Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1996.6.299 I. A csempészet elkövetési tárgya elkobzás alá esik abban az esetben is, ha a vámáru nem az elkövető tulajdona, illetőleg annak tulajdonosa a bűncselekmény elkövetéséről előzetesen nem szerzett tudomást [Btk. 77. § (3) bek., 312. § (1) bek. a) pont, 314. § (1)-(3) bek.].

II. A csempészet bűntette és a magánokirat-hamisítás vétsége miatt alkalmazott próbára bocsátás mellett a csempészett gépkocsi elkobzása nem értékelhető a cselekmény súlyával arányban nem álló méltánytalan hátrányként, így az elkobzás nem mellőzhető [Btk. 72. § (1) és (3) bek., 276. §, 312. § (1) bek. a) pont, (2) bek. c) pont, 314. § (3) és (5) bek.].

A városi bíróság a vádlottat csempészet bűntette és magánokirat-hamisítás vétsége miatt 2 évre próbára bocsátotta, a bűnjelként lefoglalt Mercedes 230 E típusú személygépkocsit elkobozta. A megállapított tényállás szerint 1994. október 5-én a vádlott nagybátyja megállapodott egy grazi járműkereskedővel, hogy 61 200 ATS vételárért megvásárol tőle egy 1986-ban gyártott Mercedes 230 E típusú személygépkocsit. A vádlott nagybátyja ez alkalommal 15 000 ATS-t adott át előlegként azzal, hogy a teljes vételárat két héten belül fogja kiegyenlíteni, illetve az autót elszállítani. Magyarországra érkezése után a vádlott nagybátyja a vételi szándékától elállt, és az előleg megfizetését igazoló okiratot átadta a vádlottnak, aki az autót a saját részére szerette volna megvásárolni. Mivel a vételár fennmaradó részét nem tudta megszerezni, a személygépkocsit felajánlotta a járműkereskedelemmel is foglalkozó bt.-nek. A bt. alkalmazottja erre csak abban az esetben volt hajlandó, ha a bt. Olaszországban lakó beltagja a személygépkocsit megtekinti, és annak a megvásárlásához hozzájárul. 1994. október 20-án a vádlott trailerrel Ausztriába utazott, és - előzetes megbeszélésüknek megfelelően - találkozott a bt. beltagjával, aki a kereskedőnél a személygépkocsit megnézte, és mivel a megvásárlásával egyetértett, kifizette az előleg és az 51 000 ATS nettó vételár közötti különbséget, és megbízta a vádlottat az autó Magyarországra szállításával. A bt. nevében az ehhez szükséges kísérőlevelet kiállította a vádlott részére.

A vádlott a személygépkocsijával még ezen a napon beléptető vámvizsgálatra jelentkezett a vámhivatalnál. A vámkezeléshez azonban nem az eladó által kiállított és a tényleges vételárat tartalmazó számlát mutatta be, hanem egy, az ismeretlen körülmények között kiállított, és cégbélyegzővel ellátott 6000 ATS vételárról szóló fiktív számlát nyújtott át. A vámvizsgálat során a személygépkocsit szállító trailer utasfülkéjében a tényleges vételárról és az előlegről készült számlát megtalálták, és a Mercedes 230 E típusú személygépkocsit bűnjelként lefoglalták.

A tényleges vételár alapján a személygépkocsi belföldi forgalmi értéke 504 950 forint, mely után a vám, az általános forgalmi adó és a vámkezelési díj összege együttesen 650 125 forintot tett volna ki. Amennyiben a vámkezelés a fiktív számla alapján történik, a fenti összeg 78 485 forint lett volna.

A vádlott cselekményével megvalósította a Btk. 312. §-a (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott és a (2) bekezdésének c) pontja szerint minősülő csempészet bűntettét és a Btk. 276. §-ában meghatározott magánokirat-hamisítás vétségét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!