Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Kfv.37475/2017/9. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 336. §, 336/A. §, 339. §, 340. §, 1994. évi LIII. törvény (Vht.) 103. §, 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 4. §, 5. §, 51. §, 82. §, 101. §, 2013. évi V. törvény (Ptk.) 5:33. §, Magyarország Alaptörvénye (Alaptörvény) I. cikk (1) bek., XXVIII. cikk (1) bek., 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet 101. §] Bírók: Fekete Ildikó, Kovács András, Sperka Kálmán

A határozat elvi tartalma:

Az önálló bírósági végrehajtó megkeresése alapján a közlekedési igazgatósági hatóságnak a gépjármű forgalmi engedélyének és hatósági jelzésének bevonásáról, és az ideiglenes forgalomból kivonásról kell rendelkezni. Határozatában rögzíteni kell azt is, hogy az elidegenítési és terhelési tilalom a közúti közlekedési nyilvántartásban bejegyzésre került.

***********

A Kúria

mint felülvizsgálati bíróság

ítélet

Az ügy száma: Kfv.III.37.475/2017/9.

A tanács tagjai: Dr. Kovács András a tanács elnöke

Dr. Fekete Ildikó előadó bíró

Dr. Sperka Kálmán bíró

A felperes: dr. felperes neve

()

Képviselője: dr. felperes neve Ügyvédi Iroda

()

Az alperes: Budapest Főváros Kormányhivatala VIII. kerületi Hivatala

()

Képviselője: jogtanácsos

(Budapest Főváros Kormányhivatala, fél címe 2.)

A per tárgya: végrehajtói megkeresés tárgyában hozott közigazgatási határozat felülvizsgálata

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: a felperes

Az elsőfokú bíróság neve, határozatának kelte és száma: Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 19.K.31.206/2016/16.

Rendelkező rész

A Kúria a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 19.K.31.206/2016/16. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a Kúria a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 30.000 (harmincezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak - felhívásra - 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Végrehajtói megkeresés alapján a felperes tulajdonában álló frsz-ú gépjármű ideiglenes kivonásra került a forgalomból 2012-ben, a Székesfehérvári Rendőrkapitányság 2015. március 9-én a jármű rendszámát levette, forgalmi engedélyét a felperestől elvette. Ezen ideiglenes kivonástól eltérő ügyben, az alperes László öbv. különböző foglalási jegyzőkönyvei alapján eljárva 2015. november 16. napján 11 db azonos tartalmú határozatot hozott. A határozatok rendelkezése szerint a forgalmi engedély és a hatósági jelzés bevonásával, hivatalból, a gépjárművet ideiglenesen a forgalomból kivonta és megállapította, hogy az elidegenítési és terhelési tilalom a közúti közlekedési nyilvántartásba 2015. október 28-án bejegyzésre került. A határozat kötelezte a felperest a gépjármű hatósági engedélyének és hatósági jelzésének öt napon belüli leadására.

A kereset és ellenkérelem

[2] A felperes keresetében az alperes határozatának felülvizsgálatát és hatályon kívül helyezését kérte. Arra hivatkozott, hogy a határozatok jogsértőek, mert nem került bevonásra a felperes az eljárásba, a bírósági végrehajtó iratait részére nem kézbesítették. Az eljárás megindításáról sem értesült, ezáltal sérültek a felperesnek a a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 4., 5. §-ában, 29. § (3) bekezdésében és 51. § (1) bekezdésében foglalt ügyféli jogai. Kifogásolta, hogy a határozat tényállást nem állapít meg, a rendelkező rész jelentős része nem döntés, hanem jövőbeli eseményekre vonatkozó szabályozó előírás, ami egyedi közigazgatási határozatban nem szerepelhet. Álláspontja szerint a forgalomból kivont jármű ismételt kivonását hivatalból hozott határozattal nem lehet elrendelni, hanem a végrehajtót értesíteni kellett volna arról, hogy nem folytatja le a szerv a közigazgatási eljárást. Utalt arra is, hogy a korábban már ideiglenesen kivont gépjárművel kapcsolatosan nem rendelkezik a visszaadandó iratokról, illetve jelzésről. Álláspontja szerint a a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 326/2011.(XII.28.) Korm.rendelet (a továbbiakban: R.) 101. § (1) bekezdés b) pontja alapján nem kapott felhatalmazást az elsőfokú szerv forgalomból kivont jármű újabb kivonására, ezáltal az elidegenítési és terhelési tilalom bejegyzése sem lett volna elrendelhető, ilyen esetben ugyanis a jármű-nyilvántartás már tartalmazza a tilalmat. Hangsúlyozta azt, hogy az elidegenítési és terhelési tilalomnak a bejegyzését kifejezetten el kell rendelni, azonban ez a határozatban nem történt meg. Kifogásolta, hogy nem a határozat rendelkező részében szerepelt a jogorvoslati kioktatás, hanem az indokolásban és hiányzik a tárgyalás tartása iránti kérelemről szóló tájékoztatás is. További kifogása volt, hogy a 2015. december 22. napján történt kézbesítéssel vált jogerőssé a támadott határozat, azonban az alperes már a határozatban foglaltakat meghozatalának napján, 2015. november 16-ot megelőzően, 2015. október 28. napján bejegyezte. Hivatkozott arra, hogy a határozat tévesen utalt a 218/2012.(VIII.13.) Korm.rendeletre, ami már nem volt hatályban 2015. április 1-ját követően, azaz a határozat meghozatalakor, továbbá felrótta az alperesnek, hogy a 66/2015.(III.30.) Korm.rendelet illetékességről szóló törvényhelyét tévesen jelölte meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!