Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Mfv.11184/2010/7. számú határozata társadalombiztosítási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [2004. évi CXL. törvény (Ket.) 111. §] Bírók: Magyarfalvi Katalin, Patassyné dr. Dualszky Katalin, Zanathy János

Mfv.III.11.184/2010/7.szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a személyesen eljárt felperesnek jogtanácsos által képviselt Minisztérium Közgazdasági és Pénzügyi Hivatal alperes ellen társadalombiztosítási határozat bírósági felülvizsgálata iránt a Fővárosi Munkaügyi Bíróságon 16.M.2721/2010. szám alatt indított és a Fővárosi Munkaügyi Bíróság 2010. október 14-én hozott 16.M.2721/2010/4. számú ítéletével befejezett perében a jogerős ítélet ellen az alperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2011. május 23-án megtartott tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Fővárosi Munkaügyi Bíróság 16.M.2721/2010/4. számú ítéletét hatályon kívül helyezi és a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen az alperesnek 15 nap alatt 30.000 (Harmincezer) forint elsőfokú bírósági és felülvizsgálati eljárási költséget.

Az elsőfokú bírósági és a felülvizsgálati eljárás során felmerült illetéket a magyar állam viseli.

I n d o k o l á s

Felperes a Magyar Honvédség hivatásos állományú tagja volt, 2006. december 30-tól nyugállományban van. Felperes a szakközépiskolai tanulmányi idejének figyelembevételét kérte szolgálati idő beszámítása szempontjából, azonban ezen igényét a HM Közigazgatási és Pénzügyi Ügynökség Illetmény, Munkaügyi és Nyugdíjmegállapító Igazgatósága elsőfokú határozatával elutasította, majd a fellebbezése folytán eljárt Magyar Köztársaság honvédelmi minisztere másodfokú határozatával a fellebbezést elutasította és az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

Felperes a szolgálati idő beszámítása iránti keresetét elbírálva a Fővárosi Munkaügyi Bíróság a kereseti kérelemnek megfelelő döntést hozott akkor, amikor 23.M.4692/2008/4. számú ítéletével hatályon kívül helyezte mindkét fokú közigazgatási határozatot és megállapította, hogy a felperes szolgálati idejébe beszámít az 1973. szeptember 1-től 1977. június 16-ig a Gépgyártástechnológiai Szakközépiskolában folytatott tanulmányi időszak.

Az alperes felülvizsgálati kérelme folytán eljárt Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága az Mfv.III.11.052/2008/12. számú ítéletével a munkaügyi bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte és a felperes keresetét elutasította. Ítéletének indokolásában a Legfelsőbb Bíróság elsődlegesen arra mutatott rá, hogy azt a minisztertanácsi határozatot, amire mint jogot alapító jogforrásra a felperes hivatkozott, csak 1976. június 24-én hozták, hirdették ki visszamenő hatály nélkül, ezen túlmenően a Legfelsőbb Bíróság jogegységi tanácsa által hozott 4/2007. KPJE jogegységi határozatot az Alkotmánybíróság a 23/2009.(III.6.) AB határozatával megsemmisítette. Ezen alkotmánybírósági határozat kimondta azt is, hogy a minisztertanácsi határozat normatartalommal nem rendelkezik és ennek nyomán nem fogadtak el egyetlen olyan jogszabályt sem, amely a szakmunkásképzést folytató szakközépiskolában töltött időt akár munkajogi, akár társadalombiztosítási szempontból jogszerző időnek ismerte volna el.

A Közigazgatási és Pénzügyi Ügynöksége határozatával a 2006. december 30-tól szolgálati nyugdíjas felperes részére havi 206.639 Ft szolgálati nyugdíjat állapított meg, egyben a szakközépiskolai tanulóidőt szolgálati időként elismerő határozatait visszavonta, utalva a Legfelsőbb Bíróság ítéletében foglaltakra és a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 111. § (1) és (2) bekezdésében írtakra.

Felperes fellebbezése folytán eljárt Magyar Köztársaság honvédelmi minisztere a fellebbezést elutasította idézve a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény (Hjt.) 259. § (6) bekezdését, miszerint csak a hivatásos állomány tagjaira terjed ki a törvény e rendelkezésének hatálya és csak az 1977. január 1-je után megkezdett tanulmányi idő számítható be az egyéb feltételek fennállása esetén.

A határozatot felperes keresettel támadta meg a munkaügyi bíróság előtt és annak hatályon kívül helyezését kérte. Hivatkozott arra, hogy szakmunkásképzésben részesült, alkotmányossági aggályokat fogalmazott meg és az új Hjt. rendelkezéseinek alperesi értelmezése - álláspontja szerint - diszkriminatív.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

A Fővárosi Munkaügyi Bíróság 16.M.2721/2010/4. számú ítéletével a Magyar Köztársaság honvédelmi minisztere határozatát - a 2010. február 19-én kelt határozatra is kiterjedően - hatályon kívül helyezte és az alperest új eljárásra és új határozat hozatalára utasította.

Ítéletének indokolásában idézte a munkaügyi bíróság a Hjt. 259. § (6) bekezdésében írt rendelkezést és hivatkozott a Hjt. 1. §-ában írtakra, amely a törvény személyi hatályát határozza meg és e szerint a hatálya a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak szolgálati jogviszonyára és társadalombiztosítási ellátására terjed ki. Idézte a bíróság még a Hjt. 1. § (2) bekezdését is, miszerint e törvény rendelkezései - a reájuk vonatkozó mértékben - az önkéntes tartalékos katonákra, az állományból nyugállományba helyezett személyekre, valamint a törvényben meghatározott esetben és körben az állomány tagjainak hozzátartozóira és a nyugállományúak hozzátartozóira is kiterjed.

A Hjt. 259. § (6) bekezdése alapján az alperesnek 2010. március 31-ig hivatalból - a 2009. évi CXLII. törvény (T.) 33. § (3) bekezdése szerint - ismételten el kellett bírálnia az állomány tagjának szakközépiskolai tanulmányi idejét és ennek társadalombiztosítási beszámítása érdekében benyújtott és korábban elutasított kérelmét. A fent idézett törvény módosításához fűződő törvényi indokolás szerint új jogcímen a szakközépiskolai időt kizárólag a nyugdíjjogosultság és a nyugdíj mértéke szempontjából engedték beszámítani. Mivel a felperes szolgálati idejének meghatározása és a szolgálati nyugdíjak mértékének megállapítása az alperes hatáskörébe tartozik és az új eljárásban figyelembe kell venni az 1973-tól 1977-ig terjedő szakközépiskolai tanulmányi időt, ezért a Pp. 339. § (1) bekezdése szerint határozott a munkaügyi bíróság.

A munkaügyi bíróság ítélete ellen az alperes élt felülvizsgálati kérelemmel a Pp. 270. § (2) bekezdésére, jogszabálysértésre hivatkozással és a munkaügyi bíróság ítéletének hatályon kívül helyezését és a felperes keresetének elutasítását kérte a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!