Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.20307/2009/9. számú határozata szerződés létrejöttének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 275. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 373. §] Bírók: Kollár Márta, Tamáné dr. Nagy Erzsébet, Wellmann György

Kapcsolódó határozatok:

Szegedi Járásbíróság P.21026/2007/21., Szegedi Törvényszék Pf.21953/2008/2., *Kúria Pfv.20307/2009/9.* (EH 2009.2044, BH 2010.1.9)

***********

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága

mint felülvizsgálati bíróság

Pfv.VI.20.307/2009/9.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Kollár Andor ügyvéd által képviselt I.rendű és II.rendű felpereseknek a Szepesi és Tóth Ügyvédi Iroda ügyintéző: dr. Tóth Miklós ügyvéd által képviselt alperes ellen szerződés létrejöttének megállapítása iránt a Szegedi Városi Bíróságnál 37.P.21.026/2007. szám alatt megindított és másodfokon a Csongrád Megyei Bíróság 1.Pf.21.953/2008/2. számú ítéletével befejezett perében a jogerős ítélet ellen a felperesek részéről benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi a felpereseket, hogy egyetemlegesen fizessenek meg az alperesnek 15 napon belül 40 000 (negyvenezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi a felpereseket, hogy fizessenek meg az államnak külön felhívásra 90 000 (kilencvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

I n d o k o l á s :

Az alperes az Sz.-i ingatlanban lakás és garázstulajdonnal rendelkezett, amely 118/1906 tulajdoni hányadban egységesen került bejegyzésre az ingatlan-nyilvántartásba. A felperesek ugyanebben az ingatlanban lakástulajdonnal rendelkeznek. Az alapító okirat elfogadására és a lakó- és garázsingatlanok önálló helyrajzi szám alatti bejegyzésére a Körzeti Földhivatal 2007. február 7-én hozott határozatával került sor. Ennek alapján az alperes tulajdonában álló garázs a hozzá tartozó 163/10.000-ed közös tulajdoni illetőséggel ... hrsz. alatt került bejegyzésre az ingatlan-nyilvántartásba.

Az alperes 2005. június 13-án adásvételi szerződést kötött K. S. I.-vel. A felek szándékában az alperes tulajdonában álló garázsingatlan tulajdonjogának átruházása állott. Az adásvételi szerződésben az átruházni kívánt ingatlant pontosan körülírták, ugyanakkor az átruházandó eszmei hányadot 118/1906 arányban határozták meg, amely valójában magában foglalta az alperes lakástulajdonát is. A szerződő felek a vételárat 1 500 000 forintban állapították meg.

A felperesek és az alperes által lakott ingatlan építőközössége 2005. június 29-én gyűlést tartott. A felperesek itt szereztek tudomást arról, hogy az alperes a garázsát elidegenítette. A felperesek 2005. július 1. napján kelt nyilatkozatukban tájékoztatták az alperest, hogy álláspontjuk szerint elővásárlási joguk van a garázsra vonatkozóan, amellyel élni kívánnak.

Az alperes és a vevője, K. S. I. 2005. július 13-án az adásvételi szerződést felbontották, mert észlelték, hogy az adásvételi szerződésben az alperest megillető teljes tulajdoni hányad átruházására került sor.

A felperesek módosított keresetükben annak megállapítását kérték, hogy az elővásárlási joguk gyakorlása folytán közöttük és az alperes között jött létre a 2005. június 13-án megkötött adásvételi szerződés a garázsingatlan tekintetében és ennek alapján 15/1906 - 15/1906 tulajdoni hányad képezi a tulajdonukat. Kérték továbbá az alperes kötelezését használati díj megfizetésére, illetve másodsorban kártérítés jogcímén érvényesítették a 393 000 forint megfizetésére vonatkozó igényüket. Az elővásárlási jog gyakorlásával kapcsolatban kifejtették, hogy a tulajdoni hányadok téves feltüntetése nem teszi érvénytelenné az adásvételi szerződést, így jogszerűen gyakorolhatták elővásárlási jogukat.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Hivatkozott arra, hogy a szerződés érvénytelen volt, mert a 118/1906 tulajdoni hányad nemcsak a garázsingatlant foglalta magában, hanem a tetőtéri lakás tulajdoni hányadát is. Erre vonatkozóan nem volt szerződéskötési szándékuk, ezért haladéktalanul felbontották az adásvételi szerződést, amikor felismerték, hogy a szerződés lényegi kérdéseiben tévedésben voltak. A felperesek által az elővásárlási jog gyakorlásáról szóló nyilatkozatukban megjelölt tulajdoni hányad nem felel meg az alapító okirat alapján a garázsra megállapított tulajdoni hányadnak. Az alperes hivatkozott arra is, hogy a tényleges vételár nem 1 500 000 forint volt, hanem 3 575 000 forint, így ha a felpereseket az elővásárlási jog megilletné is, ezen a vételáron gyakorolhatják jogukat.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy a perbeli garázsingatlanra 2005. június 13-án a felperesek és az alperes között jött létre adásvételi szerződés és intézkedett a felperesek tulajdonjogának földhivatali bejegyzése iránt. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította és a peres feleket a perköltség, illetve az eljárási illeték megfizetésére kötelezte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!