1001/2004. (I. 8.) Korm. határozat
a MÁV Rt. európai színvonalú vasúttá alakításáról és az EU-csatlakozáshoz szükséges vasúti reform végrehajtásáról
A Kormány jóváhagyja a MÁV Rt. átalakításának koncepcióját, amely az uniós közlekedési rendszerhez csatlakozó magyar vasútnak a közösségi szabályokhoz, követelményekhez való alkalmazkodásán alapul.
Az átalakítási folyamat átfogja a MÁV Rt. jogi, szervezeti, finanszírozási-működési rendszerét, továbbá az állam és a vasúttársaság közötti kapcsolatokat.
A vasúti reform keretein belül a MÁV Rt. átalakításának legfontosabb célja, hogy európai színvonalú közlekedési alternatívát kínáljon az utazóközönség számára, egyben járuljon hozzá a közlekedési munkamegosztás arányának javításához az energia- és környezetkímélő szállítási módok javára:
- a személyszállítási szolgáltatások színvonalának általános javításával és a vasúti árufuvarozás versenyképességének megőrzésével;
- az EU vasúthálózatának átlagos műszaki színvonalához való közelítés érdekében az Európai Unió vasúti folyosóihoz kapcsolódó magyarországi törzshálózatra koncentráló pályarekonstrukcióval;
- a kombinált fuvarozás részarányának növelésével;
- a magyar pályakapacitás minél hatékonyabb kihasználását szolgáló pályahasználati díjpolitika kialakításával;
- optimális méretű vasúthálózat kialakítását elősegítő térségi vasúti rendszerek kialakításával;
- a MÁV Rt. irányításának és gazdálkodásának korszerűsítésével, a hatékonyság javításával, a vállalati veszteségek és az állami költségvetési terhek csökkentése érdekében.
A MÁV-reform a vasutasoktól szakmailag igényesebb munkát követel meg, ugyanakkor jobb munkakörülményeket, életmódban és jövedelmi színvonalban javuló tendenciát biztosít.
Az átalakítás eredményeként és az EU-konform finanszírozási rendszerekre való átállással a vasúti tevékenységeknek el kell érnie az Unióban szokásos gazdaságossági szintet.
A reformkoncepció megvalósításának - és ennek keretében a MÁV Rt. átalakításának - ütemét a vállalati hatékonyság időbeli és mértékbeli javulásának, valamint az állami költségvetés teherbíró képességének kell alárendelni.
A Kormány a vasúti reform megvalósítása és ennek keretében a MÁV Rt. európai színvonalú vasúttá fejlesztése érdekében a következő döntéseket hozta:
1. A személyszállítási szolgáltatás fejlesztése keretében
a) a budapesti elővárosi közlekedésben 2006-ra érezhetően javítani kell a szolgáltatás színvonalát. 2006-ra el kell érni, hogy csúcsidőben a budapesti elővárosi vonalak 80%-án 20-40 perces ütemes menetrend szerint közlekedjenek a vonatok. A zsúfoltság csúcsidőben 150%-ról 120%-ra csökkenjen. Az ülőhely kapacitásra vonatkoztatott átlagos kihasználtság 65%-ról 50%-ra változzon, megközelítve az európai színvonalat. Meg kell kezdeni a vidéki elővárosi közlekedés - a források rendelkezésre állásától függő - 2006 után sorra kerülő fejlesztésének előkészítését is.
Az előzőekben meghatározott célkitűzéseknek megfelelően a MÁV Rt. a pénzügyi lehetőségek függvényében, összhangban a Budapesti Közlekedési Szövetség előkészítése érdekében folyó intézkedésekkel, dolgozza ki a járatgyakoriság növeléséhez, a kedvezőbb menetrendi szerkezet kialakításához és az utaskiszolgálás színvonalának javításához szükséges feltételrendszer megvalósítására vonatkozó akciótervet;
Felelős: gazdasági és közlekedési miniszter
Határidő: az akcióterv kidolgozására: 2003. december 31.
b) a budapesti elővárosi közlekedés fejlesztésére vonatkozóan az a) pontban rögzített követelmények teljesítése érdekében 2005-től kezdődjön meg az eszközpark megújítása. A hitelképesség alakulásának függvényében a jármű-rekonstrukció első szakaszaként a MÁV Rt. 2003 végéig 30 villamos motorvonat beszerzését kizárólag tőkekímélő eszközök alkalmazásával indítsa el úgy, hogy az első fizetési kötelezettség legkorábban 2005-ben lehet esedékes. Ugyanebben a folyamatban történjen meg a következő 30 villamos motorvonat beszerzésének előkészítése.
Felelős: gazdasági és közlekedési miniszter
Határidő: 2003. december 31.
2. A MÁV Rt. a 2015-ig szóló közlekedéspolitika szerint illessze be programjába a IV. és V. pán-európai folyosó fejlesztését. A szükséges szervezeti, humánpolitikai intézkedések megtételével, a konkrét projektek időben történő előkészítésével biztosítani kell a tervezett EU-források (ISPA, Kohéziós Alap) megszerzését és folyamatos fogadását.
A pályavasúti rekonstrukcióknak az európai törzshálózatra és a kapcsolódó fővonalakra kell irányulniuk. A pályavasúti beruházásokat az integrált pályakoncepció keretében szükséges megvalósítani, amelyek során fel kell oldani a szűk keresztmetszeteket, a pálya mellett a biztosító-berendezések, a forgalomirányítás, a felvételi/utasforgalmi épületek vonatkozásában is. Meg kell valósítani a szintbeli vasúti-közúti kereszteződések biztonságát jelentősen javító beruházásokat.
2006-ig a minőségi belföldi távolsági közlekedés fejlesztéséhez növelni kell a pályasebességet a törzshálózat több, mint 20%-án. A vasúti árufuvarozás versenyképességét biztosító tengelyterhelésre alkalmassá kell tenni a törzshálózat több, mint 20%-át kitevő pályaszakaszokat. Meg kell kezdeni a Budapest elővárosi közlekedés szűk keresztmetszetei feloldására irányuló 2006 utáni fejlesztések előkészítését. Ennek keretében ki kell dolgozni a déli vasúti összekötő híd és a budapesti fejpályaudvarok rekonstrukciójára vonatkozó koncepciót az ingatlanfejlesztési programmal összhangban.
2006-ig ISPA források igénybevételével végre kell hajtani a tervezett fejlesztéseket a
Budapest-Győr-Hegyeshalom,
Zalalövő-Zalaegerszeg-Boba,
Budapest-Cegléd-Szolnok vonalakon.
A csatlakozás után igénybe vehető Kohéziós Alapból elnyert források függvényében elő kell készíteni és meg kell kezdeni a
Szolnok-Békéscsaba-Lökösháza,
Budapest-Székesfehérvár-Boba,
Szolnok-Debrecen-Nyíregyháza,
Budapest-Dombóvár-Gyékényes,
Budapest-Hatvan-Nyíregyháza-Záhony vonalak korszerűsítését.
Felelős: gazdasági és közlekedési miniszter
Határidő: folyamatos
3. A MÁV Rt. árufuvarozási tevékenysége versenyképességének javítását, valamint az áruk közútról vasútra való minél nagyobb arányú átterelését szolgáló pályarehabilitáció mellett, nemzetközi egyezményekkel, tarifapolitikai és szabályozási intézkedésekkel meg kell tenni a szükséges lépéseket a kombinált árufuvarozás arányának növelésére, a környezetkímélő fuvarozási módok ösztönzésére.
A piaci pozíciók megtartása érdekében különböző típusú és szintű, a vasúti szállítmányozókkal és fuvaroztatókkal kialakított szövetségi rendszereket kell létrehozni. A szövetségi rendszereknek a szolgáltatási együttműködésre, a projektek létrehozására, a nagy vevőkkel kialakított stratégiai partnerkapcsolatokon keresztül a logisztikai tevékenységek megosztását biztosító kapcsolatokra kell kiterjednie.
Felelős: gazdasági és közlekedési miniszter
Határidő: folyamatos
4. A Kormány a MÁV Rt. közszolgáltatási célú tevékenységei díjbevétellel és termelési támogatás által nem fedezett indokolt költségeinek fedezésére, a pályavasút és személyszállítás működőképességéhez szükséges pénzügyi egyensúly megteremtésére, valamint ezek fejlesztéséhez szükséges források kiegészítésére indokoltnak tartja, hogy 2004-ben az állam vállaljon kezességet 59,5 Mrd Ft összegű hitel felvételére, a következő ütemezésben:
2004. I. negyedév | 10,0 Mrd Ft a pályavasúti működés |
finanszírozására, | |
2004. II. negyedév | 10,0 Mrd Ft á pályavasúti működés |
finanszírozására, | |
9,5 Mrd Ft fejlesztésre, | |
2004. III. negyedév | 10,0 Mrd Ft a pályavasúti működés |
finanszírozására, | |
2004. IV. negyedév | 10,0 Mrd Ft a pályavasúti működés |
finanszírozására, | |
10,0 Mrd Ft fejlesztésre. |
A gazdasági és közlekedési miniszter gondoskodjon az állami kezességvállalásra vonatkozó előterjesztés benyújtásáról.
5. a) A MÁV Rt. a regionális közigazgatás szervezeti és pénzügyi rendszereinek kialakulásáig a társaság keretei között működtesse a mellékvonali közlekedési rendszert. Térségi vasúti szervezeteknek - legalább két vasúti körzetben történő - létrehozásával biztosítsa a felkészülést az állam, az önkormányzatok, a vasúttársaság és egyéb érdekelt felek számára, hogy tapasztalatokat szerezzenek a mellékvonali rendszer új feltételeknek megfelelő működtetésére vonatkozóan.
Felelős: gazdasági és közlekedési miniszter
Határidő: az előkészítésre: 2004. március 31. a térségi vasúti szervezetek működésének megkezdésére: 2005. január 1.
b) A tapasztalatok kiértékelése alapján a személyszállítási szolgáltatás javítása érdekében a különböző közlekedési módozatok közül a magasabb szolgáltatási színvonalat a költségvetési és vállalati szempontból egyaránt leghatékonyabban biztosító változatot kell kiválasztani, ennek együttműködési kereteit és jogszabályi hátterét meg kell teremteni.
Felelős: gazdasági és közlekedési miniszter belügyminiszter
Határidő: a tapasztalatok kiértékelésére: 2006. december 15.
c) A térségi vasúti szervezetek létrehozásával összefüggésben ki kell dolgozni a felmerülő, különösen a kincstári vagyont és a működést érintő, továbbá az állami, az önkormányzati és a vállalati költségvetésekkel összefüggésben lévő költségtérítési és fogyasztói árkiegészítési konstrukciók átrendezését.
Felelős: gazdasági és közlekedési miniszter pénzügyminiszter
Határidő: 2004. március 31.
6. A termelékenység javítása útján 2004-2006 között megvalósítandó 20%-os létszámcsökkentés és álláshelycsökkentés szociális gondoskodás mellett valósuljon meg, aktív foglalkoztatáspolitikai eszközök igénybevételével, az újrafoglalkoztatás lehető legnagyobb mértékű biztosításával.
a) A létszám- és álláshelycsökkenés kedvezőtlen következményeinek mérséklésére aktív foglalkoztatási programot kell kidolgozni.
Felelős: foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter gazdasági és közlekedési miniszter
Határidő: 2004. január 31.
b) A MÁV Rt. a 2004-re vonatkozó létszámcsökkentési programját, a leépítendő munkavállalói kör szerkezetét korcsoport, nem, iskolai végzettség és területi eloszlás szerinti részletezettséggel dolgozza ki.
Felelős: gazdasági és közlekedési miniszter
Határidő: 2003. december 20.
c) A Kormány szükségesnek tartja, hogy á munkaerőstruktúra átalakítása keretében a 2004. évi legalább 3700 fős létszámcsökkentés végkielégítési költségeiből 700 főre vonatkozó egyszeri, legfeljebb 1,0 Mrd Ft-os költséget a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium fejezet, legfeljebb 1,0 Mrd Ft-os költséget pedig a 2004. évi költségvetési törvényjavaslat 8. §-ában szereplő céltartalék terhére a központi költségvetés vállaljon át. A szükséges intézkedéseket a gazdasági és közlekedési miniszter a pénzügyminiszterrel tegye meg.
Felelős: gazdasági és közlekedési miniszter pénzügyminiszter
Határidő: azonnal
7. A MÁV reformja szakmailag igényesebb munkát, jobb munkakörülményeket, életmódban és jövedelmi színvonalban javuló tendenciát biztosítson a vasutasok számára. 2006-ig az üzleti szemlélet térnyerésével jelentősen haladjon előre a szakmastruktúra műszaki és üzleti fejlesztések által megkövetelt átalakulása. Ennek érdekében a gazdasági és közlekedési miniszter rendelkezzen az átalakításokhoz szükséges reformprémiüm további alkalmazásáról. A reformprémium fedezetét a MÁV Rt.-nek ki kell gazdálkodnia.
Felelős: gazdasági és közlekedési miniszter foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter
Határidő: 2006. december 31.
8. A reform eredményeként a belső hatékonyság javítása a lehető legnagyobb mértékben ellensúlyozza a működésfejlesztés, valamint az infláció költségnövelő hatását.
2004-2006 között fokozatosan új költségtérítési rendszerre kell átállni.
a) 2004-ben teljessé kell tenni a közszolgáltatási célú személyszállítás költségtérítését.
Felelős: gazdasági és közlekedési miniszter
Határidő: 2004. május 31.
b) A pályavasút költségtérítésének kiteljesítését több lépcsőben kell megvalósítani.
Felelős: pénzügyminiszter gazdasági és közlekedési miniszter
Határidő: évenként a költségvetési tervezés szerint
c) Az uniós követelményeknek megfelelő költségtérítési rendszer csatornáit és mechanizmusát az állam és a MÁV Rt. közötti szerződés keretében kell kialakítani és szabályozni.
Felelős: gazdasági és közlekedési miniszter pénzügyminiszter
Határidő: 2004. május 31.
9. A pályavasút fejlesztését költségvetési juttatásból és EU támogatásokból kell finanszírozni, a személyszállításhoz szükséges gördülőállomány beruházásai elsősorban költségvetésen kívüli (tőkepiaci) konstrukciókkal biztosítható forrásokból valósuljanak még.
Felelős: gazdasági és közlekedési miniszter
Határidő: folyamatos
10. Piaci alapú pályahasználati díjpolitika valósuljon meg, amely más vasutakat is a magyar pályahálózat minél erőteljesebb igénybevételére ösztönöz.
Felelős: gazdasági és közlekedési miniszter
Határidő: 2004. április 30.
11., A megvalósítás programja foglalja magában az átalakítás célkitűzéseinek társadalmi méretű megismertetését és elfogadását biztosító feladattervet, mélynek ki kell terjednie a politikai partnerekkel, az önkormányzatokkal, a társadalmi és civil szervezetekkel történő egyeztetésekre.
Felelős: gazdasági és közlekedési miniszter
Határidő: 2003. december 31.
12. A reform fokozatos megvalósítási programjának 2004. évre vonatkozó részletes feladatait a MÁV Rt. 2004. évi üzleti terve részeként kell kidolgozni.
Felelős: gazdasági és közlekedési miniszter
Határidő: 2003. december 31.
Dr. Medgyessy Péter s. k.,
miniszterelnök