Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Bhar.80/2016/13. számú határozata rágalmazás vétsége tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 179. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 70. §, 351. §, 387. §, 388. §, 397. §, 494. §, 512. §, 514. §] Bírók: Borbás Virág Bernadett, Csiszárné dr. Kertész Andrea, Máziné dr. Szepesi Erzsébet

Kapcsolódó határozatok:

Budai Központi Kerületi Bíróság B.1904/2012/30., Fővárosi Törvényszék Bf.6036/2015/15., *Fővárosi Ítélőtábla Bhar.80/2016/13.*

***********

Fővárosi Ítélőtábla mint harmadfokú bíróság

5.Bhar.80/2016/13. szám

A Fővárosi Ítélőtábla mint harmadfokú bíróság Budapesten, a 2016. év október hó 7. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő

V É G Z É S T:

A rágalmazás vétsége miatt vádlott ellen indult büntetőügyben a Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság 20.Bf.I.6036/2015/15. számú ítéletét helybenhagyja azzal, hogy a vádlott személyazonossági igazolványának száma: E.

Megállapítja, hogy a harmadfokú eljárásban összesen 15.000 (tizenötezer) forint bűnügyi költség merült fel, amelyből a magánvádló1 és a magánvádló1 kötelesek személyenként 7.500-7.500 (hétezer-ötszáz - hétezer-ötszáz) forintot az államnak megfizetni.

Felhívja a magánvádlókat, hogy hivatalos lelet készítésének terhe mellett 8 (nyolc) napon belül rójanak le személyenként 10.000-10.000 (tízezer-tízezer) forint másodfellebbezési illetéket.

A végzés ellen további fellebbezésnek nincs helye.

I N D O K O L Á S:

A Budai Központi Kerületi Bíróság a 2015. január 16. napján kihirdetett 3.B.I.1904/2012/35. számú ítéletével a vádlottat bűnösnek mondta ki 2 rb. az 1978. évi IV. törvény 179.§ (1) bekezdésébe ütköző rágalmazás vétségében és ezért megrovásban részesítette.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a vádlott bűncselekmény hiányában történő felmentése, míg a magánvádló1 és a magánvádló2 magánvádlók a vádlott terhére, súlyosabb büntetés kiszabása érdekében jelentettek be fellebbezést. A fellebbezések folytán eljárt Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság a 20.Bf.I.6036/2015/15. számú, 2016. január 14. napján megtartott nyilvános ülésen kihirdetett ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a vádlottat az ellene 2 rb. rágalmazás vétsége (helyesen 1978. évi IV. törvény 179.§ (1), (2) bekezdés b) pontja) miatt emelt vád alól felmentette. Megállapította a vádlott személyi azonosító igazolványának helyes számát és az eljárás során felmerült bűnügyi költség összegét, melynek viselésére a magánvádlókat egyenlő arányban kötelezte.

A Fővárosi Törvényszék ítélete ellen a magánvádló1 és a magánvádló2 magánvádlók jelentettek be fellebbezést a másodfokú bíróság ítéletének hatályon kívül helyezése és a Fővárosi Törvényszék új eljárásra kötelezése érdekében.

A fellebbezésük írásbeli indokolásában elsődlegesen a vádlotti fellebbezés elkésettségére hivatkoztak. Kifejtették, hogy az ítéletet a tértivevény tanúsága szerint a vádlott 2015. február 19. napján vette kézhez, a fellebbezés indokolása védője útján csak 2015. május 20. napján került előterjesztésre. Mivel a jogszabály a fellebbezés indokolására nem enged 90 napos határidőt, ezért a fellebbezés elkésett, és ily módon azt a törvényszéknek sem lett volna szabad figyelembe vennie.

Emellett hivatkoztak az ítélet téves megállapításaira is. Köztük elsőként arra, hogy az ítélet tévesen jegyezte meg, miszerint a Facebook oldal, amelyen a sérelmezett közlés megjelent, egy zárt csoporté volt, amikor a rágalmazó kijelentések megjelentek. Az ítélet is tartalmazza azt, hogy a Facebook-közösségnek 148 tagja volt, s ezért a bűncselekmény elkövetésére nagy nyilvánosság előtt kerül sor akkor is, ha a csoport nyílt, és akkor is, ha zártkörű volt. A vádlott bűnösségét meglátásuk szerint a rágalmazás e minősített esetében kellett volna megállapítani.

Azt kifogásolta továbbá, hogy a törvényszék nem döntheti el, hogy miben merül ki az emberi méltóság sérelme, nem kompetens abban sem, hogy "a vádlottat védje és tettét kimagyarázza", nem a bíróság döntheti el, hogy őket mi sérti és mi nem.

A vádlott szándékát elemezve hangsúlyozták, hogy a vádlott elismerte, miszerint "kiírta" a Facebook-ra a rágalmazó kijelentéseit, amely ezt követően hat hónapig a világhálón elérhető volt, és ez nem tekinthető hirtelen indulati, illetve kritikai cselekedetnek.

Eljárási kifogásként sérelmezték, hogy a másodfokú nyilvános ülésről értesítést nem kaptak, így a törvényszék megvonta tőlük azt a lehetőséget, hogy maguk döntsék el, jelen kívánnak-e lenni a nyilvános ülésen vagy sem.

Mindezek alapján tehát a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezését kérték, ezen túl azt, hogy az ügyet helyezzék át más másodfokú bírósághoz, mert a Fővárosi Törvényszék hiteltelenné vált előttük, a bizalmuk e bíróságban megrendült.

A harmadfokú nyilvános ülésen a fellebbező magánvádlók jogi képviselője a fellebbezést fenntartotta.

Álláspontja szerint tévedett a másodfokú bíróság, mikor a sérelmezett vádlotti közlést véleménynek minősítette, és ezért őt felmentette a rágalmazás vádja alól. Kifejtette, hogy az elsőfokú eljárás során bizonyítást nyert: a magánvádlók nem állították azt soha, hogy a vádlott magára költötte volna a gyűjtött pénzösszeget. Ezért a vádlott által közzétettek sértették a magánvádlók becsületét, mert azt híresztelte róluk, hogy ők valótlan állításaikkal hamisan vádaskodnak. Miután a magánvádlók a lakóhelyükön köztiszteletben álló személyek, a vádlott magatartása a környezetükben rombolta a megbecsülésüket, hiszen szavahihetetlennek bélyegezte őket. Emellett a magánvádlók "pszichopatának" minősítése sem tekinthető felindulásban tett kijelentésnek, ez is megvalósítja a rágalmazás vétségét.

Mindezek alapján azt indítványozta, hogy az ítélőtábla a másodfokú határozatot helyezze hatályon kívül, és az elsőfokú bíróság ítéletét hagyja helyben.

A magánvádló1 felszólalásában hangsúlyozta, hogy a vádlott közel ötévnyi polgárőri munkáját tette tönkre, mert elveszítette az emberek bizalmát. Habár jelenleg is polgárőrként áll alkalmazásban, állítása szerint a bizalomvesztés miatt nem tud szolgálatot ellátni.

A magánvádló2 felszólalásában hangsúlyozta, mennyire megérintette őket az eset, amely a mai napig beszédtémát képez a lakóközösségükben.

Az, hogy pszichopatának minősítette a vádlott őket, nem kritika, hanem súlyosan becsületsértő tényállítás.

Kérte az ítélőtáblát, hogy döntésével állítsa helyre a becsületüket.

A védő perbeszédében a másodfokú bíróság határozatának helybenhagyására tett indítványt.

A fellebbezésében foglaltakra utalva fenntartotta azon meggyőződését, hogy a sérelmezett kijelentések, amelyek a pletyka szintjét nem haladják meg, becsület megsértésére alkalmatlanok.

A másodfokú bíróság helyesen mutat rá arra, hogy vádlott egy helytelenül megválasztott védekezést folytatott a vádlott egy vele kapcsolatban elhangzott, ténylegesen rágalmazást megvalósító híreszteléssel szemben.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!