Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2000.5.192 A zárkatársnak a vádlottat terhelő vallomását fokozott körültekintéssel kell értékelni, általában érdekelt lehet ugyanis abban, hogy olyan vallomást tegyen, amely - a megítélése szerint - előnyös a nyomozónak, ettől pedig a maga számára előnyöket remélhet;

a zárkatárs vallomását ezért általában akkor indokolt hitelt érdemlő bizonyítékként elfogadni, ha azt más adat is alátámasztja, vagy olyan tényeket tartalmaz, amelyekről csak a vádlottól szerezhetett tudomást [Be. 5. § (3) bek., 60. § (1) bek].

A megyei bíróság az 1998. május 19-én meghozott ítéletével bűnösnek mondta ki a vádlottat emberölés bűntettében, és ezért - mint többszörös visszaesőt - 15 évi fegyházbüntetésre és 10 évre a közügyektől eltiltásra ítélte. A megállapított tényállás lényege a következő.

A többszörösen büntetett előéletű vádlott 1996. június 14-én 13 óra és 13 óra 15 perc közötti időben, fel nem deríthető okból, akként ölte meg a kocsmai ismerősét, hogy bement a sértett lakásába, és egy kis felületű, tompa tárggyal hat ütést mért az alvó sértett fejére. Ezek közül két nagy erejű ütés olyan súlyos agysérüléseket idézett elő, hogy - bár a sértettet kórházba szállították - a halálos eredményt nem lehetett elhárítani.

A közepes erejű többi ütés a sértett fülén, az állán, a nyakán és a vállán hámhorzsolást és bevérzést okozott.

Az ítélet ellen a vádlott és a védő a vádlott felmentése végett fellebbezést jelentett be; a legfőbb ügyész az ítélet helybenhagyását indítványozta.

A védőnek a fellebbezési tárgyaláson kifejtett álláspontja szerint az ügyben nincs olyan közvetlen bizonyíték, amely azt igazolná, hogy a cselekményt a vádlott követte el; a rendelkezésre álló közvetett bizonyítékokból pedig nem lehet levonni olyan következtetést, hogy a cselekményt a vádlott követte el. A vádlott bűnössége tehát önkényesen megállapított, és be nem bizonyított tényálláson alapszik, mindezek alapján a vádlott felmentését indítványozta.

A Legfelsőbb Bíróság nem észlelt olyan eljárási szabálysértést, amely akadálya lenne az ítélet érdemi felülvizsgálatának.

Az érdemi vizsgálat előtt a Legfelsőbb Bíróság előrebocsátja, hogy abban az esetben, ha a védő álláspontja helytálló lenne, az ítéletet hatályon kívül kellene helyezni, és új eljárást kellene elrendelni, ugyanis az indítványozott felmentéshez szükséges eltérő tényállásnak bizonyítás felvétele nélkül történő megállapítását a Be. 258. §-a (1) bekezdésének b) pontja kizárja.

Az érdemi felülvizsgálat eredményeként valóban az állapítható meg, hogy az elsőfokú ítélet több ténymegállapítása megalapozatlan, és a bíróság az indokolási kötelezettségének sem tett maradéktalanul eleget; az ítélet hatályon kívül helyezésére ennek ellenére nincs alap.

Sajátossága az ügynek, hogy a bűncselekmény ténye kétségtelen, arra nézve azonban nincs közvetlen bizonyíték, hogy azt ki követte el, a rendelkezésre álló közvetett bizonyítékokból pedig az átlagosnál lényegesen nehezebb az elkövető személyére nézve bizonyosság értékű következtetést levonni.

A bizonyítás nehézségét tekintve helyesen járt el az elsőfokú bíróság, amikor beszerzett és a tárgyalás anyagává tett minden olyan bizonyítékot, amelytől az ügy felderítésének az elősegítését lehetett várni; vagyis a tényállás felderítése a lehetséges mértékig megtörtént.

A bíróság a beszerzett bizonyítékok értékelését is elvégezte, és az ügydöntő bizonyítékok tekintetében a bizonyítékokat egymással is összevetve az ésszerűség és a logika szabályainak megfelelő indokolással foglalt állást abban a kérdésben, hogy az adott bizonyíték mennyiben tekinthető hitelesnek.

A bizonyítékok hiteltérdemlőségének a vizsgálata, valamint a bizonyítékok alapján történő ténymegállapító tevékenység azonban nem volt hibátlan.

A bíróság hitelesnek fogadta el és a vádlott bűnösségének a bizonyítékaként értékelte a vádlott zárkatársának azt a vallomását, amely szerint a vádlott elismerte előtte, hogy a bűncselekményt ő követte el. A bíróság ennek a bizonyítéknak az értékelésénél indokolás nélkül figyelmen kívül hagyta, hogy a zárkatárs általában érdekelt lehet abban, hogy olyan vallomást tegyen, amely a megítélése szerint előnyös a nyomozónak, mert ettől a maga számára előnyöket remélhet. Evégből az ügyről tudomására jutott adatokat felhasználva a vádlottat terhelő olyan valótlan tényállításokat találhat ki, amelyekkel a hite szerint a nyomozó munkáját megkönnyíti, vagy hajlik ilyen vallomás megtételére, ha esetleg erre felhívják. A zárkatárs vallomását ezért általában akkor lehet teljes értékű bizonyítékként elfogadni, ha azt más adat is alátámasztja, vagy pedig olyan tényeket tartalmaz, amelyekről a zárkatárs kizárólag a vádlottól szerezhetett tudomást. Az adott esetben a zárkatárs - a saját vallomása szerint is - beszélgetett a nyomozóval a vádlott ügyéről, az elsőfokú bíróság azonban elfogadhatóan nem indokolta meg, hogy mely okból tartotta hitelt érdemlőnek - a vádlott tagadása ellenére - a zárkatárs tanúvallomását. Ezért ennek a bizonyítéknak nincs bizonyító ereje.

Az elsőfokú bíróság K. K. tanúvallomása alapján állapította meg azt, hogy a vádlott 13.20 és 13.40 óra közötti időben a sértett háza előtt tartózkodott. A tanú a vallomása szerint a vádlotthoz hasonló alkatú személyt látott, a nadrágja és a cipője azonos, az inge hasonló volt ahhoz, amit akkor a vádlott viselt, de a tanú a tárgyaláson nem tudta azonosítani a vádlottat az általa látott személlyel. Ezekből a tényekből nem következik logikai szükségszerűséggel, hogy a tanú a vádlottat látta, ezért a bíróság ténymegállapítása téves ténybeli következtetés eredménye.

Az elsőfokú ítélet szerint a vádlottat terhelő tény, hogy a vádlott a sértett házánál maradt, és ekkor közöttük hangos szóváltás, vita keletkezett. A bíróság ezt a tényt Cs. S. tanúvallomása alapján állapította meg; a vádlott tagadásán kívül erre nézve annyi adat van, hogy az észlelés idejében a vádlott a sértett házánál tartózkodhatott. A tanú vallomásának a lényege ugyanis az, hogy a tanú a sértett házától kb. 70 méter távolságra az udvaron tartózkodott, amikor hangos szóváltást hallott, a tanú azonban nem állította, hogy a hang a sértett házától, hanem csak abból az irányból jött, az emeltebb hang hasonlított a sértett hangjához, a másik halkabb és előtte ismeretlen volt. A tanú vallomásában szereplő tényekből nem következik minden más lehetőséget kizáró módon, hogy a vádlott és a sértett vitatkoztak egymással, ezért az ítéleti ténymegállapítás a bíróság által megokolt módon nincs kellően bebizonyítva.

Az ítélet szerint azt a tényt, hogy a vádlott a sértett házától való első eltávozás után oda visszatért, az bizonyítja, hogy az előtte lezajlott hangos szóváltás a vádlott személyiségére figyelemmel erre kellő alapot jelentett; hogy K. K. tanú a sértett háza előtt egy a vádlotthoz hasonló személyt figyelt meg; hogy valótlannak bizonyult a vádlottnak az az állítása, mely szerint a kérdéses időben az italboltban volt, majd a boltban élelmet vásárolt. Ezekből a tényekből a logika szabályait betartva csak azt a következtetést lehet levonni, mely szerint lehetséges, hogy a vádlott visszatért a sértett lakásába.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!