Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Pfv.22156/2011/6. számú precedensképes határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 80. §, 84. §, 339. §, 360. §] Bírók: Baka András, Kovács Zsuzsanna, Mészáros Mátyás

A határozat elvi tartalma:

A képmással való visszaélés jogsértés miatt érvényesített nem vagyoni kárigény összegszerűségének mérlegelésénél irányadó szempontok. 1959. IV. Tv. 80. § (1), 1959. IV. Tv. 80. § (2), 1959. IV. Tv. 84. § (1) e), 1959. IV. Tv. 339. § (1), 1959. IV. Tv. 355. § (1), 1959. IV. Tv. 360. § (1)

***********

Pfv.IV.22.156/2011/6.szám

A Kúria a dr. Bodolai László ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Sándor István ügyvéd által képviselt alperes ellen személyhez fűződő jog megsértésének megállapítása és jogkövetkezményeinek alkalmazása iránt a Fővárosi Bíróságon 26.P.26.595/2009. számon megindított és a Fővárosi Ítélőtábla 7.Pf.20.603/2011/6. számú jogerős ítéletével befejezett perében az alperes által 10. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán meghozta a következő

r é s z í t é l e t e t :

A Kúria a jogerős ítéletnek az alperest nem vagyoni kártérítésben marasztaló rendelkezését - a perköltség és az illeték viselésére is kiterjedően - hatályon kívül helyezi, és az elsőfokú bíróságot ebben a keretben új eljárásra és új határozat hozatalára utasítja.

Egyebekben a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

A felek felülvizsgálati eljárási költségét személyenként 25.000 (huszonötezer) forintban állapítja meg.

Ez ellen a részítélet ellen jogorvoslatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A jogerős ítélet - megváltoztatva az elsőfokú bíróság keresetet elutasító ítéletét - megállapította, hogy az alperes az ... televízió csatorna 2009. október 15-i Híradójában sugárzott - bankrablás eseményeit rögzítő - felperest ábrázoló felvétel nyilvánosságra hozatalával megsértette a felperes képmás védelméhez fűződő személyiségi jogát. Kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 700.000 forintot és annak 2009. október 15-étől járó törvényes mértékű kamatát. Rendelkezett az első- és másodfokú perköltség és illeték viseléséről.

A jogerős ítélet alapjául szolgáló tényállás szerint az alperes által működtetett ... televízió csatorna a 2009. október 15-én sugárzott "Híradó" című műsorában egy hitelintézet biztonsági kamerájának képsorait mutatta be. A bankrablást rögzítő felvételen a rabló földre kényszerít egy személyt. A felvétel az alperes által üzemeltetett "..." internetes oldalon is elérhető volt.

A felperes keresetében kérte megállapítani: az alperes azzal, hogy hozzájárulása nélkül a képmását közzétette, megsértette a képmás védelméhez fűződő személyiségi jogát. Kérte az alperes videofelvétel honlapjáról való törlésére vagy képmásának felismerhetetlenné tételére és 700.000 forint nem vagyoni kára, valamint annak a keresetlevél benyújtásának időpontjától (2009. november 26.) járó kamatai megfizetésére kötelezését. Kereseti álláspontja szerint az alperes hozzájárulásának hiányában tette közzé a képmását, amely a felvételen felismerhető volt és nyilvánosságra hozatalát semmi nem indokolta. A felvétel a személyét a bankrablás alkalmával megalázó helyzetben mutatta be, amely pszichésen is megviselte, pánikbetegség alakult ki nála és a bankszakmát is elhagyni kényszerült.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Védekezése szerint a felvételt a rendőrségi tájékoztatón kapta meg, a képsorok pedig olyan rossz minőségűek voltak, hogy a felperes a bemutatott felvétel alapján nem volt felismerhető, emiatt a képmásának felismerhetetlenné tétele is szükségtelen volt. Az internetes oldalon a felvételt pedig időközben már eltávolította.

A jogerős ítélet indokolása szerint a per tárgyát képező - kétségtelenül rossz minőségű - felvétel megtekintése alapján megállapítható volt, hogy az alperes által nyilvánosságra hozott képsor a felperest rövid ideig, de az arcforma, a testalkat jellegzetes körvonala és a mozdulatok alapján egyedileg beazonosítható módon ábrázolta. Annak alapján az őt ismerő személyek felismerhették és ezt a tényt a tanúvallomások is alátámasztották. Az ilyen képi ábrázolás az érintett személy hozzájárulása nélkül nem hozható nyilvánosságra. Ezért a felperes alappal kért személyiségvédelmet a Ptk. 80. § (1) és (2) bekezdései alapján. A jogsértés a bemutatott esemény jellegére, a felperes irányában megnyilvánuló kényszercselekmény ábrázolására is tekintettel a felperes számára a Ptk. 339. § (1) bekezdés és 355. § (1) bekezdés alapján nem vagyoni jellegű sérelmet is okozott azzal, hogy őt kiszolgáltatott, megalázó helyzetben mutatta be. A hátrány bekövetkezését a felperes személyes előadása és a kihallgatott tanúk vallomása is alátámasztotta. Az alperes ugyanakkor a felelősség alól nem tudta kimenteni magát azzal, hogy a felvételhez rendőrségi sajtótájékoztató keretében jutott, mert a felperest a képmás védelme ebben az esetben is megilleti. Az igényelt nem vagyoni kártérítés összege a jogsértés tárgyi súlyára, a felperest ábrázoló képsorok közlésének indokolatlanságára és a hasonló ügyekben megítélt nem vagyoni kártérítés összegére is figyelemmel nem volt eltúlzott. Ezért a jogerős ítélet az alperest a keresetnek megfelelően kötelezte a jogsértéssel összefüggésben a kártérítés megfizetésére.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!