Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2002.5.199 A felszámolási eljárás során a hitelező csak konkrét felszámolói intézkedéssel kapcsolatban fordulhat a bírósághoz. Vitás jogértelmezési kérdés elvi elbírálására nincs jogszabályi lehetőség [1991. évi IL. tv. (Cstv.) 40. §, 46. § (4) bek., 50. § (6) bek., 51. § (1) bek.].

Az adós gazdálkodó szervezet felszámolására irányuló eljárásban az elsőfokú bíróság a 82-IV. sorszámú végzésével a hitelező kifogását elutasította.

A határozat indokolásából megállapíthatóan a hitelező a felszámolóhoz több alkalommal bejelentéssel élt, többször egyeztették hitelezői igényüket. 1994. július 1-jén megállapodást kötöttek, amelyben kikötötték, hogy a folyó és az 1994. szeptember 31-ig felmerülő társadalombiztosításijárulék-tartozásból és késedelmipótlék-tartozásból összesen 391 972 299 Ft összegben az adós finanszírozza a hitelező székházának felújítását. A bíróság az 1995. augusztus 29. napján kelt jogerős végzésével elfogadta az adós gazdálkodó szervezet közbenső mérlegét, melynek alapján a hitelező igényének részbeni kielégítése megtörtént. E mérlegre a hitelező nem tett észrevételt, az előleget átvette. A felek többször egyeztették a folyószámlát; 1997. június 17-én a felszámoló tájékoztatta a hitelezőt, hogy a 35/1992. Korm. határozat 5, pontjában foglalt moratórium figyelembevételével tudja nyilvántartani a hitelezői igényt, amely közlés, intézkedés ellen a hitelező a bíróságnál nem élt kifogással. 1998. március 12-én a hitelező kérte a felszámolót, hogy igényét a moratórium figyelembevétele nélkül igazolja vissza. A felszámoló ugyanezen a napon értesítette a hitelezőt, hogy a felszámolási eljárást megelőzően keletkezett járulékkötelezettség után felszámolt késedelmi pótlékot g) kategóriás követelésként sorolta be. Ez ellen az intézkedés ellen a hitelező szintén nem élt kifogással. Az egyeztetéseket követően, az 1998. december 29-én kelt beadványával fordult a hitelező a bírósághoz azzal, hogy késedelmi pótlék iránti igényét fenntartja, s kérte a bíróság döntését.

A bíróság megállapította, hogy az 1991. évi IL. törvény 51. §-ának (1) bekezdése alapján a hitelező a felszámoló intézkedése ellen a tudomásszerzéstől számított 8 napon belül élhet kifogással. A fenti adatokból kitűnően a hitelező a 8 napos határidőt elmulasztotta, ezért a kifogást a bíróság elutasította.

E végzés ellen a hitelező élt fellebbezéssel, amelyben kérte az elsőfokú bíróság végzésének a megváltoztatását és kérelmének érdemi elbírálását. A fellebbezési álláspont szerint a hitelező nem konkrét intézkedés ellen nyújtotta be kérelmét, hanem az eljárás során a felek között felmerült vitás jogi értelmezések bírói eldöntése érdekében. A kérelem célja az volt, hogy a bíróság foglaljon állást abban a kérdésben, hogy a hivatkozott moratórium kötelezően alkalmazandó-e a jelen eljárásban. A bíróság döntésétől függ a késedelmi pótlék sorsa, a megállapodás, valamint a hitelezői követelés összege.

Fellebbezése kiegészítésében megerősítette, hogy alapvető fontosságúnak tartja a moratórium kérdésében való döntést. Előadta, hogy ugyanezen bíróság az O. Sz. Vállalat "f. a." ügyében a moratórium kérdésében az 1999. május 21-én jogerőre emelkedett végzésében már állást foglalt, a megyei egészségbiztosítási pénztár hitelező kifogását elutasította. A végzés indokolásában arra hivatkozott, hogy a Kormány határozata kötelező erejű a jogelőd Társadalombiztosítási Főigazgatóságra. A hitelező ezt az álláspontot nem fogadja el, szemben az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatallal, amely magára nézve kötelezőnek fogadta el e határozatot, és határozatban intézkedett a késedelmi pótlék elengedéséről. A késedelmi pótlékkal és kamattal kapcsolatban az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak és jogelődjének más bányát érintő felszámolási ügyében is eltérő volt az álláspontja a felszámolóétól. Az 1999. júliusában megkötött megállapodás járulékról és késedelmi pótlékról szól, nemcsak járuléktartozásról. A társadalombiztosításról rendelkező jogszabályok mindenkor hatályos előírásai nem adtak lehetőséget járuléktartozás elengedésére, kizárólag csak késedelmi pótlék, illetve késedelmi kamat elengedéséről lehetett szó. A felszámoló a jóváírást a tőketartozásra, a megyei egészségbiztosítási pénztár a késedelmi pótlékra vonatkoztatja. A moratórium tekintetében az érintett felszámolási eljárásokban a megyei egészségbiztosítási pénztár álláspontja ellentétes volt az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal álláspontjával. A késedelmi pótlékkal és késedelmi kamattal kapcsolatban a hatályos jogszabályi előírások alapján került sor a megyei egészségbiztosítási pénztár részéről a hitelezői igények bejelentésére. A kérelem érdemi eldöntése álláspontja szerint a vitás kérdések tisztázását jelentené, és egységessé válhatna a hitelező és a felszámoló álláspontja is.

Fellebbezéséhez csatolta a Kormány 3530/1992. számú határozatát; hitelezői igénybejelentését; megállapodást; az 1994. október 31-i hitelezői követelést; az 1995. február 10-i jegyzőkönyvet; a közbenső mérleget, annak jóváhagyását; az 1995. szeptember 18-i felszámolói levelet; az 1995. november 8-i jegyzőkönyvet; az 1997. május 7-i hitelezői igénybejelentést; az 1997. június 17-i, majd november 3-i felszámolói leveleket; az 1997. december 17-i jegyzőkönyvet; a hitelezői igénybejelentést; az 1998. március 11-i felszámolói levelet; az 1998. március 11-i hitelezői levelet; kérelmet; felszámolói észrevételt; bírósági végzést és fellebbezést.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!