Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1985.5.193 I. A keresetlevél idézés kibocsátása nélkül való elutasításának a felperes követelésének alaptalanságára utalással csak akkor van helye, ha a keresetlevélből az érvényesített igény alaptalansága nyilvánvalóan és egyértelműen kitűnik [Pp. 130. § (1) bek. i) pont].

II. A tartás ingyenességének vélelme csak a közeli hozzátartozók részére nyújtott tartás esetén áll fenn. Az ingyenesség megállapítására önmagában nem alkalmas az a körülmény, hogy a tartás örökségi juttatás nélkül történt [Ptk. 590. § (1) bek.].

A közjegyző az 1981. március 25-én végintézkedés hátrahagyása nélkül meghalt örökhagyó 11 413 forint készpénz és 3982 forint takarékbetéti összegű hagyatékát törvényes öröklés jogcímén a Magyar Államnak adta át.

A felperesek a hagyatéki eljárás során hagyatéki hitelezői igényt érvényesítettek, és az örökhagyónak, illetőleg a korábban meghalt házastársának 1964-től 1977-ig, szociális otthonban történt elhelyezésükig nyújtott tartás, gondozás és ápolás fejében a hagyatékra igényt tartottak. A Magyar Állam - mint törvényes örökös - a hagyatéki hitelezői igényt nem ismerte el, ezért a felperesek pert indítottak. Keresetlevelükben előadták, hogy az örökhagyó korábban meghalt házastársa a II. r. felperes nagyanyja volt, az örökhagyó azonban nem volt vérszerinti rokona a felpereseknek. Hagyatéki hitelezői igényüket arra alapították, hogy az örökhagyót és házastársát több mint tíz éven át tartották, gondozták és ápolták, s mert nem tudták, hogy az örökhagyónak és házastársának vagyona volna, "nem került szóba közöttük", hogy a tartáshoz járuljanak hozzá. Ez azonban - előadásuk szerint - nem jelenti azt, hogy az általuk nyújtott tartás ingyenes volt.

Az első fokú bíróság a keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül elutasította. A végzés indokolása szerint a felperesek követelése elévült, egyébként nyilvánvalóan alaptalan is. Az "eredetileg ingyenes szolgáltatások, jogügyletek később visszterhessé nem fordíthatók át. Márpedig maguk a felperesek adják elő, a keresetlevélben, hogy közöttük semmiféle megállapodás nem volt, és a ténylegesen nyújtott szolgáltatásokat szívességből, ingyenesen tették".

A másodfokú bíróság az első fokú bíróság végzését helyben hagyta, de mellőzte az első fokú végzés indokolásának az elévülésére vonatkozó okfejtését. Indokolásában a másodfokú bíróság a Ptk. 590. §-ának (1) bekezdésére utalva kifejtette, hogy a "közeli hozzátartozók részére nyújtott tartásért ellenszolgáltatás csak akkor jár, ha az eltartott nem ingyen és szívességre számítva vette igénybe a tartást, hanem azt vagyoni erejéhez képest holta utáni juttatással mint ellenszolgáltatással lehetőleg viszonozni kívánta, és erről az eltartó is tudott". Az igény érvényesítésének tehát - a másodfokú bíróság álláspontja szerint - az a feltétele, hogy a tartás örökségi ígérete ellenében történjék. A felperesek maguk adták elő, nem volt tudomásuk arról, hogy az örökhagyónak és házastársának bármilyen vagyona lett volna. Ebből következik, hogy a felperesek nem a hagyatékban való részesedés reményében tartották el az örökhagyót és házastársát. A felperesek követelése tehát nyilvánvalóan alaptalan [Pp. 130. §-a (1) bekezdésének i) pontja].

A jogerős végzés ellen emelt törvényességi óvás alapos.

A Pp. 130. §-a (1) bekezdésének i) pontja értelmében a keresetlevél idézés kibocsátása nélkül való elutasításának akkor van helye, ha a felperes követelése nyilvánvalóan alaptalan vagy lehetetlen szolgáltatásra (megállapításra) irányul. Az idézett törvényhely alapján a keresetlevél elutasításának tehát csak akkor lehet helye, ha a keresetlevélből az érvényesített igény alaptalansága nyilvánvalóan és egyértelműen kitűnik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!