A Legfelsőbb Bíróság Mfv.11184/2010/7. számú határozata társadalombiztosítási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [2004. évi CXL. törvény (Ket.) 111. §] Bírók: Magyarfalvi Katalin, Patassyné dr. Dualszky Katalin, Zanathy János
Kapcsolódó határozatok:
Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.2721/2010/4., *Kúria Mfv.11184/2010/7.*, 3257/2020. (VII. 3.) AB határozat
***********
Mfv.III.11.184/2010/7.szám
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a személyesen eljárt felperesnek jogtanácsos által képviselt Minisztérium Közgazdasági és Pénzügyi Hivatal alperes ellen társadalombiztosítási határozat bírósági felülvizsgálata iránt a Fővárosi Munkaügyi Bíróságon 16.M.2721/2010. szám alatt indított és a Fővárosi Munkaügyi Bíróság 2010. október 14-én hozott 16.M.2721/2010/4. számú ítéletével befejezett perében a jogerős ítélet ellen az alperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2011. május 23-án megtartott tárgyaláson meghozta a következő
í t é l e t e t :
A Legfelsőbb Bíróság a Fővárosi Munkaügyi Bíróság 16.M.2721/2010/4. számú ítéletét hatályon kívül helyezi és a felperes keresetét elutasítja.
Kötelezi a felperest, hogy fizessen az alperesnek 15 nap alatt 30.000 (Harmincezer) forint elsőfokú bírósági és felülvizsgálati eljárási költséget.
Az elsőfokú bírósági és a felülvizsgálati eljárás során felmerült illetéket a magyar állam viseli.
I n d o k o l á s
Felperes a Magyar Honvédség hivatásos állományú tagja volt, 2006. december 30-tól nyugállományban van. Felperes a szakközépiskolai tanulmányi idejének figyelembevételét kérte szolgálati idő beszámítása szempontjából, azonban ezen igényét a HM Közigazgatási és Pénzügyi Ügynökség Illetmény, Munkaügyi és Nyugdíjmegállapító Igazgatósága elsőfokú határozatával elutasította, majd a fellebbezése folytán eljárt Magyar Köztársaság honvédelmi minisztere másodfokú határozatával a fellebbezést elutasította és az elsőfokú határozatot helybenhagyta.
Felperes a szolgálati idő beszámítása iránti keresetét elbírálva a Fővárosi Munkaügyi Bíróság a kereseti kérelemnek megfelelő döntést hozott akkor, amikor 23.M.4692/2008/4. számú ítéletével hatályon kívül helyezte mindkét fokú közigazgatási határozatot és megállapította, hogy a felperes szolgálati idejébe beszámít az 1973. szeptember 1-től 1977. június 16-ig a Gépgyártástechnológiai Szakközépiskolában folytatott tanulmányi időszak.
Az alperes felülvizsgálati kérelme folytán eljárt Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága az Mfv.III.11.052/2008/12. számú ítéletével a munkaügyi bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte és a felperes keresetét elutasította. Ítéletének indokolásában a Legfelsőbb Bíróság elsődlegesen arra mutatott rá, hogy azt a minisztertanácsi határozatot, amire mint jogot alapító jogforrásra a felperes hivatkozott, csak 1976. június 24-én hozták, hirdették ki visszamenő hatály nélkül, ezen túlmenően a Legfelsőbb Bíróság jogegységi tanácsa által hozott 4/2007. KPJE jogegységi határozatot az Alkotmánybíróság a 23/2009.(III.6.) AB határozatával megsemmisítette. Ezen alkotmánybírósági határozat kimondta azt is, hogy a minisztertanácsi határozat normatartalommal nem rendelkezik és ennek nyomán nem fogadtak el egyetlen olyan jogszabályt sem, amely a szakmunkásképzést folytató szakközépiskolában töltött időt akár munkajogi, akár társadalombiztosítási szempontból jogszerző időnek ismerte volna el.
A Közigazgatási és Pénzügyi Ügynöksége határozatával a 2006. december 30-tól szolgálati nyugdíjas felperes részére havi 206.639 Ft szolgálati nyugdíjat állapított meg, egyben a szakközépiskolai tanulóidőt szolgálati időként elismerő határozatait visszavonta, utalva a Legfelsőbb Bíróság ítéletében foglaltakra és a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 111. § (1) és (2) bekezdésében írtakra.
Felperes fellebbezése folytán eljárt Magyar Köztársaság honvédelmi minisztere a fellebbezést elutasította idézve a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény (Hjt.) 259. § (6) bekezdését, miszerint csak a hivatásos állomány tagjaira terjed ki a törvény e rendelkezésének hatálya és csak az 1977. január 1-je után megkezdett tanulmányi idő számítható be az egyéb feltételek fennállása esetén.
A határozatot felperes keresettel támadta meg a munkaügyi bíróság előtt és annak hatályon kívül helyezését kérte. Hivatkozott arra, hogy szakmunkásképzésben részesült, alkotmányossági aggályokat fogalmazott meg és az új Hjt. rendelkezéseinek alperesi értelmezése - álláspontja szerint - diszkriminatív.
Az alperes a kereset elutasítását kérte.
A Fővárosi Munkaügyi Bíróság 16.M.2721/2010/4. számú ítéletével a Magyar Köztársaság honvédelmi minisztere határozatát - a 2010. február 19-én kelt határozatra is kiterjedően - hatályon kívül helyezte és az alperest új eljárásra és új határozat hozatalára utasította.
Ítéletének indokolásában idézte a munkaügyi bíróság a Hjt. 259. § (6) bekezdésében írt rendelkezést és hivatkozott a Hjt. 1. §-ában írtakra, amely a törvény személyi hatályát határozza meg és e szerint a hatálya a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak szolgálati jogviszonyára és társadalombiztosítási ellátására terjed ki. Idézte a bíróság még a Hjt. 1. § (2) bekezdését is, miszerint e törvény rendelkezései - a reájuk vonatkozó mértékben - az önkéntes tartalékos katonákra, az állományból nyugállományba helyezett személyekre, valamint a törvényben meghatározott esetben és körben az állomány tagjainak hozzátartozóira és a nyugállományúak hozzátartozóira is kiterjed.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!