Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1998.1.32 Nem élhet a felülvizsgálati kérelem jogával az a fél, akivel szemben az elsőfokú bíróság ítélete jogerőre emelkedett [Pp. 228. § (3) bek., 271. § (1) bek. a) pont, 273. § (2) bek. a) pont].

A felperes nagyapja 1969. december 1-jétől a perbeli BM szolgálati lakásban lakott. A polgármesteri hivatal felhívására 1992. december 29-én, majd azt követően többször bejelentette, hogy a lakást az unokája - a felperes - részére meg kívánja vásárolni. N. Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalának jegyzője az 1993. november 30-án hozott határozatával a lakás szolgálati jellegét megszüntette, azzal az indokkal, hogy a megyei rendőr-főkapitányság I. r. alperes gazdasági igazgatósága a lakás szolgálati jellegéről lemondott. Utóbb a jegyző e határozatát az 1993. december 27-én kelt határozatával úgy változtatta meg, hogy a lakás szolgálati jellegét akkor szünteti meg, ha az a bérlő részére elidegenítésre kerül. A II. r. alperes a már korábban beszerzett forgalmiérték-becslés alapján az 1994. május 4-én kelt árajánlatában közölte H. Gy.-vel az ingatlan forgalmi értékét, meghatározta az eladási árat, H. Gy. pedig 1994. június 20-án bejelentette, hogy vételi jogával az unokája, a felperes javára él. Az adásvételi szerződés megkötése H. Gy. 1994. augusztus 23-án bekövetkezett haláláig nem történt meg.

H. Gy. halála után az I. r. alperes a lakásnak a felperes részére való eladásához nem járult hozzá, ezért a II. r. alperes az adásvételi szerződést nem kötötte meg. A felperes keresetében az I. r. alperessel szemben annak megállapítását kérte, hogy nyilatkozata visszavonásával joggal való visszaélést követett el, és kérte ennek ítélettel való pótlását. A II. r. alperessel szemben azt kérte, hogy a bíróság kötelezze az adásvételi szerződés megkötésére.

Az elsőfokú bíróság ítéletével mindkét alperessel szemben a keresetet elutasította. Az ítélet indokolása szerint közigazgatási határozattal elbírált szolgálati jelleg megszüntetése körében nem volt szükség az ingatlan elidegenítéséhez az I. r. alperes ismételt hozzájárulására. A felperes azonban az adásvételi szerződés megkötésére nem jogosult, mert a bérleti jogviszony - ennek folytatására jogosultság hiányában - a bérlő halála folytán megszűnt. Az elsőfokú bíróság szükségtelennek találta annak megállapítását, hogy az I. r. alperes a hozzájáruló nyilatkozat visszavonásával joggal való visszaélést követett el, e nyilatkozatát ugyanis utóbb már nem vonhatta vissza.

Az ítélet részbeni megváltoztatása iránt a felperes fellebbezett és a II. r. alperes kötelezését kérte az adásvételi szerződés megkötésére. Az I. r. alperessel szembeni, keresetet elutasító ítéleti rendelkezést fellebbezéssel nem támadta.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta, és kötelezte a II. r. alperest a felperes tulajdonjogának ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzésére alkalmas adásvételi szerződés 30 napon belüli megkötésére. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. A másodfokú bíróságnak az volt az álláspontja, hogy az I. r. alperesnek a lakás szolgálati jellegéről való lemondása, majd e tárgyban a jegyző jogerős határozata folytán a bérlő a lakások és helyiségek elidegenítéséről szóló 1993. évi LXXVIII. törvény 89. §-ának (3) bekezdése szerint élhetett a vételi jogával, és azzal élt is. Mivel az elsőfokú bíróság fellebbezéssel nem érintett álláspontja helyes, vagyis az I. r. alperes a jognyilatkozatát már nem vonhatta vissza, a II. r. alperes ajánlatának a bérlő részéről való elfogadása az adásvételi szerződést létrehozta. A felek nyilatkozatait tartalmazó okiratok azonban nem alkalmasak a felperes tulajdonjogának ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzésére, ezért kötelezte a II. r. alperest a bejegyzésre alkalmas adásvételi szerződés megkötésére.

A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése és az elsőfokú bíróság keresetet elutasító ítéletének helybenhagyása iránt az I. r. alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint a lakással való rendelkezés jogáról csak azzal a feltétellel mondott le, ha a felperes nagyapja, vagyis a bérlő, a saját részére vásárolja meg a lakást. Mivel ez nem történt meg, és a felperes a bérleti jogviszony folytatására sem jogosult, a lakás megvásárlására nincs joga.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!