Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2005.3.106 Nemzetközi szállítási szerződésből eredő jogvitában alkalmazandó jog [Ptk. 379. §; 1979. évi 13. tvr.].

Az elsőfokú bíróság ítéletével a forgalmazási szerződés létrejöttének megállapítására, kötbér és kártérítés fizetésére irányuló keresetet elutasította. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 5 383 000 forint perköltséget.

Megállapította, hogy a felek a korábbi kereskedelmi együttműködésük konstrukcióját a bíróság előtt nem tárták fel. Nyilvánvaló azonban, hogy az alapvetően írásbeli alakban zajlott (megrendelés-visszaigazolás). Ezt az egyszerű együttműködést kívánták magasabb szintre emelni a forgalmazási szerződés megkötésével. Az alperes által megküldött 1997. augusztus 1-jei szerződés-tervezet a felek addigi tárgyalásának az eredményét rögzítette írásban. Az alperes által jelentősnek tartott exkluzivitás, illetve az új vállalati struktúra tárgyában azonban a felek nem állapodtak meg, amit igazol, hogy a tervezet megküldését követően ezekben a kérdésekben a tárgyalások folytatódtak. A bíróság a peradatok alapján arra következtetett, hogy a felperes a kézhezvételkor a megküldött iratot maga is szerződés-tervezetként kezelte, melyben a felek az írásbeli formát kötötték ki (a 20/3. pontban). Az alperes a szerződés aláírását azonban kifejezetten megtagadta, ennek folytán a szerződés ráutaló magatartással nem jöhetett létre. A bíróság figyelembe vette, hogy ennek közlésekor az alperes termékeinek forgalmazására szolgáló leányvállalat alapítására megszabott határidő eltelt. A felperes annak ellenére, hogy létrejöttnek állította a tervezet szerinti szerződést, csak az alperes külön felszólítására biztosította a garancia-állítást. A bíróság jogi álláspontja szerint a felperes által hivatkozott svájci jog alapján sem jöhetett létre ráutaló magatartással a szerződés. A tanúvallomások alapján arra következtetett, hogy a felek a korábbi együttműködést folytatták. Megállapodás hiányában a szerződés-tervezetnek a svájci jog kikötésére vonatkozó rendelkezése sem érvényesült. Ezért az 1979. évi 13. tvr. 3. § (1) bekezdése, 24. §-a és 25. § a) pontja alapján a jogvitára a magyar jogot alkalmazta, megállapítva hogy a felek együttműködése adás-vételi szerződések sorozatának felelt meg, bizonyos többletelemekkel. Mivel a felperes kereseti kérelmeit a létre nem jött szerződés rendelkezéseire alapította, a szerződésben meghatározott szankciókat a bíróság nem alkalmazhatta. A bíróság rámutatott arra is, hogy a felperes tényleges kárt sem tudott megjelölni, annak összegeként a tervezetben meghatározott kötbért és felmondási juttatást jelölte meg. Ez azonban a felmondás következtében keletkezett kárként nem volt értékelhető.

Az ítélet ellen a felperes fellebbezést terjesztett elő elsődlegesen annak megváltoztatása és kereseti kérelmének helyt adó ítélet hozatala érdekében, másodlagosan pedig a kereset jogalapja tekintetében közbenső ítélet hozatalát kérte.

Az alkalmazandó jog tekintetében előadta, hogy a svájci jog alkalmazását mindkét peres fél elfogadta, az erre vonatkozó megállapodás létrejötte tehát megállapítható.

A szerződés-tervezet a felek szerződési akaratát megfelelően rögzítette. M. G. tanúvallomásából megállapítható, hogy a felperes a perbeli okiratot nem tervezetként kezelte, hanem a tárgyalásokat lezáró szerződésként írta alá. A tárgyalások folytatása a forgalmazási szerződés teljesítésében történő megállapodást célozta, melynek során az alperes az önálló társaság létrehozásától eltekintett, a kizárólagosság megvalósítását pedig két lépcsőben tervezték. Az alperes felróható magatartást tanúsított, amikor a szerződés ráutaló magatartással történő létrejöttét követően elzárkózott az aláírástól. E felróható magatartására azonban nem hivatkozhat. A szerződés alperes részéről történt felmondása is a szerződés létrejöttére vonatkozó felperesi álláspontot támasztja alá. Ellentmondásos az ítélet a svájci jog alkalmazhatóságát, illetve az alperesnek a felperes bejegyzett forgalmazójaként történt megjelölését illetően is.

A felperes tévesnek állította, hogy az elsőfokú bíróság a felek megállapodását együttműködésként, és nem a svájci és a magyar jog szerint külön nem nevesített forgalmazási szerződésnek minősítette. A felek összetett jogviszonya alapján a szerződés nem minősíthető adásvételi szerződések sorozatának. Jogi álláspontja alapján a másodlagos kereseti kérelmében igényelt juttatások megilletik, az elsőfokú bíróság e tekintetben az indoklással is adós maradt. Sérelmezte, hogy a bíróság figyelmen kívül hagyta az F/52.-F/61. jelzéssel csatolt iratokat és a felperes álláspontját alátámasztó tanúvallomásokat is.

Az alperes fellebbezési ellenkérelme az elsőfokú ítélet helybenhagyására irányult. Előadta, hogy a felperes által hivatkozott csatolmányok idegen nyelvűek, és a jogvita szempontjából egyébként sem értelmezhetőek. A felperes nem bizonyította, hogy a tervezetnek megfelelő kapcsolat a felek között létrejött, illetve a korábbi kapcsolat annak megfelelően átalakult. A fellebbezésben hivatkozott tanúvallomás-részletek kiragadottak. A tanúvallomá­sok egyike sem támasztja alá a felperesi álláspontot.

Az alperes ellentmondásosnak állította a felperesi álláspontot a svájci jog alkalmazása szempontjából, mivel a felperes maga is a magyar jog szerint állította, hogy a tervezetben szereplő választottbírósági kikötés érvénytelen. Miután az alperes a szerződést nem kívánta megkötni, kérdéses, hogy jöhetett létre akarategység egy kérdésben, a svájci jog alkalmazásában.

Az alperes a továbbiakban arra utalt, hogy áttekintésre küldte meg a szerződés-tervezetet. A felperes az állítólag aláírt tervezetet nem küldte vissza. A felperes a szerződéskötés előfeltételét képező lényeges kérdésekben (kizárólagosság, teljes körű disztribúció, önálló társaság létrehozása) a tervezettől eltérően járt el, ezekben a kérdésekben további tárgyalások folytak. A felperes a kizárólagosságra vonatkozó követelményt nem tartotta be, más cégek képviseletét is folyamatosan ellátta (A/5. számon csatolt árlista). A felek között az üzleti kapcsolatot az 1998. július 2-i alperesi irat bontotta fel, melyre a felperes nem válaszolt, kifogást nem közölt. Végül az elsőfokú bíróság a magyar jog alkalmazásával helyesen minősítette a felek között létrejött kapcsolatot adásvételi szerződésként, és a felperes keresetéről megalapozott döntést hozott.

A fellebbezés nem alapos. A Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú ítéletet lényegében helyes indokai alapján [Pp. 254. § (3) bekezdés] hagyta helyben.

A fellebbezés indokaira tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a kereset elutasítására vezető okok közül az alábbiakat emeli ki.

A felek nem vitatták, hogy az 1997. augusztus 1-jén a felperesnek tervezet formájában megküldött terjedelmes, forgalmazási szerződés létrehozását célzó megállapodást írásban nem kötötték meg. A rendelkezésre álló peradatokból, így a Bécsi Kereskedelmi Bíróság jogerős ítéletében rögzített tényállásból levonható az a következtetés, hogy a felperes ügyvezetője M. G. 1997 nyarán már érzékelte a szerződéskötés bizonytalanná válását. A szerződéskötést a maga részéről úgy kívánta biztosítani, hogy a szerződés-tervezetet aláírta, és ennek tényéről az alperest telefonon értesítette. A felperes írásbeli nyilatkozata a Ptk. 214. § (1) bekezdés második fordulata szerint azonban nem hatályosult. A szóbeli közlés alapján a felek között megállapodás pedig azért nem jött létre, mert az említett 1997. augusztus végi telefonbeszélgetés során a felperesi közlésre dr. K. S. nyomban közölte, hogy a szerződést az adott tartalommal nem kívánja megkötni. További tárgyalásokra utalta a nyitva maradt kérdésekben történő megállapodást, további érdemi tárgyalásokra azonban a felek között nem került sor. 1998. július 2-án az alperes kinyilvánította, hogy az együttműködést fel kívánja számolni, és 1998. év folyamán a horvát piacon új forgalmazóval építi ki az üzleti kapcsolatait. A felperes a horvátországi O. cégnek a raktárkészleteit átadta, az alperessel elszámolt, és a kapcsolat 1998 októberében teljes egészében megszűnt a peres felek között.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!