Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék P.21149/2019/11. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [1949. évi XX. törvény (Alkotmány) 8. §, 54. §, 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:42. §, 2:52. §, 6/1996. (VII. 12.) IM rendelet (Bv. Szabályzat) 239. §, 16/2014. (XII. 19.) IM rendelet (Bv. Szabályzat) 186. §] Bíró: Bene Lajos

Fővárosi Törvényszék

.P. . /2019/11.

A Fővárosi Törvényszék

dr. Szabó Gábor (lakóhelye/székhelye: cim.) meghatalmazott ügyvéd által képviselt

felperes neve (lakóhelye/székhelye: felpres címe.) felperesnek,

/ dr. Batki Nikolettlakóhelye/székhelye: kamarai jogtanácsos által képviselt

Főváros Büntetés-végrehajtási Intézet (lakóhelye/székhelye: cím.) alperes ellen

személyiségi jogsértés megállapítása iránt indított perében meghozta a következő

ítéletet:

Megállapítja a bíróság, hogy az alperes a felperes 2014. június 05. napja és 2015. május 01. napja közötti fogvatartása során túlzsúfolt módon történő elhelyezésével megsértette a felperes emberi méltóságát.

Kötelezi a bíróság az alperest, hogy 15 napon fizessen meg a felperesnek 267.600,- (kétszázhatvanhétezer-hatszáz) forintot, valamint 80.000,- (nyolcvanezer) forint perköltséget.

A bíróság a keresetet ezt meghaladóan elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy külön felhívásra fizessen meg a Magyar Államnak 14.760,-Ft illetéket, a peres eljárás ezt meghaladó 14.760,-Ft illetékét a Magyar Állam viseli.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított tizenöt napon belül fellebbezésnek van helye, melyet a Fővárosi Ítélőtáblának címezve a Fővárosi Törvényszéken lehet benyújtani.

A másodfokú eljárásban a jogi képviselet kötelező. Ha a fellebbezést benyújtó fél jogi képviselővel nem rendelkezik, a fellebbezést a bíróság hiánypótlási felhívás kiadása nélkül visszautasítja. A fellebbezést benyújtó fél pártfogó ügyvédi képviselet biztosítása iránti esetleges kérelmét a jogi segítségnyújtó szolgálatnál terjesztheti elő.

A másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, kivéve, ha a felek bármelyike tárgyalás tartását kéri, a bíróság azt indokoltnak tartja, vagy tárgyaláson foganatosítható bizonyítást kell lefolytatni. A fellebbező félnek a tárgyalás tartására irányuló kérelmét a fellebbezésében kell előterjesztenie. A fellebbező fél ellenfele a fellebbezés kézbesítésétől számított tizenöt napon belül tárgyalás tartását kérheti.

A felek kérelme alapján sem kell tárgyalást tartani, ha az elsőfokú bíróság ítéletét a 379. és 380. §-ban meghatározott okból kell hatályon kívül helyezni, a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, a fellebbezés csak a teljesítési határidővel vagy a részletfizetés engedélyezésével, illetve az előzetes végrehajthatósággal kapcsolatos, vagy a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul.

Indokolás:

A felperes 2014. június 05. napja és 2015. május 01. napja között fogvatartásban volt az alperesi büntetés-végrehajtási intézet számú objektumában. Fogvatartása során mindvégig 14,55 négyzetméter alapterületű zárkában volt elhelyezve, melynek mozgástere 9,2 négyzetméter volt. A zárkában jórészt három-négy fogvatartott volt elhelyezve. Az 1 főre eső élettér, tehát a zárka teljes felületének 1 főre eső hányada 4 fogvatartott elhelyezése esetén 3,63 négyzetméter. A felperes fogvatartása alatt 223 napon volt negyedmagával egy zárkában elhelyezve. A felperes mindvégig zárt körletben volt elhelyezve, tehát csak a bv. által megszabott esetekben (pl. fürdés, séta) hagyhatta el a zárkát.

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes a felperes 2014. június 05. napja és 2015. május 01. napja közötti fogvatartása során túlzsúfolt módon történő elhelyezésével megsértette a felperes emberi méltóságát, kérte az alperest 492.000,- forint sérelemdíj megfizetésére kötelezni.

A felperes keresetét azzal indokolta, hogy a bv. tvr. előírta, hogy a fogvatartottak számára legalább 4 négyzetméter mozgásteret kell biztosítani. A felperes alperesnél történt elhelyezése során az alperes ezt nem biztosította. Az alperes még a strasbourgi mérce szerinti életteret sem biztosította, mivel 4 fős elhelyezés esetén 3,63 négyzetméter maradt az 1 főre eső élettér összege, a minimális élettér, illetőleg mozgástér biztosításának hiánya minden esetben az emberi méltóság sérelmét eredményezi, ezzel összefüggésben érvényesít sérelemdíjat. A felperes azt állította, hogy az főre eső élettér 313 napon keresztül nem érte el e 4 négyzetmétert, ezen napok után érvényesített kártérítési igényt, napi 1.600,-Ft összeg alapulvételével.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Azt a tényt beismerte, hogy a felperes elhelyezése során a Bv. tvr.-ben meghatározott mozgásteret részére nem tudta biztosítani. Azt állította, hogy a strasbourgi mérce szerinti 4 négyzetméteres élettér biztosítása azokban az esetekben nem valósult meg, amikor 4 személy tartózkodott a zárkában. A felperes emberi méltóságát nem sérthette rendkívüli módon az elhelyezési körülmény, túlzsúfoltság, mivel a felperes jelenleg is szabadságvesztés büntetését tölti más ügyből eredően. Hogyha akkora traumát okozott volna számára a túlzsúfoltság, nyilván próbálta volna kerülni azon élethelyzeteket, melyekből eredően szabadságvesztés bűntettét kell elszenvednie. Az alperes arra is hivatkozott, hogy jogszabályok alapján befogadási kötelezettsége van. E körben nem mérlegelhet, nem tagadhatja meg a befogadást csupán azért, mert a minimális életteret nem tudja biztosítani. Az alperes a kereset összegszerűségét is vitatta. A Bv. tv. 10/A § (3) bekezdése szerinti kártalanítás napi 1.200,- - 1.600,- forint összeget irányoz elő. Ehhez képest a felperes által megjelölt 1.600,- forintos sérelemdíj igény jelentősebb összeg.

A kereset jórészt alapos.

A Ptk. 2:42. § (1) bekezdése szerint mindenkinek joga van ahhoz, hogy törvény és mások jogainak korlátai között személyiségét, így különösen a magán- és családi élet, az otthon, a másokkal való - bármilyen módon, illetve eszközzel történő - kapcsolattartás és a jóhírnév tiszteletben tartásához való jogát szabadon érvényesíthesse, és hogy abban őt senki ne gátolja.

(2) Az emberi méltóságot és az abból fakadó személyiségi jogokat mindenki köteles tiszteletben tartani. A személyiségi jogok e törvény védelme alatt állnak.

A Ptk. 2:51. § (1) a) pontja szerint akit személyiségi jogában megsértenek, a jogsértés ténye alapján - az elévülési időn belül - az eset körülményeihez képest követelheti a jogsértés megtörténtének bírósági megállapítását.

A Ptk. 2:52. § (1) bekezdése szerint akit személyiségi jogában megsértenek, sérelemdíjat követelhet az őt ért nem vagyoni sérelemért.

(2) A sérelemdíj fizetésére kötelezés feltételeire - különösen a sérelemdíjra köteles személy meghatározására és a kimentés módjára - a kártérítési felelősség szabályait kell alkalmazni, azzal, hogy a sérelemdíjra való jogosultsághoz a jogsértés tényén kívül további hátrány bekövetkeztének bizonyítása nem szükséges.

(3) A sérelemdíj mértékét a bíróság az eset körülményeire - különösen a jogsértés súlyára, ismétlődő jellegére, a felróhatóság mértékére, a jogsértésnek a sértettre és környezetére gyakorolt hatására - tekintettel, egy összegben határozza meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!