Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40046/2016/6. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. Bírók: Buglyó Gabriella Éva, Ócsai Beatrix, Sándor Ottó

Fővárosi Ítélőtábla

14.Gf.40.046/2016/6/II.

A Fővárosi Ítélőtábla a Szabó Balázs Gábor Ügyvédi Iroda által képviselt felperesnek a Lajer Ügyvédi Iroda által képviselt alperes ellen szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt indult perében a Fővárosi Törvényszék 2015. november 11. napján kelt 30.G.41.226/2015/15. számú ítéletével szemben a felperes által előterjesztett fellebbezés folytán indult másodfokú eljárásban meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 121.000 (százhuszonegyezer) forint + áfa ügyvédi munkadíjból álló másodfokú eljárási költséget. A felperes személyes költségmentessége folytán le nem rótt 440.000 (négyszáznegyvenezer) forint fellebbezési illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes módosított keresetében elsődlegesen annak megállapítását kérte, hogy a felek között 2007. február 28. napján kötött kölcsönszerződés és ugyanezen a napon kötött "ingatlan önálló zálogszerződés" a régi Ptk. 205. § (2) bekezdése alapján nem jött létre. Másodlagos kereseti kérelme annak a megállapítására irányult, hogy a zálogszerződés a régi Ptk. 251. § (1) bekezdése alapján semmis. Harmadlagos kereseti kérelme arra vonatkozott, hogy a bíróság állapítsa meg a kölcsönszerződés semmisségét a hitelintézetekről és a pénzügy vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény (régi Hpt.) 213. § (1) bekezdésének a), b), c) pontja és a régi Ptk. 239. § (2) bekezdése alapján. Negyedlegesen kérte a bíróságot, hogy állapítsa meg a kölcsönszerződés részleges érvénytelenségét, nevezetesen a kölcsönszerződés I/7., valamint II/9.14. pontjának semmisségét a régi Ptk. 209/A. § (2) bekezdése, valamint a 18/1999. Korm. rendelet 2. § d) pontja alapján. Kérte továbbá, hogy a bíróság a régi Ptk. 209/A. § (2) bekezdése és a 2014. évi XL. törvény (DH2) 37. § (1) bekezdése alapján nyilvánítsa érvényessé a kölcsönszerződést azzal, hogy az I/7., valamint a II/9.14. pontja semmis, azok nem jelentenek kötelezettséget.

Előadta, hogy a felek a kétnemű árfolyam biztosítását lehetővé tevő feltételt egyedileg megtárgyalták, erről megfelelő tájékoztatást kapott, így az a szerződés részévé vált. A kölcsönszerződésre ezért nem alkalmazható a DH2 törvény 37. §-ának (1) bekezdése. Az egyoldalú szerződésmódosítást szabályozó feltétel nem vált a szerződés részévé, arról ugyanis külön nem tájékoztatta a bank, a szerződés ezért sem tartozik a DH2 törvény hatálya alá. A kölcsönszerződés érvénytelenségének jogkövetkezménye körében igényét 0 forintban jelölte meg azzal az indokolással, hogy a hivatkozott feltétel tisztességtelensége okán a feleknek egymás között elszámolási igénye nem keletkezik figyelembe véve a már teljesített szolgáltatások értékét.

Az elsődleges kereseti kérelme tekintetében arra hivatkozott, hogy a szerződés a kölcsön összegét csak forint pénznemben tartalmazza, a kirovó pénznemben, azaz svájci frankban nem, így a régi Ptk. 205. § (1) és 523. § (1) bekezdésének nem felel meg.

A másodlagos kereseti kérelem indokolásaként a régi Ptk. 251. § (1) bekezdésére utalt, amely szerint bírósági úton nem érvényesíthető követelés zálogjoggal biztosítása semmis, a perbeli jelzálogszerződés pedig semmis kölcsönszerződés, vagyis bírósági úton nem érvényesíthető követelés biztosítására jött létre. Ez a jelzálogszerződés semmisségét is eredményezi.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította, és kötelezte, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 269.240 forint perköltséget. Megállapította, hogy a felperes teljes személyes költségmentessége folytán le nem rótt 660.000 forint kereseti illetéket az állam viseli.

Határozata ténybeli alapjaként rögzítette, hogy az alperes mint bank és a felperes mint adós által 2007. február 28. napján kötött "Szabadfelhasználású devizaalapú normál hitelkiváltásra és szabad felhasználásra" megnevezésű szerződés I/1. pontja szerint a szerződés típusa önálló zálogjog fedezet mellett nyújtott szabad felhasználású kölcsön (személyi kölcsön ingatlanfedezettel); célja hitelkiváltás és szabad felhasználás; jellege deviza alapú hitel; a hitelkeret összege 40.830 CHF; a jóváhagyott forint összeg (deviza alapú hitel esetén) 5.500.000 forint; a kölcsön összege deviza alapú hitel esetén 5.500.000 forintnak a szerződés hatályba lépésének napján érvényes, a magánszemélyekre vonatkozó devizavételi árfolyamon számított deviza-ellenértéke, de nem több, mint a hitelkeret összege (I.1.7.pont); a szerződés hatálybalépése 2007. március 5.; a kölcsön lejárata 2027. március 5.; a kamatperiódus hossza egy év; az első kamatperiódus kezdete hat hónap. Az I/1/14. pont értelmében a szerződés biztosítékául a Budapesti 1-es számú Körzeti Földhivatalnál 88328/2/A/43-as számon nyilvántartott ingatlan szolgál. A szerződés II.9.14. pontja szerint a szerződésben nem szabályozott kérdésekre a vonatkozó jogszabályi előírások mellett a bank Általános Üzleti Feltételeit, Lakossági Üzletszabályzatát, mindenkor érvényes Kondíciós listáját és Hirdetményét fogadták el irányadónak. Rögzítették, hogy a szerződés megkötését megelőzően a bank átadta a felperes részére az itt felsoroltakat, amelyekben foglaltakat az adós magára nézve kötelezőnek ismert el.

A felek ugyanezen a napon "Ingatlan Önálló Zálogszerződés" megnevezéssel kötöttek szerződést a kölcsönszerződés biztosítékaként. A szerződés I.2. pontjában a hitelszerződés jellegét és lényegi feltételeit, elemeit ismertették. Az I.5.pont értelmében a hitelszerződésből eredő 40.830 CHF tőkekövetelés és részletezett járulékai, valamint a végrehajtás és egyéb jogérvényesítés költségei megfizetése biztosítására a bank javára önálló zálogjogot alapítottak a szerződésben megjelölt ingatlanon.

Az elsőfokú bírósság jogi indokolásában rögzítette, hogy a személyes meghallgatását követően felhívta a felperest, hogy a DH2 törvény 37. §-ának (1) bekezdésében foglaltak szerint az érvénytelenség jogkövetkezményeire vonatkozó határozott kereseti kérelmet az összegszerűségre is kiterjedően terjesszen elő. A felperes azonban nem kívánt újabb nyilatkozatot tenni, a bíróság ezért a DH2 törvény 37. §-ának (2) bekezdése alapján úgy tekintette, hogy a kölcsönszerződés érvénytelenségére irányuló kérelmet nem tartja fenn, ezért kizárólag a zálogszerződés és kölcsönszerződés létre nem jöttének, valamint a zálogszerződés érvénytelenségének megállapítására irányuló kereseti kérelmeket vizsgálta. Kifejtette, hogy a jogalkotó a deviza alapú kölcsönszerződéseket érintő több törvényt fogadott el a DH2 törvény mellett. Így a 2014. évi XXXVIII. törvényt (DH1), valamint a 2014. évi LXXVII. törvényt (DH3), amelyek a jelen peres eljárásra és kölcsönszerződésre vonatkozóan tartalmaznak rendelkezéseket. A régi Ptk. 239/A. § (1) és 237. §-ához képest speciális rendelkezésként értékelhető szabályozást tartott indokoltnak a jogalkotó. A DH2 törvény 37. § (1) bekezdése értelmében a törvény hatálya alá tartozó szerződések esetén kizárólag a szerződés vagy egyes rendelkezései érvénytelenségének megállapítását - az érvénytelenség okától függetlenül - a fél csak az érvénytelenség jogkövetkezményeinek alkalmazására is kiterjedően kérheti a bíróságtól, ennek hiányában a keresetlevél, illetve a kereset érdemben nem bírálható el. A kétnemű árfolyam biztosítását lehetővé tevő feltétel egyedi megtárgyaltságára vonatkozó állítás a felperes személyes meghallgatása alapján nem bizonyított, mivel a felperes teljesen életszerűtlenül, kizárólag a vételi-eladási árfolyamot érintő rendelkezés tekintetében emlékezett konkrétumokra és a szerződéskötés körülményeire. Az elsőfokú bíróság utalt a 2/2011. (XII. 12.) PK vélemény 2. pontjának indokolására, amely szerint az egyedi megtárgyaltság ténye akkor állapítható meg, ha a fogyasztónak ténylegesen fennállt a lehetősége arra, hogy a szerződés feltételeit tartalmilag befolyásolja, amit a felperes személyes előadása nem támasztott alá. Ezt meghaladóan a felek között az alperes által igazoltan a DH2 törvény szerinti elszámolás megtörtént. Amennyiben a felperes - állítása szerint - az árfolyamrésről rendelkező szerződési feltételt egyedileg megtárgyalta volna az alperessel, nem lenne jogosult az elszámolásból fakadó visszatérítésre. Nem merült fel azonban arra vonatkozó adat, hogy a jogszabály alapján részére visszatérítendő összeg kapcsán olyan nyilatkozatot tett, hogy arra nem tart igényt. Így a felek közötti elszámolás okán is a kölcsönszerződés a DH2 törvény 37. §-ában foglalt szabály által előírt keresetmódosítás körébe esik. A felperes által előadott, 0 forintra hivatkozó nyilatkozat a 6/2013. PJE határozat 5. pontjához fűzött indokolás alapján a részletes, számszakilag ellenőrizhető, tételes elszámolásként nem vehető figyelembe, mivel azt a bíróság kellő indokolás hiányában nem tudja ellenőrizni, így az sem állapítható meg, hogy milyen okból nem keletkezik elszámolási igénye a felperesnek. Az a nyilatkozat pedig, hogy a részleges érvénytelenséggel érintett rendelkezések nem jelentenek kötelezettséget a felek számára, nem a semmisség jogkövetkezményét jelenti, hanem magának a semmisségnek a tartalmát, amely szerint az érvénytelen szerződési feltétel alkalmatlan bármilyen joghatás kiváltására, így abból kötelezettség sem keletkezhet.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!