Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1995.12.712 I. A tartási szerződés megszüntetését általában nem lehet kikényszeríteni oly módon, hogy a jogosult a szerződésszerű szolgáltatások elfogadását egyoldalúan megtagadja. Ilyen esetben, a jogosult magasabb életkorától függetlenül, mód nyílik a tartási szerződések életjáradéki szerződéssé történő átalakítására [Ptk. 589. § (1)-(2) bek.].

II. Az egyik kötelezett elhalálozása esetén az örökösét terhelő helytállási kötelezettség alakulása [Ptk. 586. § (4) bek., 591. § (2) bek.].

A jogerős ítélet az 1975. január 10-én létrejött tartási szerződést életjáradéki szerződéssé változtatta át. Kötelezte az I. rendű alperest, hogy 30 napon belül fizessen meg a felperes jogelődjének 154 000 forintot és ennek 1993. június 1-jétől járó évi 20% kamatát, 1994. május 1-jétől pedig havonta előre minden hó 15. napjáig havi 12 000 forint életjáradékot. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

A másodfokú bíróság megállapította, hogy a felperes jogelődje: özv. Sz. L-né, valamint az I. rendű alperes és utóbb elhunyt házastársa (a II. és III. rendű alperesek jogelődje) által megkötött tartási szerződés alapján az eltartók az első időszakban a felperes jogelődjének akkori igényei szerint teljesítettek természetbeni szolgáltatásokat. Később, amikor a viszony megromlott közöttük, az eltartók nem tudták a szerződésben kikötött szolgáltatásokat nyújtani, mert azok elfogadását a felperes jogelődje megtagadta. "Arra adat nem merült fel, hogy az I. rendű alperes és néhai házastársa felróható magatartásukkal maguk is előidézték a korábbi jó viszony megromlását. Ennek bizonyítottsága hiányában pedig azt a következtetést kell levonni, hogy a felperes alapos indok nélkül tagadta meg az eltartók részéről felajánlott szolgáltatásokat." Kiemelte a másodfokú bíróság, hogy "a szerződéshez hű és teljesítésre kész szerződő felekkel szemben a szerződés megszüntetését általában nem lehet kikényszeríteni oly módon, hogy a jogosult a szerződésszerű szolgáltatások elfogadását egyoldalúan megtagadja". Tény viszont, hogy a felek között a viszony már olyan mértékben megromlott, hogy a szerződést eredeti formájában nem lehet fenntartani. A másodfokú bíróság megállapította, hogy a felperes 87 éves, egyedülálló, jogelődje koránál és egészségi állapotánál fogva részben gondozásra szorul, de ellátásáról - a szociális házi gondozó szolgálat igénybevételével - maga gondoskodik, és így kívánja azt a jövőben is megoldani. Ennek a feltételei adottak, és fennáll a lehetősége annak, hogy az ellátásához szükséges szolgáltatásokat szélesebb körben vegye igénybe. Ehhez a magasabb életjáradék biztosítékot nyújt. Ezért a másodfokú bíróság a Ptk. 589. §-ának (1) és (2) bekezdése értelmében a tartási szerződést életjáradéki szerződéssé változtatta át, és a járadék összegét az 1992. július 1-jétől 1994. április 30-ig terjedő időszakra havi 7000 forintban - összesen 154 000 forintban -, 1994. május 1-jétől kezdődően pedig havi 12 000 forintban állapította meg. Az I. rendű alperes házastársának 1992. január 29-én bekövetkezett halála folytán azonban a szerződéses jogviszony csak a felperesi jogelőd és az I. rendű alperes között áll fenn, ezért az életjáradék fizetésére az I. rendű alperest kötelezte.

A jogerős ítélet ellen a felperes jogelődje felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő, és a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezésével a tartási szerződést megszüntető első fokú ítélet helybenhagyását kérte. Álláspontja szerint a másodfokú bíróság a Pp. 206. §-ának megsértésével állapította meg a tényállást, amikor figyelmen kívül hagyta azt az általa bizonyított tényt, hogy az eltartók szerződéses kötelezettségüknek soha nem tettek eleget, 1992 júniusában pedig gondozásával felhagytak. De megsértette a másodfokú bíróság a Ptk. 589. §-ának (2) bekezdésében foglalt rendelkezéseket is: életkora és egészségi állapota folytán ugyanis nincs meg az életjáradéki szerződéssé való átváltoztatásnak a jogszabályban megkívánt feltétele. Végül jogszabálysértő az az ítéleti rendelkezés is, amely csak az I. rendű alperest marasztalta az életjáradék fizetésére: nemteljesítés esetén ugyanis ez a rendelkezés végrehajthatatlan: az I. rendű alperes havi 18 000 forint nyugdíjából legfeljebb 5940 forint vonható le.

A felperes jogelődje a felülvizsgálati kérelem benyújtását követően meghalt, jogutódai végrendeleti örökösei, akik felperesként felléptek, és a felülvizsgálati kérelmet fenntartották.

Az alperesek ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult, a döntést mindenben helytállónak tartották.

A felülvizsgálati kérelem csak kis részben megalapozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!