Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1999.4.148 I. A rablás csoportosan elkövetettként minősül, ha három vagy több személy - akár tettesként, akár részesként - a bűncselekmény helyszínén együtt tevékenykedve követi el a bűncselekményt; nem zárja ki a rablásnak csoportosan elkövetettként megállapítását az a körülmény, hogy a három elkövető közül az egyik (a bűnsegéd) nem ment be a postahivatal helyiségébe, hanem a gépkocsijában várt a társaira, és a jelenlétét a sértettek nem is észlelték [Btk. 137. § 13. pont, 321. § (3) bek. c) pont].

II. Nem egyrendbeli folytatólagosan elkövetett rablást, hanem többrendbeli rablást kell megállapítani, ha az elkövetők ugyanannak a jogi személynek a sérelmére, több postahivatali fiókban úgy követik el a rablási cselekményeket, hogy több természetes személy ellen alkalmaznak erőszakot vagy fenyegetést [Btk. 12. § (1) és (2) bek., 321. §].

III. A rablás kísérletétől való önkéntes elállás nem állapítható meg, ha az elkövető azért hagy fel a rablás elkövetésével, mivel a kedvezőtlen külső körülmények miatt nem tudja kinyitni a hivatali helyiség lezárt ajtaját, és így nem fér hozzá az ott található pénzhez [Btk. 17. § (3) bek., 321. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság az I. r. vádlottat folytatólagosan, jelentős értékre, bűnszövetségben és csoportosan elkövetett rablás bűntette - amelyet részben mint társtettes, részben mint bűnsegéd követett el -, 2 rb. bűnszövetségben elkövetett rablás bűntette és társtettesként, bűnszövetségben és csoportosan elkövetett rablás bűntette miatt - halmazati büntetésként - 9 év 6 hónapi fegyházbüntetésre és 10 évre a közügyektől való eltiltásra;

a II. r. vádlottat bűnsegédként, folytatólagosan, jelentős értékre, bűnszövetségben és csoportosan elkövetett rablás bűntette; 2 rb. bűnsegédként, bűnszövetségben elkövetett rablás bűntette, valamint bűnszövetségben és csoportosan elkövetett rablás bűntette miatt - halmazati büntetésként - 6 év 6 hónapi fegyházbüntetésre és 7 évre a közügyektől eltiltásra;

a III. r. vádlottat társtettesként folytatólagosan, jelentős értékre bűnszövetségben és csoportosan elkövetett rablás bűntette; társtettesként bűnszövetségben és csoportosan elkövetett rablás bűntette, valamint 4 rb. aljas indokból elkövetett személyi szabadság megsértésének bűntette miatt - halmazati büntetésként - 8 év 6 hónapi fegyházbüntetésre és 9 évre a közügyektől eltiltásra;

a IV. r. vádlottat társtettesként folytatólagosan, bűnszövetségben és csoportosan elkövetett rablás bűntette miatt 5 év 8 hónapi fegyházbüntetésre és 6 évre a közügyektől eltiltásra ítélte.

A tényállás lényege a következő:

1. Az I. r. és a II. r. vádlott 1997 júniusában megállapodtak, hogy rablás útján pénzt fognak szerezni. 1997. június 25-én 9 óra 30 perc körüli időben ezek a vádlottak a II. r. vádlott tulajdonában levő személygépkocsival N. községbe utaztak, a helyi takarékszövetkezet kirendeltsége előtt megálltak, itt az I. r. vádlott kiszállt az autóból, miközben a II. r. vádlott az autóban maradt. Az I. r. vádlott a takarékszövetkezet ajtaján belépett, és a fejére húzott egy fekete színű sapkát, amelynek a szeménél volt két kivágás. A takarékszövetkezetben három női alkalmazott tartózkodott. Az előtérből az I. r. vádlott előlépett, rájuk fogott egy lőfegyvernek látszó gázfegyvert, és felszólította őket a pénz átadására. A sértettek megrémültek, majd a vádlott által átadott katonai málhászsákba rakták a helyiségben található pénzt, először a kasszából, majd a trezorból. Ezután az I. r. vádlott eltávozott a takarékszövetkezet épületéből, beszállt a közelben várakozó II. r. vádlott autójába, aki elhajtott a helyszínről. Az eltulajdonított pénzösszeget az I. r. és a II. r. vádlott megfelezte egymás között.

2. Az I. r. és a II. r. vádlott 1997 júliusában megállapodott a III. r. vádlottal, hogy együtt mennek el valamelyik pénzintézeti kirendeltséghez pénzt szerezni. 1997. július 9-én a II. r. vádlott gépkocsijával elindultak konkrét cél nélkül, majd Sz. községben a postahivatal közelében megálltak. Rövid várakozás után 11 óra 30 perc körül - mialatt a II. r. vádlott az autóban maradt - az I. r. és a III. r. vádlott a postához ment, az ajtóban mindkét vádlott maszkot vett fel, majd beléptek. Az I. r. és a III. r. vádlottnál egy-egy lőfegyvernek látszó öngyújtó és egy riasztó pisztoly volt. Az I. r. és a III. r. vádlottak felszólították a helyiségben tartózkodó két női alkalmazottat a pénz átadására. Az egyik nő a pénzt kirakta a pultra, amit az egyik vádlott egy nejlonszatyorba rakott be. Ezután a vádlottak elhagyták az épületet és a II. r. vádlott által vezetett gépkocsihoz szaladtak, beszálltak, majd a helyszínről elhajtottak. A három vádlott összesen 805.658 forintot tulajdonított el, amelyet elosztottak egymás között.

3. Az I. r. és a II. r. vádlott előzetes megbeszélés után 1997. július 29-én Cs.-be utaztak, a II. r. vádlott az E. és Vidéke Takarékszövetkezet 10. számú fiókja közelében megállt az autójával, az I. r. vádlott az autóból kiszállt, és kb. 11 órakor bement a takarékszövetkezet épületébe, közben maszkot húzott a fejére. Gázpisztollyal a kezében lépett be a helyiségbe, ahol egyetlen alkalmazott tartózkodott. Az I. r. vádlott az alkalmazottra fogta a gázpisztolyt, és felszólította a pénz átadására; közben megnyugtatta, hogy nem fogja bántani. Átadott az alkalmazottnak egy reklámtáskát, hogy abba rakja be a pénzt. Az alkalmazott az I. r. vádlott követelését teljesítette, majd az I. r. vádlott a helyiséget elhagyta. A II. r. vádlott látta, amikor az I. r. vádlott kilép az épületből, ezért az autóval a takarékszövetkezet elé hajtott. Az I. r. vádlott beszállt az autóba, és elhajtottak a helyszínről. A rablás során az I. r. vádlott 509.000 forintot tulajdonított el, amelyet az I. r. és a II. r. vádlott egymás között megfelezett.

4. Az I. r., a II. r. és a III. r. vádlott 1997. augusztus 13-án A.-ra utaztak abból a célból, hogy a helyi postahivatalt kirabolják. Kb. 10 óra 30 perckor a II. r. vádlott a gépkocsijával a közelben parkolt le, eközben az I. r. és a III. r. vádlott maszkkal a fejükön bementek a postahivatal épületébe, ahol két női alkalmazott tartózkodott. Az I. r. és a III. r. vádlott az alkalmazottakra fogta a kezükben levő, fegyvernek látszó tárgyakat, és felszólították őket a pénz átadására, miközben próbálták őket megnyugtatni. A pénzt a vádlottak egy nejonszatyorba pakolták, majd elhagyták a helyiséget, és a II. r. vádlott autójába ültek, aki ezután elhajtott a helyszínről. A rablás során az I. r. és a III. r. vádlott 544.119 forintot tulajdonított el.

5. 1997. augusztus 22-én az I. r. és a II. r. vádlott K.-ra utazott, a II. r. vádlott a posta közelében állt meg az autójával, az I. r. vádlott 10 óra 45 perckor bement a postahivatalba, ahol két női alkalmazott tartózkodott. Az I. r. vádlott fején maszk, a kezében pedig fegyvernek látszó tárgy volt. A vádlott nem szólalt meg, az egyik sértett vette őt észre, és ijedtében hátraszaladt az épületben levő másik helyiségbe, ezalatt a másik nő az asztalra feküdve próbált észrevétlen maradni. Mivel a közönségtérből a hivatali helyiségbe az I. r. vádlott nem tudott bemenni, belerúgott annak az ajtajába, és elhagyta a helyiséget. Ezután a II. r. vádlott autójával távoztak a községből. A rablási kísérlet során az I. r. vádlott nem tulajdonított el értéket.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!