Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20174/2018/4. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:43. §, g) pont, 2:48. §, (1) bek.] Bírók: Csóka István, Kisbán Tamás, Kovaliczky Ágota

Fővárosi Ítélőtábla

32.Pf.20.174/2018/4-II.

A Fővárosi Ítélőtábla a Strasser Ügyvédi Iroda (címe., ügyintéző ügyvéd: dr. Strasser Tibor) által képviselt felperes neve ( felperes címe, tartózkodási helye: felperes tartózkodási helyének címe) felperesnek - a Dobrossy és Társai Ügyvédi Iroda (címe., ügyintéző ügyvéd: dr. Szabados Gergő) által képviselt alperes neve (alperes címe.) alperes ellen személyiségi jog megsértésének megállapítása miatt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2017. november 16. napján kelt 62.P.22.675/2017/9. számú ítélete ellen a felperes részéről 10. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja és megállapítja, hogy az alperes azzal, hogy az általa 2017. június 13-án, 2017. június 14-én és 2017. június 28-án sugárzott ... című hírműsorban a felperest felismerhetően bemutatta, megsértette a felperes képmáshoz fűződő személyiségi jogát.

Az alperest a további jogsértéstől eltiltja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 200.000 (kétszázezer) forintot és ennek 2017. június 13. napjától a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatát.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 45.000 (negyvenötezer) forint együttes első- és másodfokú perköltséget és a Magyar Államnak külön felhívásra 84.000 (nyolcvannégyezer) forint együttes kereseti és fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

A felperes mint büntetés-végrehajtási dolgozó 2017. június 13-án kísérési feladatot hajtott végre az ún. "lúgos orvos" Kúrián tartott tárgyalásán. A tárgyalásról az alperes mint médiaszolgáltató, az általa működtetett ... elnevezésű televíziós csatorna ... című műsorában is beszámolt. A hírműsorban felperes az általa vezetett vádlott mellett látható a tárgyalóteremben oldalról pár másodpercig. Az alperes a tárgyalásról június 14-én és 28-án is beszámolt felhasználva azokat a felvételeket, amelyeken a felperes is látható felismerhető módon. A felperes a felvétel készítéséhez és közléséhez nem járult hozzá.

A felperes keresetében kérte, hogy a bíróság állapítsa meg, az alperes megsértette a képmáshoz fűződő személyiségi jogát, amikor őt a megjelölt műsorszámaiban felismerhető módon bemutatta. Kérte továbbá, hogy a bíróság az alperest tiltsa el a további jogsértéstől. Kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest 200.000 forint sérelemdíj megfizetésére, továbbá ezen összeg után kamataira is igényt tartott. Hivatkozott arra, hogy a ... című hírműsorban az ismerősei látták, és másnap ezen élcelődtek. Álláspontja szerint a felvételhez a hozzájárulás megadása nem volt mellőzhető, személyének feltüntetése a konkrét esetben a jelen kor eseményeiről szóló vagy a közhatalom gyakorlása szempontjából közérdeklődésre számot tartó tájékoztatáshoz nem volt szükséges.

Az alperes a kereset elutasítását és a felperes perköltségben való marasztalását kérte. Hivatkozott arra, hogy a felperes a büntetés-végrehajtás állományának tagja, azaz közhatalmat gyakorló hivatalos személynek minősül. A kifogásolt közlések célja a magyar kriminalisztika egyik legismertebb, legsúlyosabb bűncselekményével kapcsolatos, széles körű érdeklődésre számot tartó, nyilvános bírósági tárgyalásról való objektív tájékoztatás volt. Hivatkozott a 16/2016. (X. 20.) AB határozat rendelkezéseire is. Álláspontja szerint ennek alapján a felperes hozzájárulása nélkül is nyilvánosságra hozható volt a perbeli képfelvétel. A felperes által előadott érdeksérelem nem értelmezhető, mivel a felperes büntetés-végrehajtási dolgozóként folyamatosan köteles büntetőeljárásban érintett személyeket nyilvános helyeken is kísérni. Ennek tárgyilagos módon történő nyilvánosságra hozatala semmilyen módon nem sérti. Hivatkozott arra is, hogy a felperes az alperesi magatartással okozati összefüggésben hátrány bekövetkezését nem igazolta.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Kötelezte a felperest, hogy tizenöt napon belül fizessen meg az alperesnek 58.200 forint perköltséget, továbbá külön felhívásra a Magyar Államnak 36.000 forint feljegyzett eljárási illetéket.

Ismertette az Alaptörvény R) cikk (2) bekezdését, I. cikk (1) bekezdését, a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 1:2. § (1) bekezdését, a 2:42. § (1) és (2) bekezdését, 2:48. § (1) bekezdését, a 28/2014. (IX. 29) AB, a 16/2016. (X. 20.) AB, valamint a 3/2017. (II. 25.) AB határozatok releváns rendelkezéseit, valamint a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (Pp.) 206. § (1) bekezdését.

Az elsőfokú bíróság egyetértett az alperes védekezésével abban, hogy az Alkotmánybíróság hivatkozott határozataiban rögzített szempontok a felperes esetében is alkalmazandók, ugyanúgy közhatalmat gyakorlónak minősül, mint a rendőrök. Megállapította, hogy a felperes munka közben úgy volt látható, hogy az általa elővezetett vádlott mellett áll a tárgyalóteremben. Ez a felperesre nézve nem volt sértő, munka közben tárgyilagosan ábrázolták. A peresített felvételek egyértelműen egy közérdeklődésre számot tartó ügyhöz kapcsolódtak és a jelenkor eseményeiről való szabad tájékoztatáshoz kötöttek voltak, vagyis nem voltak öncélúak. Olyan tényadat nem merült fel, ami alapján a sajtószerv tisztességes és jóhiszemű eljárását meg lehet kérdőjelezni. A felperes emberi mivoltának belső lényege nem sérült, ezért a sérelmezett felvételek készítéséhez hozzájárulására nem volt szükség. Megjegyezte továbbá azt is, hogy önmagában az a körülmény, hogy valaki a büntetés-végrehajtás állományában dolgozik, nem jelent automatikusan társadalmi rosszallást sem.

Az elsőfokú bíróság a perköltség viseléséről a Pp. 78. § (1) alapján határozott. Az ügyvédi munkadíj összegét a 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet 3. § és 4/A. § alapján mérlegeléssel állapította meg. Álláspontja szerint ez áll arányban az elvégzett ügyvédi munkával. Kötelezte továbbá a felperest az alperesi jogi képviselő megalapozott mértékű útiköltségének, 20.000 forintnak a megtérítésére is.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a felperes nyújtott be fellebbezést. Kérte, hogy a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét változtassa meg és a keresetének adjon helyt.

Álláspontja szerint az ítélet indokolásában tévedett az elsőfokú bíróság, amikor alaptalannak tekintette a keresetet. Az elsőfokú ítéletben helyesen felsorolt és figyelembe vett jogszabályok, alkotmánybírósági határozatok alapján a bíróságnak azt kellett mérlegelnie, hogy a felvétel készítése a jelenkor eseményeinek bemutatása, illetve a közhatalom gyakorlása szempontjából a közérdeklődésre számot tartó tájékoztatás körébe esik-e. Egy olyan büntetőtárgyaláson résztvevő személyeket bemutató képi tudósítás, ahol kitakarva ugyan, de a vádlott, mellette a felperes felismerhető módon látható, nem minősül ilyennek. Álláspontja szerint a nyilvánosság előtt folytatott munkavégzés önmagában nem minősül közéleti szereplésnek ahhoz többlet tényállási elemre van szükség. Ha a közhatalom gyakorlására vagy a közérdeklődésre számot tartó közéleti esemény mikénti alakulására hatással volt az, hogy egy magatartást az adott személy és nem más tanúsította, úgy a Ptk. vonatkozó rendelkezései alapján a felvétel készítéséhez és felhasználásához is szükséges az érintett személy hozzájárulása, kivéve a tömegfelvételt és a nyilvános közéleti szereplést. A felperes munkavégzése ez utóbbiak egyikébe sem érthető bele figyelemmel arra is, hogy a felperes tárgyalótermi jelenléte és egyedi ábrázolása nem tekinthető tömegfelvételnek. A 28/2014. (IX. 29.) AB határozat, továbbá a Kúria 1/2012. Büntető- közigazgatási- munkaügyi- polgári jogegységi határozata alapján, az ügy konkrét tényállásának sajátosságait figyelembe véve dönthető el az a kérdés, hogy a feladatait teljesítő rendőr, illetve más személy közéleti szereplőnek tekinthető-e.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!