Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2020.7.212 Az anyagi jogerő folytán a peresített jogviszony alapján a feleket megillető jogokat és az őket terhelő kötelezettségeket - a jogutódra is kiterjedően - végérvényesen meghatározottnak kell tekinteni. A zálogjog tekintetében a dologi hatály azt jelenti, hogy mindenki, aki a zálogtárgyon az elzálogosítást követően szerzett jogot (akár tulajdonjogot is), köteles tűrni, hogy a zálogjogosult a lekötött vagyontárgyból kielégítse a követelését [1959. évi IV. tv. (régi Ptk.) 256. § (1) bek., 1952. évi III. tv. (régi Pp.) 130. § (1) bek. a)-h) pont, 157. § a) pont, 229. § (1) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.24914/2017/18., Fővárosi Ítélőtábla Pf.21311/2018/6., Kúria Pfv.20915/2019/4. (*BH 2020.7.212*)

***********

A döntés előzményei

[1] A törvényszék ítéletében annak tűrésére kötelezte - a jelen perben nem álló - P. A.-t, hogy a tulajdonában álló sz.-i zálogjoggal terhelt ingatlanból a felperes mint zálogjogosult kiegyenlíthesse a 71 047 071 forint és járulékai erejéig fennálló követelését. A törvényszék határozatát az ítélőtábla mint másodfokú bíróság a 2016. május 31-én kihirdetett ítéletével helybenhagyta, a jogerős ítéletet a Kúria hatályában fenntartotta.

[2] A felperes a jogerős ítélet alapján 2016. szeptember 2-án végrehajtást kezdeményezett P. A. ellen, 2016. november 4-én pedig a végrehajtási eljárásban jogutódlás megállapítása iránt kérelmet terjesztett elő, figyelemmel arra, hogy a zálogjoggal terhelt sz.-i ingatlan tulajdonjogát tartási szerződés jogcímén 2016. október 5-ei hatállyal az alperes szerezte meg.

[3] A járásbíróság a 2016. november 17-én meghozott végzésével megállapította, hogy a felperes által kezdeményezett végrehajtási eljárásban P. A. jogutóda az alperes, tekintettel arra, hogy a zálogjoggal biztosított követelés kiegyenlítésére vonatkozó tűrési kötelezettség a zálogjoggal biztosított ingatlan mindenkori tulajdonosát terheli.

[4] Az alperes fellebbezését elbíráló másodfokú bíróság végzésével megváltoztatta a járásbíróság előbbiekben említett végzését és elutasította a felperes jogutódlás megállapítása iránti kérelmét. Döntését azzal indokolta, hogy az adott esetben nem az adós személyében történt a Vht. 39. §-a szerinti jogutódlás, s mivel a zálogtárgy új tulajdonosa nem vált a zálogszerződés alanyává, vele szemben a zálogjog a zálogjoggal terhelt ingatlanból történő kielégítés az annak tűrése iránti peres eljárás után, új jogerős bírósági határozat alapján érvényesíthető.

A kereset és az alperes védekezése

[5] A felperes ilyen előzmények után benyújtott keresetében annak tűrésére kérte az alperes kötelezését, hogy a 2016. október 5-én az alperes tulajdonába került zálogjoggal terhelt ingatlanból egyenlíthesse ki a 71 047 071 forint és járulékai iránti követelését.

[6] Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.

Az első- és a másodfokú ítélet

[7] Az elsőfokú bíróság azzal indokolta a keresetnek helyt adó ítéletét, hogy az alperes nem személyes, hanem dologi kötelezettje a felperes követelésének. A követelés biztosítékául szolgáló ingatlan tulajdonosának változása esetén a jelzálogjog fennmarad és az új tulajdonos tartozik helytállni, ezért a dologi jogi szempontból jogutódnak minősülő alperessel szemben fennáll a felperes kielégítési joga. Utalt arra, hogy a zálogjoggal biztosított követelés tárgyában jogerős ítélet született, amelyet a felülvizsgálati eljárásban a Kúria is megerősített. A törvényszék az említett elsőfokú ítéletében vizsgálta a zálogjoggal biztosított jogviszony érvényességét és megállapította a zálogjoggal terhelt ingatlan tulajdonosának helytállási kötelezettségét, így fennáll az alperes helytállási kötelezettsége is, tekintettel a felperes nyilatkozatára, amely szerint a követelése nem térült meg.

[8] Az alperes fellebbezése folytán másodfokon eljárt ítélőtábla végzésével hatályon kívül helyezte az elsőfokú bíróság ítéletét és a pert megszüntette. Végzésének indokolásában előrebocsátotta, hogy felperes azért kényszerült az alperessel szemben a jelen per megindítására, mert a jogerős ítélet alapján P. A-val szemben kezdeményezett végrehajtási eljárásban a törvényszék végzésével elutasította a jogutódlás megállapítása iránti kérelmét. Ehhez a végzéshez azonban csak alaki jogerőhatás fűződik, anyagi jogerő nem, ezért nincsen akadálya annak, hogy a jogutódlás tárgyában a végrehajtási ügyben hozott jogerős végzéssel ellentétes álláspontra helyezkedjen.

Abban a kérdésben, hogy a P. A.-val szemben hozott jogerős ítélet személyi és tárgyi hatálya dologi kötelezettként kiterjed-e az alperesre, kifejtette a másodfokú bíróság: a zálogjog dologi hatályából következően a jog bejegyzését követően az ingatlan mindenkori tulajdonosa köteles tűrni, hogy a jogosult a zálogjoggal biztosított követelését a zálogtárgyból kielégíthesse. Ennek megfelelően a zálogjoggal terhelt ingatlan átruházását követően a felperes igénye már nem P. A-val, hanem az alperessel szemben érvényesíthető, és ez a polgári jog szabályai szerint jogutódlásnak felel meg. A felperes ugyanabból a tényalapból származó ugyanazon jogát érvényesíti az alperessel szemben a P. A.-val szemben hozott jogerős ítélet hatálya a Pp. 229. § (1) bekezdése értelmében a jogutódra is kiterjed, ami az új kereset indítását kizárja, azaz a keresetlevelet az elsőfokú bíróságnak a Pp. 130. § (1) bekezdésének d) pontja alapján idézés kibocsátása nélkül el kellett volna utasítania, ezért a Pp. 157. § a) pontja alapján a per megszüntetésének volt helye.

A felülvizsgálati kérelem és az észrevétel

[9] A jogerős végzés ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben az elsőfokú ítéletre is kiterjedő hatályon kívül helyezését, az elsőfokú bíróság új eljárásra, új határozat hozatalára utasítását kérte, továbbá a P. A. beavatkozási kérelmét elutasító első- és másodfokú végzés hatályon kívül helyezését.

[10] A felperes észrevételt tett, amely a jogerős végzés hatályban tartására irányult.

A Kúria döntése és jogi indokai

[11] A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

[12] Az adott esetben a jogerős végzés nem jogszabálysértő, a Kúria egyetért annak helytálló indokaival is, azokat megismételni nem kívánja, csupán a felülvizsgálati kérelembe foglalt többirányú érvelés kapcsán mutat rá az alábbiakra.

[13] A Pp. 130. § (1) bekezdés d) pontja alapján a bíróság a keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül elutasítja, ha megállapítható, hogy a felek között ugyanabból a ténybeli alapból származó ugyanazon jog iránt a per már folyamatban van, vagy annak tárgyában már jogerős ítéletet hoztak. Ítélt dolog akkor áll fenn, ha a bírósági határozat anyagi jogerővel rendelkezik, ami kizárja azt, hogy a felek (és jogutódaik) ugyanabból a tényalapból származó ugyanazon jog iránt egymás ellen új keresetet indíthassanak, vagy az ítéletben már elbírált jogot egymással szemben egyébként vitássá tegyék [Pp. 229. § (1) bekezdése]. Az anyagi jogerő folytán a peresített jogviszony alapján a feleket megillető jogokat és az őket terhelő kötelezettségeket végérvényesen eldöntöttnek kell tekinteni, az anyagi jogerő kizárja az újbóli elbírálás lehetőségét, ugyanakkor a határozat alaki jogereje azt jelenti, hogy a határozat fellebbezéssel nem támadható meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!