Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Szegedi Törvényszék Mf.20039/2015/6. számú határozata kormánytisztviselői jogviszony JOGELLENES megszüntetése tárgyában. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 3. §, 4. §, 5. §, 6. §, 2010. évi LVIII. törvény (Ktjt.) 8. §]

Szegedi Törvényszék

2.Mf.20.039/2015/6.

A Szegedi Törvényszék dr. Ember Alex ügyvéd (fél címe 2) által képviselt felperes neve... sz. alatti lakos felperesnek - .... jogtanácsos (..) által képviselt alperes neve ... sz. alatti székhelyű alperes ellen - kormánytisztviselői jogviszony jogellenes megszüntetésének a megállapítása és egyéb követelés iránt indított perében a Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2014. november 19. napján kelt 8.M.361/2013/23 számú ítélete ellen az alperes 25. sorszám alatti fellebbezése alapján lefolytatott másodfokú eljárásban meghozta a következő

Í T É L E T E T :

Az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja azzal, hogy az elsőfokú bíróság által megítélt 576.072,- (Ötszázhetvenhatezer-hetvenkettő) Ft elsőfokú perköltséget egyúttal másodfokú perköltségnek is tekinti.

Megállapítja, hogy a le nem rótt fellebbezési eljárási illetéket a Magyar Állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I N D O K O L Á S :

A felperes 1996. június 1. napjától határozatlan időtartamú köztisztviselői, majd kormánytisztviselői jogviszonyban állt az alperesnél, legutolsó munkaköre egészségügyi igazgatóhelyettes, kormánytisztviselői jogviszonya megszűnésének időpontjában illetménye havi 630.000,- Ft összegű volt.

Az alperes Elemzési, Orvosszakértői és Szakmai Ellenőrzési Főosztálya (EOSZEF) a 2009. április 30. napján kelt 3850-67/17/2009. szám alatt elrendelte a 19211 neuro-pszichológia-diagnosztika OENO kódszámmal elszámolt teljesítmény országos vizsgálatát.

A ... helység .... Kórház és Rendelőintézetben lefolytatott ellenőrzés tekintetében a témafelelős a felperes volt, aki Az EOSZEF vezetőjével együtt 2009. június 11-én helyszíni ellenőrzést tartott. Az ellenőrzés eredményét a ..... Kórház és Rendelőintézet kifogásolta, ezért utóellenőrzésre került sor, melyet lezáró, 2009. október 24-én kelt jegyzőkönyvi megállapítások nem tértek el a korábbiaktól. Az ellenőrzés során szabálytalanságok kerültek feltárásra, melynek következtében a jogosulatlanul elszámolt ....OENO kódok alapján felvett finanszírozási összeg és kamatai visszavonásra kerültek.

Az ellenőrzés során a hódmezővásárhelyi egészségügyi intézmény képviseletében többek között személy1 járt el, kifogásolva az ellenőrzés megállapításait, annak eredményét és a felperes kompetenciáját is.

Az alperes főigazgatója, személy2 2010. november 17-én, 2010. november 1. napjától kezdődően a régió főigazgatója, személy3 mellé egészségügyi igazgatóhelyettes munkakörbe nevezte ki a felperest.

A felperes kinevezésének napján a főigazgató titkárságvezetőjének levelet adott át, melyben a felperes, személy4 osztályvezető és személy3 arra hívták fel a figyelmet, hogy személy5 finanszírozási főosztályvezető és személy6 megyei szintű vezetők a művese-kezeléssel kapcsolatos ellenőrzési kötelezettségüket nem, illetve csak részben teljesítették, a központi utasítás megtagadásáról senkit nem értesítettek.

Az alperes a .... , 2010. december 10. napján kelt .... nyilvántartási számú okiratával a felperes kormánytisztviselői jogviszonyát a kormánytisztviselők jogállásáról szóló 2010. évi LVIII. törvény (Ktjv.) 8. § (1) bekezdés b) pontja alapján indokolás nélkül, két hónap felmentési idő közbeiktatásával 2011. február 13. napi hatállyal megszüntette, a felmentési idő teljes időtartamára a felperest a munkavégzési kötelezettsége alól mentesítette, és 5 + 4 havi, azaz összesen 9 havi végkielégítés megfizetéséről rendelkezett.

A felmentést az alperes oly módon közölte a felperessel, hogy .... 2010. december 11. napján „Szent Kristóf Érem" elismerést adományozott részére, majd ezt közvetlenül követően az alperes főigazgatójának megbízásából a humánpolitikai osztályvezető átadta részére a felmentést.

Az alperes 2010. december hónapban szintén megszüntette személy3, valamint személy4 kormánytisztviselői jogviszonyát.

Az alperes 2011. januárjától személy1-t nevezte ki kormánytisztviselővé, aki egyben az egyébként felmentési idejét töltő felperes felettese lett.

Magyarország Alkotmánybírósága a 2011. február 15. napján kelt 8/2011. (II.18.) AB határozatával megállapította, hogy a Ktjv. 8. § (1) bekezdés b) pontja, melynek értelmében a kormánytisztviselői jogviszonyt a munkáltató felmentéssel indokolás nélkül megszüntetheti, alkotmányellenes, ezért azt 2011. május 31-i hatállyal megsemmisítette. A határozat a Magyar Közlöny 2011. február 18-ai számában került közzétételre.

A felperes a törvényes határidőn belül előterjesztett keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes a kormánytisztviselői jogviszonyát jogellenesen szüntette meg. Módosított keresetében továbbfoglalkoztatása mellőzésével az alperest az ítélet jogerőre emelkedése napjáig elmaradt munkabérként 630.000,- Ft/hó illetmény, valamint 12 havi kárátalány címén 2.560.000,- Ft és perköltség megfizetésére kérte kötelezni.

Álláspontja szerint jogviszonyának megszüntetése több szempontból is jogellenes.

A felmentés a rendeltetésszerű joggyakorlás követelményébe ütközik, mert a felperes egy, a munkáját kiválóan végző, szakmailag elismert munkavállaló, akinek a jogviszonyát a nyugdíj előtt néhány évvel szüntette meg az alperes, ezáltal eljárásának célja a munkavállaló jogos érdekének a csorbítása volt.

A felmentés a rendeltetésszerű joggyakorlás követelményébe ütközik azért is, mert az eljárás célja volt a felperes véleménynyilvánítási lehetőségének az elfojtása. E körben a hódmezővásárhelyi kórházban lefolytatott vizsgálat megállapításaira utalt, arra, hogy álláspontja volt, hogy a feltárt szabálytalanságok további vizsgálatokat tennének indokolttá, mely véleményét szakmai fórumokon is hangoztatta, mely törekvése számos vezető érdekeit sértette, így cél volt az, hogy megakadályozzák, hogy a jövőben ezen véleményének hangot adjon és esetleg újabb ellenőrzést generáljon.

A jogviszony megszüntetése az egyenlő bánásmód követelményének megtartásába is ütközik, mert a felperes vélt vagy valós politikai hovatartozása, véleménye miatt - az előző ....-s beállítottságú vezetőt kiszolgálta - került sor a felmentésére.

Hivatkozott továbbá az Európai Unió Alapjogi Chartájának 30. cikkére, amely kimondja a munkavállaló indokolatlan elbocsátásával szembeni védelmet, mely uniós norma köti a tagállamokat.

Az alperes ellenkérelme a felperes keresetének az elutasítására és perköltségben való marasztalására irányult.

A felperes által hivatkozott rendeltetésellenes joggyakorlás körében arra hivatkozott, hogy a felperes nem jelölte meg, hogy mely jogos érdeke sérült az indokolás nélküli felmentés során. Álláspontja szerint érdeksérelemként önmagában a jogviszony indokolás nélküli megszüntetése nem értékelhető. Vitatta, hogy a felmentésnek célja lett volna a felperes véleménynyilvánítási lehetőségének az akadályozása, mert ez esetben már kinevezésére sem került volna sor, továbbá az alperes a felperes által hivatkozott ellenőrzést elrendelte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!