Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40605/2012/6. számú határozata szavatossági igény érvényesítése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 308. §, 326. §] Bírók: Gáspár Mónika, Kurucz Zsuzsánna, Pálinkásné dr. Mika Ágnes

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék G.41811/2011/17., *Fővárosi Ítélőtábla Gf.40605/2012/6.*, Kúria Pfv.20158/2014/4. (BH 2015.2.34)

***********

Fővárosi Ítélőtábla

14.Gf.40.605/2012/6.

A Fővárosi Ítélőtábla az Illés és Társai Ügyvédi Iroda által képviselt felperesnek dr. Horváth Marcell jogtanácsos által képviselt alperes ellen szavatossági igény, kártérítés megfizetése iránt indított perében, amely perbe a Bagi & Bérces & Mátyás Ügyvédi Iroda által képviselt az alperes pernyertessége előmozdítása végett beavatkozott, a Fővárosi Törvényszék 2012. szeptember 20-án kelt 5.G.41.811/2011/17. számú ítélete ellen a felperes részéről benyújtott fellebbezés, az alperes és az alperesi beavatkozó részéről benyújtott csatlakozó fellebbezések folytán indult másodfokú eljárásban meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 250.000,- (Kettőszáz-ötvenezer) Ft jogtanácsosi munkadíjból, az alperesi beavatkozónak 200.000,- (Kettőszázezer) Ft + áfa ügyvédi munkadíjból álló másodfokú részköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság által megállapított, a fellebbezés elbírálása szempontjából irányadó tényállás szerint a felperes mint megrendelő és a ... Építő Rt. alperesi jogelőd mint vállalkozó között 2004. február 26-án vállalkozási szerződés jött létre a felperes tulajdonát képező, T... belterület, .../9 hrsz.-ú, K. u. 29. szám alatti ingatlanon felépítendő üzletközpont kivitelezése tárgyában. Az alperesi beavatkozó az alperesi jogelőd egy alvállalkozója volt.

Az üzletközpont 2004. október 28-án megkezdődő műszaki átadás-átvételi eljárása - az észlelt hibák kijavítását követően - 2005. június 7-én befejeződött, az üzletközpont időközben, 2004. decemberétől üzemelt.

Az alperesi jogelőd társaságból 2007. augusztus 28-án kiválással létrejött alperes jogutódlással a vállalkozási szerződésből eredő, a vállalkozót illető jogok és kötelezettségek alanyává vált; a felperes értesítése a jogutódlásról megtörtént.

A felperes 2010. nyarán a vakolat leválását észlelte az üzletközpont homlokzatán, emiatt 2010. szeptember 13-án szóban, majd 2010. szeptember 14-én levélben fordult az alpereshez, amelyben tájékoztatást adva a hibajelenségről, kifejtette, hogy a víz szerződésszerű kivitelezés esetén nem folyhatna a vakolatra, minden valószínűség szerint a folyamatos ázás, vizesedés a vakolat leválásának oka, ezért a kellékszavatossággal kapcsolatos jogszabályi rendelkezés felhívásával felszólította az alperest a hiba kijavítására.

Az alperes a 2010. szeptember 27-i válaszlevelében a hiba szavatosság keretén belül történő kijavításától elzárkózott, azzal, hogy a szerződést lezáró végelszámolási jegyzőkönyvben a garancia, a szavatosság kezdő időpontjaként 2004. december 8-a került kikötésre, közölte, hogy a szavatossági időszak 2004. december 8-i kezdő időpontja és az ötéves kötelező alkalmassági idő okán a szavatossági határidő 2009. december 8-án letelt.

A felperes magánszakértői véleményt készíttetett. A 2010. december 15-én kelt szakvélemény szerint a homlokzati károsodás nagyobb csoportja technológiai hibára, épületszerkezeti, illetve az épület bádogos-szerkezet hibájára vezethető vissza; a homlokzati hőszigetelő rendszer alapvetően hőszigetelés, nem bevonat, annak kötelező alkalmassági ideje tíz év. A felperes a szakvélemény birtokában 2011. február 7-én ismét felszólította az alperest a hibák kijavítására, azonban az alperes a 2011. február 20-i válaszlevelében a hibák kijavításától - korábbi álláspontját fenntartva - továbbra is elzárkózott.

A felperes ezt követően igazságügyi szakértő kirendelése iránt közjegyzői nemperes eljárást kezdeményezett. N. S. igazságügyi szakértő által készített, 2011. július 5-i szakvélemény szerint a hibás homlokzati hőszigetelő rendszer a tízéves kötelező alkalmassági idő tartományába volt sorolható, a helyreállítási munkálatok költsége 32.753.750,- Ft-ot tett ki. A felperes e szakvélemény birtokában, a 2011. július 21-én kelt levelével továbbra is eredménytelenül szólította fel az alperest a hibák kijavítására.

A felperes a 2011. szeptember 27-én benyújtott keresetében elsődlegesen a Ptk. 305. §-ára, a 11/1985. (VI.22.) ÉVM-IpM-KM-MÉM-BkM együttes rendeletre alapítottan, másodsorban kártérítés jogcímén, a Ptk. 310. §-ára, 318. §-ára, 339. §-ára hivatkozva 32.753.750,- Ft és annak 2010. szeptember 1-jétől kezdődő, a Ptk. 301/A. §-a szerinti kamata megfizetésében kérte az alperes marasztalását.

Elsődleges kereseti kérelme alapjául arra hivatkozott, hogy figyelemmel az együttes rendelet 6.8. pontja szerint irányadó tízéves kötelező alkalmassági időre, arra, hogy az alperes a hibák kijavítását nem végezte el, a felperes a Ptk. 306. §-ában foglaltak szerint a költségek megtérítését igényelheti, követelése az igazságügyi szakértői véleményben meghatározott javítási költség összegével egyező.

Másodlagos kereseti kérelme körében kifejtette, hogy az alperes károkozó magatartása a hibás kivitelezésben valósult meg; a PK 51. számú állásfoglalásban foglaltakra is figyelemmel megállapítható, hogy a felperest kár érte, a hibás kivitelezéssel okozati összefüggésben a vagyontárgy értéke csökkent.

A felperes perbeli legitimációval rendelkezik, a vállalkozási szerződést az alperesi jogelőddel a felperes kötötte. A szerződés elírás miatt a cégjegyzékszám tekintetében hibás adatot tartalmazott, úgy, hogy a szerződésen szereplő cégjegyzékszám nem is volt hatályos. A szerződésben megjelölt további adatokra, a társaság cégnevére, székhelyére figyelemmel azonban nem a cégjegyzékszám volt az egyetlen, a gazdasági társaság azonosítására alkalmas adat. Mindezen túl a felek közti levelezéssel kapcsolatos okiratokon, a számlákon, a bankgarancia okiraton, a teljesítést igazoló jegyzőkönyvön, a használatbavételi engedélyen is a felperes szerepelt, az egyetlen okirat, amelyen nem, az építési engedély, de a szerződés ezt követően jött létre, ahogy maga a felperes is.

Az alperes elévülési kifogásával szemben kifejtette, hogy az 1. számú PED III. pontjára figyelemmel az elévülés a nemperes eljárásban készült szakvélemény 2011. július 12-i kézhezvételéig nyugodott, eddig a felperes menthető okból nem tudta az igényét érvényesíteni. A szakvélemény alapján került abba a helyzetbe, hogy követelését megalapozottan érvényesítse, a hiba konkrét okára vonatkozó tudomásszerzése is ekkor következett be.

Másodlagos kereseti jogcíme vonatkozásában akként érvelt, hogy az elévülés a károsodás bekövetkeztével kezdődött, igénye érvényesítésére 2010. nyarától kezdődően ötéves elévülési idő állt rendelkezésére.

Az alperes az ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.

Védekezése alapjául elsődlegesen a felperes perbeli legitimációja hiányára, másodlagosan a követelés elévülésére hivatkozott. Amiatt, hogy a vállalkozási szerződésen feltüntetett cégjegyzékszám nem a felperes cégjegyzékszáma, álláspontja szerint felperes a felperes nem szerződő fél, kereshetőségi joggal nem rendelkezett, az építési engedélyt sem a felperes kapta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!