Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1985.10.385 I. Tévedés okozása akkor is megállapítható, ha a sérelmet szenvedett felet olyan tényállítással befolyásolják a szerződés megkötésében, amelynek alaptalanságát szakember esetleg felismerhette volna [Ptk. 210. § (1) bek.].

II. Joggal való visszaélésnek minősülhet és az adott esetben a megtámadási kereset elutasítására vezethet, ha az igényt érvényesítő fél első jelentkezésékor - röviddel a szerződés teljesítését követően - az eredeti állapot helyreállítását felajánlották, ezt azonban az igényt érvényesítő fél elhárította, a dolgot tovább használta és abban megrongálódást is idézett elő [Ptk. 237. § (1)-(2) bek., 4. § (4) bek., 5. § (2) bek.].

Az alperes a barátai segítségével készített egy teherhordásra alkalmas ún. "lassú járművet". [Lassú jármű a közúti közlekedés hatályos szabályai (KRESZ) által adott fogalommeghatározás szerint az olyan jármű, amelyet beépített erőmű hajt, és sík úton önerejéből 25 km/óra sebességnél gyorsabban haladni nem képes.] Ezt, a jellegét tekintve lassú járművet a gépkocsi igazolólapja "egyedi" gyártmányként tünteti fel. Annak eléréséhez, hogy a személygépkocsi motorjával üzemeltetett jármű megfeleljen a "lassú jármű" követelményeinek, két sebességváltót építettek be. Ez a megoldás - változatlan motorfordulatszám mellett - lassabb haladást eredményez, de lényegesen megnöveli az üzemanyagfogyasztást.

A felperes 1983. október 10-én 35 000 forint vételárért megvásárolta az alperestől a járművet. A szerződéskötéskor az alperes olyan tájékoztatást adott, hogy a jármű üzemanyagfogyasztása 16 liter körül van 100 kilométerenként. Mintegy két hét elteltével észlelte a felperes, hogy a jármű fogyasztása ennél lényegesen magasabb: számítása szerint kb. 45-50 1/100 km. Ezt az észlelését azonnal közölte az alperessel, a vételár leszállítását kérte. Az alperes ezt a kérelmet elutasította, hajlandónak mutatkozott azonban a szerződéskötés előtt fennállott helyzet visszaállítására. Ettől a felperes akkor elzárkózott. Mialatt a felperes a gépkocsit használta, bekövetkezett nála egy törés, de ezt a felperes megjavíttatta.

A felperes még a perindítás előtt Sz. A. igazságügyi szakértőtől magánszakvéleményt szerzett be. E szakvélemény szerint a magas fogyasztásnak konstrukciós oka van: a két sebességváltó beépítése önmagában megnöveli azt. Ugyanakkor a magasabb fogyasztást tovább növelheti az is, hogy a motor elhasznált állapotban van. Erről azonban a szakértő nem tudott meggyőződni, mert a motort nem tudták beindítani.

Ilyen előzmények után keresetében most már a felperes kérte a szerződéskötés előtt fennállott helyzet visszaállítását. Előadása szerint az üzemanyagfogyasztással kapcsolatos tévedését az alperes okozta, ezért szerződési nyilatkozatát megtámadja [Ptk. 210. § (1) bekezdés].

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Azzal védekezett, hogy valós adatokat közölt a felperessel, nála a fogyasztás valóban 16-18 1/100 km volt. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a felperes csak az őszi munkák elvégzése után támadta meg a szerződési nyilatkozatot.

A bíróság Sz. A-t igazságügyi szakértőként idézte és hallgatta meg a tárgyaláson. A szakértő a korábbi szakvéleményét kiegészítette: ezzel a konstrukcióval a jármű legkisebb fogyasztása 100 km-enként 30 liter üzemanyag. A fogyasztást még az is növelheti, hogy ez a motor legalább 16 éves. További kedvezőtlen tényezők is szerepet játszhatnak, így a terhelése, a gumik állapota és légkörnyomása. A szakértő a hengerfej-tömítésnél és a gyertyáknál túlterhelésre utaló nyomot nem talált. Ügy nyilatkozott, hogy az adott konstrukció (a két sebességváltó alkalmazása) esetén a magas fogyasztás köztudott, ennek ismerete különösebb szakismeretet nem igényel. A felperes által végzett javításokat és az általa folytatott használatot úgy értékelte, hogy azok kiegyenlítik egymást. A forgalmi értékre a szakértő nem tudott megalapozott véleményt adni, már a magánszakértői véleményben rögzítette, hogy a jármű egyedi jellegére tekintettel "kialakult gyakorlat nincs". Az összeépített fődarabok és a jármű "célszerűsége" alapján 32-36 000 forint értéket jelölt meg azzal, hogy ezek között a határok között minden összeg reálisnak fogadható el. Arra is rámutatott, ha a jármű valóban csak 16-18 liter üzemanyagot fogyasztana, az értéke 40-42 000 forintra módosulna.

Az első fokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította, és kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 2000 forint perköltséget. Az ítélet indokolása szerint két sebességváltó alkalmazásakor a jármű magas üzemanyagfogyasztása természetes, annak ismerete nem igényel különösebb szakismeretet. A jármű forgalmi értéke éppen a nagy fogyasztás miatt 32-36 000 forint között van. Az indokolás rámutatott arra is, hogy azután vált a rendeltetésszerű használatra alkalmatlanná, miután a felperes az őszi munkákat elvégezte.

A másodfokú bíróság ítéletével az első fokú bíróság ítéletét helyben hagyta, és kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 800 forint fellebbezési perköltséget. A megyei bíróság az ítéletének indokolásában lényegében megismételte az első fokú bíróság ítéletének az elvárható ismeretekkel kapcsolatban írt indokait, és ezek alapján megállapította, hogy a felperes alaptalanul hivatkozik a Ptk. 210. §-ának (1) bekezdésére.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!