Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1998.2.67 Megvalósítja a garázdaság bűntettét, ha az elkövető három társával együtt a sértettet a késő esti órákban, a nyílt utcán a földre löki, majd a fején és a testén rugdalja [Btk. 271. § (1) bek., (2) bek. a) pont].

A kerületi bíróság az 1996. március 27-én meghozott ítéletével az ügy III. r. terheltjét bűnösnek mondta ki garázdaság bűntettében, mint társtettest, ezért 180 napi tétel pénzbüntetésre ítélte, és az egynapi tétel összegét 100 forintban állapította meg.

A másodfokú bíróság az 1996. augusztus 30-án meghozott ítéletével a III. r. terhelttel szemben kiszabott pénzbüntetés napi tételeinek számát 120 napra csökkentette, és az előzetes letartóztatásban töltött idő beszámításával a pénzbüntetést lerovottnak tekintette.

A garázdaságnak az elsőfokú ítéletben megállapított és a másodfokú bíróság által megalapozottnak ítélt tényállása a következő.

A III. r. terhelt és három fiatalkorú társa, az ügy I., II. és IV. r. terheltjei, 1991. június 13-án 23 óra körüli időben Budapesten, autóbuszon utaztak. Az egyik megállóban két utas leszállt a buszról, eközben összeütköztek, és emiatt szóváltás alakult ki közöttük. A távolodó buszon utazó terheltek az egyik leszálló utas - a sértett - kezében egy késnek látszó tárgyat véltek felfedezni, ezért megállították a járművet, leszálltak és visszafutottak a megállóba. A III. r. terhelt a sértettet a nála levő gázsprayvel lefújta, a II. r. terhelt pedig a földre lökte. A sértett megpróbált felállni, az I. r. és II. r. terheltek ekkor rugdosni kezdték; a sértettet a rúgások a fején és a testén érték, és sérülést okoztak. Amikor a terheltek a buszról leszállva visszafutottak a megállóba, a másik leszálló utas és barátai ekkor már nem tartózkodtak a sértett közelében, távozóban voltak. A cselekmény után a terheltek futva elhagyták a helyszínt.

A jogerős ítélet ellen a III. r. terhelt és a védője a terhelt felmentésére irányuló felülvizsgálati indítványt nyújtott be. Az indítvány indokolásának a lényege szerint téves a tényállás, mert a tanúk által bizonyított, hogy a sértettnél kés volt, ezért a III. r. terhelt cselekménye jogos védelemnek minősül, és a büntethetősége kizárt. A terhelt akkor is jogos védelemben cselekedett, ha nem volt kés a sértettnél, mert a sértett ittas volt, veszekedést kezdeményezett, a másik leszálló személyre támadt és lökdösődött. Az elhárító magatartás arányos volt, de még ha nem is lett volna az, a túllépés akkor is ijedtségből és menthető felindulásból eredt. A cselekmény végül azért sem minősül garázdaságnak, mert hiányzik a kihívó közösségellenesség, és mivel nem volt reális lehetőség arra, hogy a cselekményről az elkövetőkön kívül mások is tudomást szerezzenek, az alkalmatlan volt botrány vagy riadalom keltésére.

A védő és a terhelt a nyilvános ülésen arra is hivatkozott, hogy a nyomozás során olyan nyomozó járt el, akivel a terheltnek korábban személyes jellegű összeütközése volt.

A legfőbb ügyész a megtámadott ítéletek hatályban fenntartását indítványozta. Álláspontja szerint a felülvizsgálati eljárásban a tényállás nem támadható, a tényállás alapján pedig a bűnösség megállapítása törvényes.

A felülvizsgálati indítvány alaptalan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!