Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Győri Törvényszék K.27461/2006/6. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (FOGYASZTÓVÉDELMI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 248. §, 306. §, 1997. évi CLV. törvény (Fgy. tv.) 6. §, 48. §, 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelet (Tjr.) 7. §] Bíró: Kobli Ilona

Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság

9.K.27.461/2006/6. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A bíróság a .......... jogtanácsos által képviselt ........... Rt. felperesnek ........... jogtanácsos által képviselt Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség Főigazgatója jogutóda a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség /1088 Budapest, József krt. 6./ alperes ellen fogyasztóvédelmi bírság felülvizsgálata iránt indított perében meghozta a következő

Í t é l e t e t :

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

A felperes viseli a 16.500.- /tizenhatezer-ötszáz/ Ft kereseti illetéket, továbbá 15 napon belül köteles az alperes részére 15.000.- /tizenötezer/ Ft perköltséget megfizetni.

A felperes a többletként lerótt 18.500.- /tizennyolcezer-ötszáz/ Ft kereseti illetéket az Illetékhivatal jogutódjától visszaigényelheti.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s :

Az előfizető 2006. január 7. napján vásárolt egy Sony Ericsson K700 típusú mobiltelefon készüléket a felperestől. A telefont január 9. napján visszavitte a felperes ......, Baross Gábor u. 31. szám alatt található üzletébe, hogy a csereigényét érvényesítse. A felperes a csereigény kivizsgálása céljából a telefont szakszervizbe küldte. Ezt követően a felperes január 19. napján értesítette az előfizetőt, hogy átveheti az új készülékét. A köztes időre a vásárló cserekészüléket kapott használatra. A fogyasztó felhívása ellenére a felperes nem volt hajlandó a készülék azonnali cseréjére.

Az I. fokú fogyasztóvédelmi hatóság a panaszos bejelentésére hivatalból folytatott le eljárást a felperessel szemben.

A Győr-Moson-Sopron Megyei Közigazgatási Hivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelősége /továbbiakban: I. fokú hatóság/ F-426-1/2006. számú határozatában a felperest 500.000.- Ft fogyasztóvédelmi bírsággal sújtotta.

A felperes fellebbezése alapján eljárt Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség Főigazgatója, mint a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség jogelődje /továbbiakban: alperes/ HAJ-1013-2/2006. számú határozatával az I. fokú döntést helybenhagyta.

Az alperes határozata indokolásában rögzítette, hogy az I. fokú hatóság a feltárt hiányosságok alapján határozatában helyesen állapította meg azt, hogy a társaság a készülék cseréjével kapcsolatos eljárása során megszegte az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról szóló 151/2003. /IX.22./ Korm. rendelet 1. § /3/ bekezdését és a 7. §-át, valamint a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. tv. /Fgytv./ 6. § e./ pontjában foglaltakat.

A 151/2003. /IX.22./ Korm. rendelet 7. §-a értelmében ha a fogyasztó a fogyasztási cikk meghibásodása miatt a vásárlástól /üzembe helyezéstől/ számított 3 munkanapon belül érvényesít csereigényt, a forgalmazó nem hivatkozhat a Ptk. 306. §-a /1/ bekezdésének a./ pontja értelmében aránytalan többletköltségre, hanem köteles a fogyasztási cikket kicserélni, feltéve hogy a meghibásodás a rendeltetésszerű használatot akadályozza.

A felperesi társaság azonban a fenti rendelkezés figyelmen kívül hagyásával az általános jótállásra vonatkozó rendelkezések alapján intézte a panaszos minőségi kifogását. A hivatkozott Korm. rendelet 7. §-a kivételt jelent az általános szabályoktól, amely szabály a fogyasztóra nézve kedvezőbb, mivel ebben az esetben nem kell vizsgálni, hogy a hiba gyártási eredetű-e. A rendelet 1. § /2/ bekezdése alapján semmis az a megállapodás, amely az e rendeletben foglaltaktól a fogyasztó hátrányára tér el. Az érvénytelen megállapodás helyébe e rendelet rendelkezései lépnek.

Az Fgytv. 6. § e./ pontja értelmében az e törvényben meghatározott jogkövetkezményeket alkalmazni kell, ha a gazdálkodó szervezet a fogyasztók minőségi kifogásait a jogszabályok megsértésével intézi. A jogsértés bekövetkezte esetén a jogkövetkezmény alkalmazása kötelező.

Az Fgytv. 48. § /1/ bekezdése alapján az eljáró hatóság a fogyasztóvédelmi rendelkezések megsértése esetén határozatával fogyasztóvédelmi bírságot szabhat ki. A bírság többszörös jogsértés esetén halmozottan is kiszabható. Az Fgytv. 48. § /2/ bekezdése szerint a bírság összegét az eset összes körülményeire - így különösen a fogyasztók érdekeinek sérelmének körére, súlyára, a jogsértő állapot időtartamára és a jogsértő magatartás ismételt tanúsítására, valamint a jogsértéssel elért előnyre - tekintettel kell meghatározni. A fogyasztóvédelmi bírságnak a jogszabály nem szabott sem alsó, sem felső korlátot, összegének meghatározása teljes mértékben az eljáró hatóság mérlegelésétől függ. A fogyasztóvédelmi bírság célja, hogy a fogyasztókat ért jogsérelmet szankcionálja, valamint ezzel a jogkövető magatartást elősegítse.

A megyei felügyelőség a bírság összegének meghatározása során figyelembe vette a körülményeket, ezért az alperes a bírság mérséklését nem tartotta indokoltnak. A fellebbezés semmilyen új tényt, vagy körülményt nem tartalmazott. Az I. fokú határozatban foglalt tényállás kellően bizonyított tényeken alapul, a döntés jogszerű.

A határozat felülvizsgálata iránt a felperes nyújtott be jogszabálysértésre hivatkozással kereseti kérelmet, melyben kérte állapítsa meg a bíróság a határozat jogszabálysértő voltát, és azt helyezze hatályon kívül.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!