megállapítását megalapozó 1. tényállási pontban rögzített tényállást és az abból levont jogi következtetést nem vitatta. Álláspontja szerint azonban a 2. tényállás nincs a bizonyítékokkal összhangban, hiányosan és tévesen állapította meg az elsőfokú bíróság. Ezzel kapcsolatban kifogásolta, hogy nem lettek a valóságnak megfelelően és teljes körűen rögzítve a 2011. július 12. napján lejátszódó támadás-sorozat pontos mozzanatai és annak a minősítésre is kiható egymáshoz kapcsolódó láncai, és nem tartalmazza a és a sértett állítását, az általuk közölteket, amelyek cáfolatot nem nyertek, illetve a bíróság nem adta azok mellőzésének indokát. Hangsúlyozta a védő, hogy alapvető bizonyítékot a és a sértett nyilatkozatai képeznek, ezekkel részletesen foglalkozott beadványában. Véleménye szerint a vallomását teljes egészben alátámasztotta a sértett vallomása és ezekből megállapítható, hogy a a helyszínről eredeti szándékával felhagyva ment el, tehát ölési szándékától, amelyre az I.r. vádlott felbujtotta, elállt. Miután a helyszínt elhagyta, az utána siető sértett magatartásától megrémülve, annak támadását, illetőleg felelősségre vonását mintegy megelőzve, ijedtségből, több alkalommal célzás nélkül a sértettre lőtt. Részletesen foglalkozott azzal is, hogy önmagában a felbujtói magatartás megállapíthatóságának két feltétele van, egyrészt a bűncselekmény tettes általi elhatározása, továbbá magának a bűncselekménynek az elkövetése, valamint az eredménynek okozati összefüggésben kell lennie a rábírással. Kifejtette, hogy nem minősül felbujtásnak, ha a tettes elhatározza ugyan a bűncselekmény elkövetését, de nem az őt rábírni akaró befolyására, de az sem, ha a tettes elköveti ugyan az eredeti bűncselekményt, amit a rábírás következtében határozott el, de a cselekménye nem az eredeti elhatározás következménye, hanem egy attól független akarati elhatározáson alapul. Az adott ügyben álláspontja szerint a sértettel kapcsolatos cselekményére oly módon került sor, hogy magatartása nem azon az elhatározáson alapult, amire az I.r. vádlott rábírta, hiszen ez az elhatározása a helyszínről való eltávozásával megszűnt, a későbbiek során a sértett fellépését követően, félelmében, önmaga testi épségét védve követte el a bűncselekményt, tehát a rábírástól független akarati elhatározással cselekedett. Véleménye szerint az I.r. vádlott 2. tényállás írt cselekménye emberölés bűntette kísérletének minősül, ennek megfelelően kérte a minősítés megváltoztatását.

A védő felsorolta a védence javára írható enyhítő körülményeket, kérte figyelembe venni az I.r. vádlott őszinte, beismerő, tényfeltáró vallomását, megbánó magatartását, kevert típusú személyiségzavarát. Külön kitért a sértett ellen az I.r. vádlott és családja sérelmére elkövetett bűncselekmény miatt folyamatban lévő eljárásra, amely alátámasztja a sértetti közrehatást. Minderre tekintettel indítványozta az I.r. vádlottal szemben kiszabott büntetés jelentős enyhítését a minősítés megváltoztatása mellett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!