Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

GKT 36/1973. szám

[1]A megrendelő nem esik átvételi késedelembe, ha bizonyítja, hogy a szállító abban az időben, amelyet a neki küldött értesítésben az átadás idejeként megjelölt, a teljesítésre képtelen volt vagy, hogy a felajánlott termék nem felelt meg a szerződésnek. Ha a felajánlott és késedelmesen átvett termék a felajánláskor nem felelt meg a szerződésnek, a megrendelő késedelméből le kell számítani azt az időt, amely alatt a szállító a terméket kijavította.

A Ptk. 382. §-ának (1) bekezdése szerint a szállító - a felek eltérő megállapodása hiányában - köteles a megrendelőt a teljesítés idejéről legalább három nappal megelőzően értesíteni. Ha az átvétel helye a szállító telepe és a megrendelő az értesítésben megjelölt időpontban nem jelenik meg, a szerződést megszegi, a szállító pedig a terméket felelős őrzésbe veszi, s egyben az ellenszolgáltatás megfizetését követelheti.

A megrendelő (jogosult) késedelmének bekövetkeztéhez szükséges, hogy a kötelezett valósággal, tehát a kitűzött időben való teljesítés lehetőségével ajánlja fel a szolgáltatás tárgyát, az tehát valóban átadásra kész legyen, továbbá, hogy a felajánlott szolgáltatás kötelemszerű legyen. A szolgáltatás felajánlása akkor valóságos (reális), ha abból a teljesítési készség és képesség kétséget kizáróan megállapítható. A teljesítést ezért a szerződésnek megfelelő mennyiségben, minőségben és állapotban kell felajánlani. A megrendelő abban az esetben, ha bizonyítja, hogy a szállító a teljesítési értesítésben megjelölt időpontban a teljesítésre képtelen volt, késedelmének bekövetkezését elháríthatja. Ez nem kimentés, mert ilyenkor a megrendelő nem a maga vétlenségét bizonyítja, hanem azt, hogy a megrendelői késedelem fennállásának egyik feltétele, a szolgáltatás kellő felajánlása hiányzik. Osztható szolgáltatás esetén a fentiek arra a részmennyiségre vonatkoznak, amely a teljesítésre megadott időpontban nem állott rendelkezésre.

Az ilyen hiba utólag kiküszöbölhető, aminek következménye az, hogy a megrendelő nem hivatkozhat kellő alappal arra, hogy a szállító a továbbiakban a teljesítésre képtelen volt.

A késedelem tartamát a valóságnak megfelelően kell megállapítani. Ehhez képest a szállító késedelmének idejét a megrendelő késedelmének időtartama nem növelheti, mert ezáltal a kötelezett helyzete a megrendelő hibájából súlyosbodnék. A kapcsolódó késedelmek megállapításánál figyelemmel kell lenni arra, hogy egyidejűleg nem állhat fenn átadási és átvételi késedelem.

Abban az esetben, ha a szállító a megrendelőt a teljesítés idejéről értesíti, de a megrendelő a kitűzött időben a szállítónál a termék átvétele végett nem jelenik meg, utóbb pedig az nyer megállapítást, hogy a termék minőségileg hibás és azt ki kell javítani, a szállító csak annyi nap után kötelezhető késedelmi kötbér fizetésére, ahány napot a termék általa történt kijavítása igénybe vesz. A különbözeti időre a megrendelőt átvételi késedelem miatt kötbér terheli. Ennyiben a megrendelő viseli saját késedelmének következményeit.

Természetesen az a körülmény, hogy a szállító a megrendelőhöz küldött értesítésében a teljesítés idejét a szerződésben kikötött határidő lejártát megelőző időpontban jelöli meg, nem jelenti azt, hogy a szerződésben kikötött teljesítési határidő módosul, esetleg megrövidül, s hogy ennélfogva a szállító abban az esetben, ha a teljesítési értesítésben jelzett időpontban a terméket átadni nem tudja, már késedelembe esik. A szerződésben kikötött teljesítési határidő a szállító kötelezettsége szempontjából az ilyen előbbi időpontra való "készrejelentés" ellenére is változatlan marad.

(A GKT 3/1978. sz. állásfoglalással módosított szöveg.)

Lábjegyzetek:

[1] Az új Ptk.-ba beépültnek tekintette és ezért annak alkalmazása körében nem tartotta irányadónak a Polgári Kollégium. Ld. 1/2014. Polgári jogegységi határozat V.1. pontja.