A Kúria Köf.5026/2020/4. számú precedensképes határozata önkormányzati rendelet törvényességének vizsgálata tárgyában. Bírók: Balogh Zsolt, Kiss Árpád, Varga Eszter
A határozat elvi tartalma:
A jogalkotási eljárás különös garanciái érvényesülnek a helyi építési szabályzat esetén is, az építési szabályzatról szóló önkormányzati rendelet is olyan jogszabály, amelyben csak a törvényekben meghatározott tárgyak szabályozhatók, az építés rendjétől való eltérő szabályoknak a helyi építési szabályokban nincs helye.
***********
Kúria 2
I.Köf.5.026/2020/4
A KÚRIA
Önkormányzati Tanácsának
h a t á r o z a t a
Az ügy száma: Köf.5026/2020/4.
A tanács tagja: Dr. Balogh Zsolt a tanács elnöke, Dr. Kiss Árpád Lajos előadó bíró, Dr. Varga Eszter bíró
Az indítványozó: Győri Törvényszék
Az érintett önkormányzat: Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata (9021 Győr, Városház tér 1.)
Az ügy tárgya: önkormányzati rendelet törvényességének vizsgálata
Rendelkező rész
A Kúria Önkormányzati Tanácsa
˗ megállapítja, hogy Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének a Győri Építési Szabályzatról (GYÉSZ-ről) és Győr Szabályozási Tervéről szóló 1/2006. (01.25.) Ök. rendelet 103. §-ának a 03965 övezeti sorszámmal jelölt előírása törvénysértő, ezért azt ezen határozat közzétételével megsemmisíti;
˗ megállapítja, hogy Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének a Győri Építési Szabályzatról (GYÉSZ-ről) és Győr Szabályozási Tervéről szóló 1/2006. (01.25.) Ök. rendelet 103. §-ának a 03965 övezeti sorszámmal jelölt előírása nem alkalmazható a Győri Törvényszék előtt 1.K.700.211/2020. számon folyamatban lévő perben, valamint valamennyi, a jelen határozat meghozatalának időpontjában valamely bíróság előtt folyamatban lévő egyedi ügyben;
˗ elrendeli határozatának a Magyar Közlönyben való közzétételét;
˗ elrendeli, hogy a határozat közzétételére - a Magyar Közlönyben való közzétételt követő 8 napon belül - az önkormányzati rendeletek kihirdetésével azonos módon kerüljön sor.
Ezen határozat ellen jogorvoslatnak nincs helye.
Indokolás
Az indítvány alapjául szolgáló tényállás
[1] A Gy. H. Kft. az ingatlanon végzi különböző hulladékok égetéssel történő ártalmatlanítását, hasznosítását és előkezelését, melyre 8.000 tonna/év kapacitásra egységes környezethasználati engedéllyel rendelkezik. A kapacitásbővítés iránti kérelmében a kapacitás 12.000 tonna/évre történő emelésének engedélyezését kérte.
[2] A Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal az elsőfokú határozatával évi 12.000 tonna hulladékmennyiség hulladékártalmatlanítási, hulladékhasznosítási előkezelési tevékenységre vonatkozóan hulladékgazdálkodási engedélyt, levegőtisztaság-védelmi engedélyt, környezetvédelmi működési engedélyt és egyben egységes környezethasználati engedélyt adott a G. H. Kft. alperesi érdekelt részére. A határozat XII. fejezet A) pontja szerint a hatóság azzal engedélyezte a kapacitásbővítést, hogy:
"1. a jelen határozatban foglalt tevékenység, kizárólag a Győr MJV Közgyűlése 1/2006. (I.25.) Ök. rendelettel jóváhagyott Győr város szabályozási terve és helyi építési szabályzata (GYÉSZ) - mely szerint a 03965* sz. Hulladékkezelők és - lerakók különleges övezet (Khu) övezetbe van sorolva, az övezet egyedi előírása alapján a 2005-ben engedélyezett feldolgozási kapacitás tovább nem növelhető - tárgyi ingatlanra vonatkozó kapacitásbővítést engedélyező egyedi előírásainak módosításával végezhető el.
2. A fenti GYÉSZ módosításról szóló döntést a Hatósághoz, annak jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül el kell juttatni.
3. Amíg az ingatlan Győr MJV Közgyűlése 1/2006. (I.25.) Ök rendelettel jóváhagyott Győr város szabályozási terve és helyi építési szabályzata (GYÉSZ) szerint a 03965* sz. Hulladékkezelők és lerakók különleges övezet (Khu) övezetbe van sorolva, az övezet egyedi előírásai alapján a 2005-ben engedélyezett feldolgozási kapacitás tovább nem növelhető, és amíg ez az előírás módosításra nem kerül, addig az Ügyfél részére összesen 8000 t/év - 7000 t/év veszélyes hulladék, 1000 t/év nem veszélyes hulladék - az égetési technológiába átvehető hulladék mennyisége. A fenti mennyiségen belül a hasznosításra átvehető hulladékok mennyisége - amennyiben minimálisan a hulladék fűtőértéke a 13 MJ/kg értéket meghaladja 4.800 t/év - 4.200 t a veszélyes hulladék, 600 t/év a nem veszélyes hulladékok."
[3] A Pest Megyei Kormányhivatal, mint másodfokú hatóság a 2019. november 11. napján kelt, PE/KTFO/2497-10/2019. számú határozatával az elsőfokú határozatot megváltoztatta és többek között az elsőfokú határozat XII. fejezet A) pontjának törléséről rendelkezett. A határozat indokolása tartalmazza, hogy a Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének a Győri Építési Szabályzatról (GYÉSZ-ről) és Győr Szabályozási Tervéről szóló 1/2006. (01.25.) Ök. rendelet (a továbbiakban: GYÉSZ) alapját többek között az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Étv.) 62. § (6) bekezdés 6. pontja képezi, amely szerint felhatalmazást kap a települési önkormányzat, hogy rendeletben állapítsa meg a helyi építési szabályzatát. A másodfokú hatóság utalt továbbá az Étv. hatályát rögzítő 1. § (1) bekezdésre, a helyi építési szabályzat fogalmát tartalmazó 2. § 11. pontra, a településfejlesztés és településrendezés célját tartalmazó 10. § (1) bekezdésre, valamint az Étv. 13. § (1) bekezdésére és arra, hogy az Alaptörvény 32. § (3) bekezdése szerint az önkormányzati rendelet más jogszabállyal nem lehet ellentétes. A hatóság kiemelte, hogy a GYÉSZ az Étv. felhatalmazása alapján született, szabályozása az önkormányzat közigazgatási területének településszerkezetére, annak területén történő építésekre, épületek elhelyezésére terjed ki és terjedhet ki. Tekintettel arra, hogy az engedélyes ált kért kapacitásnövelés további épületek építésével nem jár, hanem a meglévő épületek kihasználása és kihasználtsága fog növekedni, így a GYÉSZ-t nem lehet úgy értelmezni, hogy az megtiltja az ilyen formájú, típusú kapacitásnövelést.
[4] A jogerős határozattal szemben Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata keresettel élt, melynek folytán a közigazgatási per a Győri Törvényszék előtt 1.K.700.211/2020. számon van folyamatban. A kereset szerint a jogerős közigazgatási határozat jogszabálysértő, mert az elsőfokú határozatból törölt rendelkezés azt eredményezi, hogy a kapacitás bővítésére a GYÉSZ rendelkezéseivel ellentétesen, jogszabályba ütköző módon kerülhet sor.
Az indítvány és az önkormányzat védirata
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!