Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Kfv.37159/2018/4. számú precedensképes határozata településképi kötelezés tárgyában. [1997. évi LXXVIII. törvény (Étv.) 10. §, 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 29. §] Bírók: Balogh Zsolt, Horváth Tamás, Patyi András

A határozat elvi tartalma:

Ha a településképi bejelentésre az igazolás kiállítása (tudomásulvétel) elmarad, a bejelentő csak a bejelentett tevékenység megkezdéséhez szerez jogosultságot. Ha a szemletárgy birtokosa egy személyben az eljárás ügyfele, a helyszíni szemle a távollétében, előzetes értesítése nélkül is megtartható, ha az veszélyeztetné a szemle eredményességét. Ennek megítélése a hatóság mérlegelési jogkörébe tartozó kérdés.

***********

A Kúria

mint felülvizsgálati bíróság

í t é l e t e

Az ügy száma: Kfv. IV.37.159/2018/4.

Az eljáró tanács tagjai: Dr. Balogh Zsolt a tanács elnöke, Dr. Patyi András előadó bíró,

Dr. Horváth Tamás bíró

A felperes: I. Kft.

A felperes képviselője: Ruttkai-Marcel-Ruttkai Ügyvédi Iroda

Az alperes: Belváros-Lipótváros Önkormányzat Képviselő-testülete

Az alperes képviselője: Dr. Solymár Károly ügyvéd

A per tárgya: településképi kötelezés

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: felperes

A felülvizsgálni kért jogerős határozat: Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság készült. 10.K.30.849/2017/12.

Rendelkező rész

A Kúria

- a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 10.K.30.849/2017/12. számú ítéletet hatályában fenntartja;

- kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak felhívásra 70 000 ( hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A Budapest V. kerület Deák Ferenc utca alatti közterületi ingatlan az alperesi önkormányzat tulajdonát képezi. A felperes 2015. november 29-én az alperes polgármesteréhez településképi bejelentést tett a 2015. november 9-től 2015. december 31-ig tervezett időtartamra "Adventi ünnepi exkluzív rendezvény" céljából a Deák Ferenc utca- Bécsi utca-Deák Ferenc tér közé eső szakaszon faszerkezetű pavilonok elhelyezésére, kereskedelmi tevékenység végzésére.

[2] A kerület polgármestere a bejelentésre határidőben érdemben nem reagált, tiltó határozatot nem hozott. A felperes 2015. december 31-ét követően a pavilonokat elszállította, majd újabb bejelentés nélkül azokat a 2016 tavaszi és téli időszakra az adott ingatlanon újra kihelyezte.

[3] Az alperes polgármestere 2016. november 7-én helyszíni szemlét tartott és megállapította, hogy a Budapest V. kerület Deák Ferenc utca (....) hrsz. alatti közterületi ingatlanon településképi bejelentés nélkül, szabálytalanul faszerkezetű kereskedelmi építményeket helyeztek el.

[4] Az alperes polgármestere 2016. november 10-én meghozott határozataiban kötelezte a felperest a perbeli ingatlanon településképi bejelentés nélkül, szabálytalanul elhelyezett faszerkezetű vendéglátó építmények nyolc napon belüli eltávolítására és a közterület kihelyezés előtti állapotnak megfelelő helyreállítására. Előírta, hogy annak megtörténtét írásban tett nyilatkozat benyújtásával kell igazolni. A határozat indokolásában megállapította, hogy a felperes településképi bejelentési kötelezettségét elmulasztotta. Kifejtette, hogy a Budapest V. kerület teljes területe védett terület, Budapest és Pannonhalma világörökségi helyszíneinek műemléki jelentőségű területté nyilvánításáról szóló 2/2005. (III. 1.) NKÖM rendelet 1. számú melléklete alapján műemléki jelentőségű terület, a világörökségről szóló 2011. évi LXXVIII. törvény 2. § 2., 3. és 5. pontja, 1. melléklet 2. pontja alapján világörökségi terület, valamint a Budapesti Városrendezési és Építési Keretszabályzatról szóló 47/1998. (X. 15.) Fővárosi Közgyűlési rendelet (BVKSZ) 9. § (1) bekezdésében megjelölt 2. számú melléklet szerint városkép szempontjából kiemelt terület. Megállapította, hogy az építmények a helyszíni szemle jegyzőkönyve alapján olyan módon helyezkednek el, mely által nem biztosított az utcában lévő épületek közszolgálati járművel történő megközelíthetősége. Az alkalmilag elhelyezett építmények által elfoglalt összes terület a közterületen jelentősen meghaladja a Belváros-Lipótváros Kerületi Városrendezési és Építési Szabályzatáról és Szabályozási tervéről szóló 29/2004. (VI. 04.) önkormányzati rendelet (a továbbiakban: KVSZ) 19. § (2) bekezdésében engedélyezett 3%-os mértéket. A KVSZ 19. § (4) bekezdése szerinti utcatorkolatba pavilon nem nyúlhat akkor sem, ha ott már egyéb köztárgy van. Döntését a településképi bejelentési eljárásról és a településképi kötelezésről szóló 20/2015. (V. 27.) önkormányzati rendelet (továbbiakban: Ör.) 2. § (1) bekezdésére, 6. § (1) bekezdésére, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (továbbiakban: Étv.) 26. § (2) bekezdésére, 51. § (1) bekezdésére, valamint az építésügyi, vagy építésfelügyeleti hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről, valamint a az építésügyi hatósági szolgáltatásról szóló 312/ 2012. (XI. 8.) kormányrendelet 16. § (2) bekezdésére alapította.

[5] Az alperes 2016. december 15-én megtartott képviselő-testületi ülésén meghozott másodfokú határozataival az elsőfokú határozatokat helybenhagyta. Az alperes határozataiban idézte azokat a jogszabályokat, amelyeket az elsőfokú hatóság is alkalmazott. Kiemelte, hogy a polgármester a bejelentést követően a tevékenység végzését a bejelentésben megjelölt időtartamra hallgatással tudomásul vette. A tudomásulvétel alapján a felperest megillette az általa kérelmezett jog gyakorlása, de kizárólag a bejelentésben megjelölt időtartamra. A 2016. évben tevékenység végzése előtt a felperes újabb településképi bejelentést nem tett, ezért a polgármester a településképi kötelezési eljárást jogszerűen folytatta le.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[6] A felperes a másodfokú határozatok bírósági felülvizsgálatát kérte. Keresetleveleiben előadta, hogy nem felel meg a valóságnak, hogy a településképi bejelentést elmulasztotta volna. A polgármester a tevékenység végzését a bejelentést követő 8 napon belül nem tiltotta meg, az Ör. 4. § (6) bekezdése alapján a településképi igazolás érvényességi ideje egy év, ezért a helyszíni szemle időpontjában a településképi igazolás érvényességi ideje még nem telt el. Sérelmezte, hogy a polgármester a 2016. november 7-én megtartott helyszíni szemléről nem értesítette, mely a felperes álláspontja szerint az ügy érdemére kiható eljárási jogsértés. A hatóság a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (továbbiakban: Ket.) 50. § (1) bekezdésében előírt tényállás-tisztázási kötelezettségét is megsértette, továbbá az elsőfokú határozatok tartalmilag sem felelnek meg a Ket. 72. § (1) bekezdés df), ea) és ef) pontjában foglaltaknak. A döntések indokolási része mindössze felsorolja a különböző joghelyeket, de nem állapítható meg, hogy a feltárt tényállás szerint a felépítmények mennyiben sértik ezen joghelyeket, milyen ok-okozati összefüggést tárt fel a polgármester. A BVKSZ 2015. március 18-tól hatályát vesztette, ezért arra hivatkozni már nem lehet.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!