Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Mfv.10318/2015/1. számú precedensképes határozata felmentés jogellenességének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 275. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 3. §] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Sztojkoné dr. Hajdu Edit, Tallián Blanka

Mfv.I.10.318/2015/5.

A Kúria a dr. Ember Alex ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Szomolányi Borbála jogtanácsos által képviselt alperes ellen felmentés jogellenességének megállapítása és jogkövetkezményei iránt a Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnál 8.M.361/2013. szám alatt megindított és másodfokon a Szegedi Törvényszék 2.Mf.20.039/2015/6. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen az alperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a Szegedi Törvényszék 2.Mf.20.039/2015/6. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek - tizenöt napon belül - 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

A le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

I n d o k o l á s

A felperes 1996. június 1-jétől határozatlan időtartamú köztisztviselői, majd kormánytisztviselői jogviszonyban állt az alperesnél. Részére B.-n 2010. december 11-én az alperes főigazgatója „Sz.K.É." elismerést adományozott, majd ezt követően a H. osztályvezető kézbesítette a felperesnek a 2010. évi LVIII. törvény (Ktjv.) 8. § (1) bekezdés b) pontjára alapított indokolás nélküli felmentést, mellyel a kormánytisztviselői jogviszonyát 2011. február 13-ai hatállyal megszüntették.

A felperes a keresetében a kormánytisztviselői jogviszonya megszüntetése jogellenességének megállapítását kérte továbbfoglalkoztatása mellőzésével elmaradt illetménye, 12 havi kárátalány és perköltség megfizetésével. Hivatkozása szerint a felmentés a rendeltetésszerű joggyakorlás követelményébe ütközött, mert a munkáját kiválóan végezte, szakmailag elismert volt, jogviszonyát a nyugdíj előtt néhány évvel szüntette meg az alperes, ezáltal eljárásának célja a jogos érdekének csorbítása, illetve véleménynyilvánítási lehetőségének az elfojtása volt. Ez utóbbi körben hivatkozott a hódmezővásárhelyi kórházban lefolytatott általa vezetett ellenőrzés megállapításaira és az ezzel kapcsolatos véleménynyilvánítására, miszerint a feltárt szabálytalanságok további vizsgálata lenne indokolt. Álláspontja szerint a jogviszony megszüntetése az egyenlő bánásmód követelményébe is ütközött a politikai hovatartozása miatt. Hivatkozott továbbá az Európai Unió Alapjogi Chartájának 30. cikkére mint uniós normára, amely a tagállamokat is köti.

A Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 8.M.361/2013/23. számú ítéletével megállapította, hogy az alperes a felperes kormánytisztviselői jogviszonyát jogellenesen szüntette meg. Kötelezte az alperest a felperes javára elmaradt munkabér és annak kamatai, 12 havi átlagkeresetnek megfelelő kárátalány és perköltség megfizetésére.

Az ítélet indokolása szerint a felperes kormánytisztviselői jogviszonyának indokolás nélküli megszüntetése ellentétes az uniós joggal, a Munka törvénykönyve alapelvével, valamint a jóhiszeműség és a tisztesség követelményével.

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint az Alapjogi Charta 30. cikkébe - indokolatlan elbocsátással szembeni védelem - ütköző, és az uniós jog elsődlegessége elvéből következően az uniós joggal ellentétes nemzetközi szabályozás nem alkalmazható.

Utalt továbbá az Alapjogi Charta 52. cikk (3) bekezdésére, a módosított Európai Szociális Charta 24. cikkére, az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló Egyezmény (a továbbiakban: Egyezmény) 6. cikk (1) bekezdésére az Emberi Jogok Európai Bírósága K.M.C. kontra Magyarország ügyben hozott döntés kapcsán.

Megállapította, hogy a felmentés az 1992. évi XXII. törvény (régi Mt.) 6. § (3) bekezdésében foglalt általános alapelvbe ütközik, miszerint a munkáltató az írásbeli intézkedését köteles megindokolni, ha az ellen a munkavállaló jogorvoslatot kezdeményezhet. Az indokolási kötelezettség hiányában kiüresedik a bírósághoz fordulás alkotmányos alapjoga és a jogorvoslathoz való alapjog.

Az alperes megsértette a jóhiszeműség és a tisztesség elvét is [régi Mt. 3. § (1) bekezdés], valamint a kölcsönös együttműködési kötelezettségét, amikor a felperest 2010. november 17-én a régió első számú szakmai vezetőjének nevezte ki, majd rá három hétre az egyik legmagasabb szakmai elismeréssel jutalmazta, de még aznap intézkedett a jogviszonya megszüntetéséről. A tanúvallomások szerint a felperes a szakmáját élethivatásszerűen gyakorló, a szakmaiságot érvényesítő kormánytisztviselő volt, aki előmenetele alapján az alperes új főigazgatójától kapta az egészségügyi igazgató-helyettesi kinevezését, amely regionális szinten első számú szakmai vezetői poszt. A főigazgató tanúvallomása alapján a felmentésig eltelt 22 nap alatt a felperes munkavégzési és vezetői képességét illetően nem rendelkezett ismerettel. Ezért megállapítható, hogy a jóhiszeműség és a tisztesség elvét megsértette a munkáltató, amikor úgy szüntette meg a felperes jogviszonyát, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlója a felperes „szakmaiságáról" nem győződött meg.

Nem találta bizonyítottnak az elsőfokú bíróság, hogy a felperes kormánytisztviselői jogviszonyának megszüntetésére vélt vagy valós politikai hovatartozása miatt került volna sor, továbbá, hogy a felmentés kapcsolatban állna az általa vezetett ellenőrzés eredményével.

A jogellenesség jogkövetkezményeként a Ktjv. 2. § (1) bekezdés alapján alkalmazandó 1992. évi XXIII. törvény (Ktv.) 64. § (1), (2) és (3) bekezdés alapján kötelezte az alperest az elmaradt illetmény, valamint a kárátalány megfizetésére. Ez utóbbi összegszerűségének megállapításánál értékelte a munkáltatói jogsértés súlyát, annak következményét; azt, hogy az alperes intézkedése több, különböző okból jogellenes; a felperes kora miatt elnehezült munkaerő-piaci helyzetét; az alperesnek a megszüntetéskor tanúsított, a jóhiszemű és a tisztességes eljárás követelményébe ütköző magatartását.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt Szegedi Törvényszék 2.Mf.20.039/2015/6. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta azzal, hogy az első fokon megítélt perköltséget egyúttal másodfokú perköltségnek is tekintette. Megállapította, hogy a fellebbezési illetéket az állam viseli.

A másodfokú bíróság kiemelte, hogy a felperes az alperes intézkedésének jogellenességét több okból - uniós jogba, a régi Mt. 3. § (1) bekezdésébe, 4. és 5. §-ába, 6. § (3) bekezdésébe való ütközés miatt - is kérte megállapítani.

A jogellenesség körében kiemelten értékelte, hogy a felmentés alapjául szolgáló Ktjv. 8. § (1) bekezdés b) pontját az Alkotmánybíróság a felmentés közlését követően a 2011. február 15-én kelt 8/2011. (II.18.) AB határozatával 2011. május 31-ei hatállyal megsemmisítette. Az alkotmánybírósági határozat indokolása szerint az indokolás mellőzésére adott lehetőség aránytalanul korlátozta a köztisztviselőt az Alkotmány 57. § (1) bekezdés alapján megillető bírói jogvédelemhez való jogát, mely jogvédelmi garanciát az Emberi Jogok Európai Egyezményének 6. cikk (1) bekezdése is megköveteli.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!