Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20087/2020/5. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:42. §, 2:51. §, 2:52. §, 6:548. §] Bírók: Kollár Zoltán, Lukács Zsuzsanna, Örkényi László

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.21149/2019/11., Fővárosi Törvényszék P.21149/2019/12., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.20087/2020/5.*

***********

Fővárosi Ítélőtábla

17.Pf.20.087/2020/5.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Szabó Gábor ügyvéd (fél címe.) által képviselt felperes neve (felperes címe.) felperesnek, a alperesi képviselő neve kamarai jogtanácsos által képviselt alperes neve (alperes címe.) alperes ellen személyiségi jog megsértése miatt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2019. október 17. napján kihirdetett - a 2019. október 31. napján kelt 28.P.21.149/2019/12. számú végzéssel kijavított - 28.P.21.149/2019/11. számú ítélete ellen a felperes által 14. és 15., az alperes részéről 13. és 17. sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét a per főtárgya tekintetében - a felperesnek fizetendő elsőfokú perköltségre is kiterjedően - helybenhagyja.

A felperes által fizetendő és az állam terhén maradó kereseti illeték összegét egyaránt 18.000 (Tizennyolcezer) -18.000 (Tizennyolcezer) forintra felemeli.

Kötelezi az alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 25.000 (Huszonötezer) forint másodfokú perköltséget.

Kötelezi a felperest, hogy az állam javára - az állami adó- és vámhatóság felhívásában megjelölt módon és számlára - fizessen meg 24.400 (Huszonnégyezer-négyszáz) forint fellebbezési illetéket. Megállapítja, hogy a le nem rótt további 48.000 (Negyvennyolcezer) forint fellebbezési illeték az állam terhén marad.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

Indokolás

[1] Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2014. június 5. és 2015. május 1. napja között fogvatartásban volt az alperes III. számú objektumában. Ezalatt mindvégig 14,55 m2 alapterületű zárkában helyezték el, melynek mozgástere 9,2 m2 volt. A zárkában jórészt három-négy fogvatartottat őriztek. Az egy főre eső élettér (a zárka teljes területének egy főre eső hányada) négy fogvatartott elhelyezése esetén 3,63 m2. A felperes fogvatartása alatt 223 napon át volt negyedmagával egy zárkában elhelyezve. A felperes mindvégig zárt körletben volt fogva, így csak az intézet által megszabott esetekben (például fürdéskor, sétánál) hagyhatta el a zárkát.

[2] A felperes módosított keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes a 2014. június 5. és 2015. május 1. napja közötti fogvatartás során túlzsúfolt módon történt elhelyezésével megsértette a felperes emberi méltóságát. Kérte továbbá az alperest 492.000 forint sérelemdíj megfizetésére kötelezni.

[3] Keresetét azzal indokolta, hogy az alperes a fogvatartás során nem biztosította számára a büntetés-végrehajtási jogszabályok által előírt legalább 4 m2 mozgásteret, illetve a strasbourgi bíróság mércéje szerinti megfelelő életteret. A minimális mozgástér, élettér biztosításának hiánya pedig minden esetben az emberi méltóság sérelmét eredményezi. Álláspontja szerint a fogvatartás során az egy főre eső mozgástér 223 napon keresztül nem érte el a 3 m2-t sem, további 90 nap esetében pedig a 4 m²-t. Erre figyelemmel napi 1.600, illetve 1.500 forint alapulvételével érvényesítette sérelemdíj iránti igényét.

[4] Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.

[5] Nem vitatta, hogy a strasbourgi mérce szerinti 4 m2 életteret nem biztosította, amikor négy személy tartózkodott a zárkában. Nézete szerint azonban a túlzsúfoltság nem sérthette rendkívüli módon a felperes emberi méltóságát, miután jelenleg is szabadságvesztés büntetését tölti. Ha akkora traumát okozott volna számára a túlzsúfolt elhelyezés, nyilván próbálta volna elkerülni a szabadságvesztést eredményező élethelyzeteket.

[6] Arra is alapította védekezését, hogy a fogvatartottak befogadását az erre vonatkozó jogszabályi kötelezettsége miatt a minimális élettér biztosításának hiányában sem tagadhatta meg.

[7] A kereset összegszerűségét arra figyelemmel vitatta, hogy a 2013. évi CCXL. törvény (Bvtv.) 10/A.§ (3) bekezdés napi 1.200-1.600 forint kártalanítási összeget irányoz elő, amelyhez képest a felperes jelentősebb összegű sérelemdíjigényt támasztott.

[8] Az elsőfokú bíróság fellebbezéssel támadott ítéletével - a keresetnek részben helyt adva - megállapította, hogy az alperes a felperes 2014. június 5. napja és 2015. május 1. napja közötti fogvatartása során túlzsúfolt módon történő elhelyezésével megsértette a felperes emberi méltóságát.

Kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 267.600 forintot és 80.000 forint perköltséget.

Kötelezte a felperest, hogy külön felhívásra fizessen meg az államnak 14.760 forint illetéket, és megállapította, hogy a peres eljárás ezt meghaladó 14.760 forint illetékét az állam viseli.

[9] Döntését az Alaptörvény I., II., III. és Q) cikk, a 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:42.§, 2:51.§ (1) bekezdés a) pont, 2:52.§, a 6/1996. (VII.12.) IM rendelet 12.§ (1) bekezdés és 239.§ (1) bekezdés, valamint a 16/2014. (XII.19.) IM rendelet 186.§ (2) bekezdés rendelkezéseire alapította.

[10] Kiemelte, hogy az alperes a működése során kizárólag a jogszabályban meghatározott mértékben okozhat hátrányokat a fogvatartottaknak. Ezen túlmenő hátrány okozása jogellenessé teszi a magatartását.

[11] Hangsúlyozta, hogy az előzetes letartóztatottak zárkabeli mozgásterére vonatkozó szabályokat 2014. december 31-ig a 6/1996. (VII.12.) IM rendelet 239.§ (1) bekezdés, 2015. január 1-jétől a 16/2014. (XII.19.) IM rendelet 186.§ (2) bekezdés szabályozta. A jogszabály "lehetőleg", "lehetőség szerint" szóhasználata azonban látszólagossá teszi a szabályozást, az ilyen tartalmú norma nem tekinthető valós jogszabálynak, legfeljebb ajánlásnak. Az Alkotmánybíróság azonban a 32/2014. (XI.3.) AB határozatában (a továbbiakban: ABh.) összefoglalta az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) az Emberi Jogok Európai Egyezménye embertelen vagy megalázó bánásmódot, illetve büntetést tiltó 3. cikkén alapuló ítélkezési gyakorlatát. Eszerint a fogvatartottak büntetés-végrehajtási intézetben történő túlzsúfolt elhelyezése egyértelműen az egyezmény 3. cikkének sérelmét jelenti. Az EJEB extrémnek tekinti a túlzsúfoltság mértékét, ha a zárka területéből az egy főre jutó élettér a 3 m2-t sem éri el. Nem nyilvánítja azonban egyezménysértőnek a fogvatartás feltételeit, ha az egy főre eső élettér eléri a 4 m2-t. Az EJEB a 3 és 4 m2 közötti személyes tér esetén szinte kivétel nélkül egyezménysértést állapít meg, de ezekben az esetekben jellemzően a fogvatartás egyéb körülményeinek negatív következménye és a túlzsúfoltság együttes hatása sérti az embertelen vagy megalázó bánásmód tilalmát. Ugyanakkor minél közelebb van a kérelmező számára biztosított mozgástér az ajánlásban meghatározott értékhez, annál szélesebb a lehetősége annak, hogy a zsúfoltság enyhítését célzó intézkedések hatását értékelve az EJEB mellőzi a jogsértés megállapítását.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!