Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Kormány közleménye (MK 1994/8.)

Megállapodás a Kormány és az érintett szakszervezetek között a köztisztviselők sztrájkjogának gyakorlásáról

A sztrájkról szóló 1989. évi VII. törvény 3. §-ának (2) bekezdésében foglalt rendelkezés alapján a Kormány és az érintett szakszervezetek, az országos önkormányzati érdekképviseleti szervezetek csatlakozása figyelembevételével a következő Megállapodást kötik:

1. A központi és területi államigazgatási szerv (a továbbiakban együtt: közigazgatási szerv), a települési és területi önkormányzat (a továbbiakban együtt: önkormányzat) köztisztviselője, ügykezelője, fizikai alkalmazottja (a továbbiakban együtt: köztisztviselő) a sztrájkról szóló 1989. évi VII. törvényben biztosított sztrájkjogot az e Megállapodásban foglalt sajátos szabályok mellett gyakorolhatja. A közszolgálati jogviszony létét alapvetően érintő munkáltatói jogkört (pl. kinevezés, felmentés, fegyelmi eljárás megindítása) gyakorló köztisztviselő számára tilos a sztrájk. A Megállapodásban nem szabályozott kérdésekben a sztrájkról szóló 1989. évi VII. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

2. A sztrájk kezdeményezésének joga a Megállapodást aláíró, valamint a Megállapodáshoz csatlakozó szakszervezeteket, továbbá azok munkahelyi szerveit illeti meg. A kezdeményezés feltétele a szakszervezet erre felhatalmazott képviselőjének nyilatkozata arról, hogy a szakszervezet a sztrájk kezdeményezésére rendelkezik a köztisztviselők többségének felhatalmazásával. Ha a Megállapodást aláíró bármelyik fél ezt vitatja, akkor a szakszervezet az erre vonatkozó dokumentumokat köteles a munkaügyi bíróság részére átadni.

3. A sztrájk a közigazgatási szerv és az önkormányzat köztisztviselőinek gazdasági és szociális érdekei érvényesítése céljából kezdeményezhető. Szolidaritási sztrájk a közigazgatási szervek köztisztviselői gazdasági és szociális érdekei érvényesítésén kívül nem kezdeményezhető.

4. A sztrájkot megelőző egyeztető eljárást először annál a szervnél kell lefolytatni, ahol a sztrájkot kezdeményezték.

A helyi egyeztető eljárást a kezdeményezést követő három munkanapon belül meg kell kezdeni. Közigazgatási szerv esetében, ha a tárgyalások a megkezdésüktől számított hét munkanapon belül nem vezetnek eredményre, a felek illetékes miniszteri szintű (a továbbiakban: miniszteri szintű) egyeztetést kezdeményeznek.

A helyi egyeztető eljárás időtartama - ha megegyezés nem remélhető - a felek egyetértése esetén lerövidíthető.

5. A miniszteri szintű egyeztetést a kezdeményezést követő három munkanapon belül meg kell kezdeni. Az egyeztetést a sztrájkot kezdeményező szakszervezet és legmagasabb szintű szervének képviselői, valamint a sztrájkkövetelésben érintett közigazgatási szerv és a miniszter által kijelölt képviselők között kell lefolytatni.

Az egyeztetésben részt vevő ellenérdekű feleknek törekedni kell a megegyezés mielőbbi létrehozására.

6. A sztrájk akkor kezdhető meg, ha a vitatott kérdésben a közigazgatási szerv esetében a miniszteri szintű, önkormányzat esetében pedig a helyi egyeztető eljárás - a kezdeményezéstől számított kilenc munkanapon belül - nem vezet eredményre. A sztrájk ideje alatt a felek az egyeztetést tovább folytatják a vitás kérdés rendezése érdekében.

7. A munkabeszüntetés az ügyfeleket nem akadályozhatja meg a halaszthatatlan ügyeik elintézésében. A sztrájk nem akadályozhatja országos és helyi választás, népszavazás lebonyolítását, nem veszélyeztetheti az ország honvédelmi, katasztrófavédelmi feladatainak ellátását, nem hiúsíthatja meg az Országgyűlés, a Kormány és az önkormányzati képviselőtestület, illetve a közgyűlés jelentős társadalmi kihatású döntéseinek teljesítését. A halaszthatatlan ügyek és az ellátásukhoz szükséges feltételek, továbbá a jelentős társadalmi kihatású döntések körének meghatározása a sztrájkot megelőző egyeztető eljárás tárgyát képezik.

8. A sztrájk jogszerűségének, illetve jogellenességének megállapítását a Megállapodást aláíró bármelyik fél kérheti a munkaügyi bíróságtól. A munkaügyi bíróság döntéséig a köztisztviselők munkaköri kötelezettségüknek eleget tesznek.

9. Több önkormányzat azonos feladatot ellátó köztisztviselője, azonos követelése érdekében a 2. pontban meghatározott szakszervezet egyeztetést kezdeményezhet. Az egyeztetési és a sztrájkeljárásra a Megállapodás 5., 6., 7. és 8. pontjában foglaltakat kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy az illetékes miniszter ebben az eljárásban felkérésre közvetítő szerepet tölt be. A szakszervezet az egyeztető eljárásba az országos önkormányzati érdekszövetségeket is bevonhatja.

10. A Megállapodás nyitott, ahhoz a közigazgatási területén működő szakszervezetek és az önkormányzati érdekszövetségek aláírásukkal csatlakozhatnak. A Megállapodást bármelyik fél három hónapos határidővel felmondhatja. A Megállapodást felmondó fél a rendelkezésre álló három hónapos határidőn belül köteles az új Megállapodásra szövegszerű javaslatot tenni.

11. A Megállapodás hivatalos lapban való közzétételéről a belügyminiszter gondoskodik. A Megállapodás eredeti példányát a Belügyminisztérium politikai államtitkáránál kell elhelyezni, aki a Megállapodás hitelesített másolatát megküldi az azt aláíró és csatlakozó szakszervezeteknek, valamint az országos önkormányzati érdekszövetségeknek.

Kőtörő Miklós s. k.,
elnök
Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége
Dr. Gémesi György s. k.,
elnök
Magyar Önkormányzatok és Önkormányzati Képviselők Szövetsége
Dr. Köllner Ferenc s. k.,
főtitkár
Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége