Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Gfv.30387/2008/9. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 263. §] Bírók: Gyöngyösiné dr. Gyügyei Klára, Lőrincz Györgyné, Salamonné dr. Solymosi Ibolya

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG LEGFELSŐBB BÍRÓSÁGA

mint felülvizsgálati bíróság

Gfv.IX.30.387/2008/9.szám

A Magyar Köztársaság Nevében !

A Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a személyesen eljárt felperesnek, I. r. és II. r. alperesek ellen szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt a Pest Megyei Bíróságnál 11.P.24.339/2005. szám alatt indított perében - mely perbe a felperes pernyertessége érdekében beavatkozó beavatkozott - a másodfokon eljárt Fővárosi Ítélőtábla 5.Pf.21.489/2007/2. számú részítélete ellen az I. r. alperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2009. január 20-án megtartott tárgyalás alapján meghozta a következő

r é s z í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a Fővárosi Ítélőtábla 5.Pf.21.489/2007/2. számú részítéletét a felülvizsgálattal érintett - a vételi jogot alapító szerződés semmisségét megállapító - részében hatályon kívül helyezi és helybenhagyja a Pest Megyei Bíróság 11.P.24.339/2005/32. számú részítéletének az e szerződés érvénytelenségének megállapítására irányuló keresetet elutasító rendelkezését.

A Legfelsőbb Bíróság az I. r. alperes másodfokú perköltségét 60.000 (Hatvanezer) forintban, felülvizsgálati perköltségét 528.000 (Ötszázhuszonnyolcezer) forintban állapítja meg.

Ez ellen a részítélet ellen további jogorvoslatnak nincs helye.

I n d o k o l á s :

Az I. r. alperes 1999. november 10-én megkötött szerződéssel a felperes részére 2,500.000 Ft összegű, 2000. november 9-ei lejáratú kölcsönt folyósított, és ugyanezen a napon megkötött jelzálogszerződéssel a szerződő felek a kölcsön visszafizetésére jelzálogjogot alapítottak a felperes ingatlanán az I. r. alperes javára. Ugyancsak 1999. november 10-én az ingatlanra 2001. május 9.-éig vételi jogot is alapítottak az I. r. alperes javára azzal, hogy az I. r. alperes vagy az általa kijelölt személy a vételi jogot akkor gyakorolhatja, ha a felperes a kölcsönszerződésben rögzített fizetési kötelezettségének a vállalt feltételek szerint nem tesz eleget. A szerződés az opciós vételárat 6,800.000 Ft-ban határozta meg. A felperes 2001. február 16-án vette át az I. r. alperes írásbeli nyilatkozatát arról, hogy a II. r. alperest a vételi jog gyakorlására kijelölte, továbbá átvette a II. r. alperesnek az ingatlan megvásárlására vonatkozó írásbeli nyilatkozatát is. A II. r. alperes tulajdonjog bejegyzése iránti kérelmét a földhivatal jogerős határozatával elutasította, az e határozat ellen benyújtott kereset alapján indult per tárgyalását a bíróság jelen per jogerős befejezéséig felfüggesztette. Az ingatlan-nyilvántartás szerint az ingatlan jelenlegi bejegyzett tulajdonosa egyezség címén a felperes, aki egyben az ingatlant birtokában is tartja.

A felperes keresete alapján az elsőfokú bíróság 32. sorszám alatt részítéletet hozott, melyben elutasította

- a felperes és az I. r. alperes által 1999. november 10-én megkötött kölcsönszerződés, továbbá jelzálogjogot és vételi jogot alapító szerződések érvénytelenségének megállapítására, továbbá

- a II. r. alperes kijelölésére, és a II. r. alperes vételi jogának gyakorlására vonatkozó I. r., illetve II. r. alperesek által megtett jognyilatkozatok érvényességének megállapítására,

- és az eredeti állapot helyreállítására irányuló kereseti kérelmeit.

Az első fokú ítélet szerint alaptalanul állította a felperes, hogy az 1999. november 10-ei szerződéseket az I. r. alperes nevében képviseletre nem jogosult személy írta alá, továbbá, hogy e szerződések az ügyvédi ellenjegyzés hiánya miatt is érvénytelenek. A vételi jog alapításáról szóló szerződés nem ütközött a Ptk. 263.§-ának (1) bekezdésébe sem. A kölcsön 2000. november 9-ei lejáratú volt, a II. r. alperes kijelölésére és a vételi jog gyakorlására a kielégítési jog megnyílta után került sor, a II. r. alperes kijelöléséről szóló nyilatkozat is megfelelt a Ptk. rendelkezéseinek, illetve a perbeli szerződésnek is, tehát a II. r. alperes megszerezhette az ingatlan tulajdonjogát.

A felperes fellebbezése alapján eljáró másodfokú bíróság 2. sorszámú részítéletében

- a kölcsönszerződés, a jelzálogszerződés és a vételi jog gyakorlására vonatkozó II. r. alperesi nyilatkozat érvénytelenségének megállapítására irányuló keresetet elutasító első fokú ítéleti rendelkezést helybenhagyta.

- A vételi jog alapításáról szóló szerződés érvénytelenségének megállapítására irányuló keresetet elutasító rendelkezést megváltoztatta és megállapította, hogy az 1999. november 10-én megkötött vételi jogot alapító szerződés semmis.

- A II. r. alperes kijelölésére vonatkozó jognyilatkozat érvénytelenségének megállapítására, valamint az eredeti állapot helyreállítására irányuló kereseti kérelmeket elutasító rendelkezéseket pedig hatályon kívül helyezte.

A másodfokú bíróság abból indult ki, hogy az elsőfokú bíróság tévesen rögzítette a kereseti kérelmeket, az elbírálandó keresetet helyesen a 15. sorszámú jegyzőkönyv tartalmazza. Ehhez képest az elsőfokú bíróság a Pp. 215.§-ában írtakat megsértve, a kereseti kérelmen túlterjeszkedve hozta meg ítéletét, ezért volt szükség egyes rendelkezések hatályon kívül helyezésére a Pp. 252.§ (2) bekezdés alapján.

A jogerős részítélet szerint a fellebbezésben megjelölt okokból a perbeli szerződések létrejötte, illetve érvényessége nem volt vitatható.

A másodfokú bíróság annak ellenére, hogy a felperes fellebbezésében már csak a képviseleti jog hiánya miatt tekintette érvénytelennek az 1999. november 10-én megkötött szerződéseket, a Ptk. 234.§ (1) bekezdésére hivatkozással azt is vizsgálta, hogy meg lehet-e állapítani e szerződések érvénytelenségét a Ptk. 263.§ (1) bekezdésében írtak alapján. Álláspontja szerint a Ptk. 263.§ (1) bekezdésében írt tényállásról a kölcsön- és zálogszerződés tekintetében nem lehet szó, az opciós szerződés viszont - mellyel a felperes a vétel lehetőségét a kielégítési jog megnyílta előtt megkötött szerződéssel kívánta biztosítani a kölcsönszerződésbe foglalt kötelezettségek teljesítésének elmulasztása esetére az I. r. alperes számára - a Ptk. 263.§ (1) bekezdésének a kijátszására, megkerülésére alkalmas, ennél fogva a Ptk. 200.§ (2) bekezdésébe ütköző szerződés volt az alábbiak miatt:

Az opció jellegét tekintve alakító jog, mely a szerződéskötéskor jön létre, ebből pedig az következik, hogy a vétel lehetőségének a szerződéskötéskor már fenn kell állnia. Az adott esetben azonban a vételi jog nem jött létre a szerződés megkötésekor, a vétel lehetőségét ugyanis a felek egy bizonytalan jövőbeni eseményhez kötötték, tehát valójában a vételi jog a vételi jog gyakorlásának időpontjában jött létre, éspedig annak ellenére, hogy a vételi jog ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzése már ezt megelőzően megtörtént. Önmagában az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzés ugyanis nem hoz létre egy nem létező jogot.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!