Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2010.11.301 A dologi zálogkötelezett és a jogosult között - a személyes adós követelésének a biztosítására - létrejött jelzálogszerződés nem minősül a zálogkötelezett vagyonát terhelő olyan ingyenes juttatásnak, amely alapul szolgálhatna arra, hogy a hitelező a dologi zálogkötelezett (adós) elleni felszámolási eljárásra tekintettel, a Cstv. 40. § (1) bekezdésének b) pontja alapján a zálogszerződést sikerrel megtámadhassa [1991. évi XLIX. tv. 40. § (1) bek. b) pontja, Ptk. 259. §].

A felülvizsgálati kérelem szempontjából irányadó tényállás szerint a VI. r. alperes mint hitelező a 2005. június 22-én kötött kölcsönszerződésben vállalta, hogy 450 000 000 Ft-nak megfelelő euró beruházási és 270 000 000 Ft forgóeszköz hitelt nyújt az időközben felszámolás útján megszüntetett M. Rt. (korábban II. r. alperes) részére. A kölcsönszerződés biztosítékaként a 2005. június 23-án kelt szerződéssel 5 200 000 euró erejéig keretbiztosítéki jelzálogjogot alapítottak a VI. r. alperes javára az V. r. alperes tulajdonában álló ingatlanokra.

A 2005. augusztus 22-én kelt kölcsönszerződéssel az I. r. alperes 1 000 000 000 Ft rulírozó módon igénybe vehető, kötött felhasználású export előfinanszírozási hitel folyósítását vállalta az M. Rt. részére. A hitel biztosítékaként az V. r. alperes a 2005. augusztus 22-én kötött jelzálogszerződéssel jelzálogjogot alapított az I. r. alperes javára a tulajdonában álló ingatlanokra. A jelzálogjogokat az illetékes földhivatal az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezte.

Az adós részére a VI. r. alperes a kölcsönszerződés alapján 288 149 265 Ft beruházási; és 270 000 000 Ft forgóeszközhitelt, az I. r. alperes pedig több részletben összesen 440 000 000 Ft hitelt folyósított.

Az M. Rt.-t (volt II. r. alperest) felszámolási eljárás befejezését követően a cégbíróság a cégjegyzékből törölte. Az V. r. alperes ellen 2006. március 27-én felszámolás iránti kérelmet nyújtottak be, a bíróság a 2006. május 23-án jogerőre emelkedett végzésével elrendelte a felszámolását. A felszámolási eljárásban az I. és VI. r. alperesek mint jelzálogjogosultak az általuk folyósított hitel erejéig hitelezői igényt jelentettek be.

A felperesek a módosított keresetükben elsődlegesen az V-VI. r. alperesek között 2005. június 23-án, továbbá az I. és V. r. alperesek között 2005. augusztus 22-én létrejött jelzálogszerződések relatív hatálytalanságának, másodlagosan érvénytelenségének megállapítását, a jelzálogjoggal terhelt ingatlanokra bejegyzett jelzálogjogok törlésének elrendelését és az alperesek ennek tűrésére való kötelezését kérték. Keresetüket az 1991. évi XLIX. tv. (Cstv.) 40. §-a (1) bekezdésének b) pontjára, - ezen belül az V. r. alperes vagyonát terhelő ingyenes kötelezettségvállalásra alapították. Arra hivatkoztak, hogy az V. r. alperes a felvett hitelekből nem részesült, azok nála semmilyen módon nem hasznosultak, így az V. r. alperes részéről a kötelezettségvállalás ingyenesen történt.

Az I. és VI. r. alperesek a kereset elutasítását kérték, az V. r. alperes a kereset teljesítését nem ellenezte.

Az I. r. alperes azzal védekezett, hogy a dologi kötelezettségvállalásnak - jelzálogjog alapításának - nem feltételei a zálogkötelezett részére ellenérték fizetése. Másrészt hivatkozott arra, hogy a hitel nyújtása az V. r. alperesnek is érdekében állt, továbbá az I. r. felperes mint az V. r. alperes tulajdonosa a 2005. március 30-ai taggyűlésen maga is támogatta az ingatlanok biztosítékként történő felajánlását az M. Rt. hitelének biztosítására.

Az V. r. alperes arra hivatkozott, hogy a hitelekből nem részesült, és az egyenes adós sem ellentételezte a jelzálog kötelezettség részéről történő vállalását.

A VI. r. alperes előadta, hogy a jelzálogszerződés megkötésével nem vonták el a felperesek kielégítési alapját, ezért a keresetük alaptalan.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a keresetet elutasította. Az ítélőtábla részítéletével a jelzálogszerződések érvénytelenségére és az eredeti állapot helyreállítására irányuló kereset elutasítását tartalmazó elsőfokú ítéleti rendelkezést hatályon kívül helyezte és ebben a keretben az elsőfokú bíróságot a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasította.

Az elsőfokú bíróság a megismételt eljárásban hozott ítéletében a jelzálogszerződések érvénytelenségét megállapította és elrendelte az eredeti állapot helyreállítását, a perbehozott zálogjogoknak ingatlan-nyilvántartásból való törlését, valamint az I. és VI. r. alpereseket mindezek tűrésére kötelezte. A jelzálogszerződéseket a zálogkötelezett V. r. alperes vonatkozásában ingyenes kötelezettségvállalásnak minősítette, ez okból a másodlagos keresetben a felperesek által állított értékaránytalanságot nem vizsgálta, a szerződés hatálytalanságának megállapítása iránt előterjesztett kerestet elutasította.

Az ítélőtábla az I. és a VI. r. alperesek fellebbezése folytán hozott ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érintve, fellebbezett rendelkezését megváltoztatta és a keresetet elutasította. A megismételt eljárásban a másodfokú bíróságnak az volt a jogi álláspontja, hogy a hitelező a dologi adós részére nem nyújt a kötelezettségvállalás fejében ellenszolgáltatást, ezért e relációban a jelzálogkötelezettség elvállalása valóban ingyenes jogügyletnek tekintendő. A jelzálogkötelezettség elvállalása kapcsán azonban a személyes kötelezett és a dologi adós ún. háttér megállapodást köt, a dologi adós tud arról, hogy a személyi adós olyan visszterhes szerződést köt, amelynek biztosítékát a dologi adós nyújtja. A visszteher az adósnak nyújtott pénzszolgáltatás. A jelzálog járulékos jellege folytán nem választható el a főkötelezettségtől, annak jogi sorsában osztozik, ezért a főkötelem visszterhessége következtében a zálogszerződés is visszterhes kötelezettségnek tekintendő. Az ingyenesség valójában csak a személyes kötelezett és a dologi adós viszonylatában állhat fenn, ami a hitelező és a zálogkötelezett jogviszonyában nem bír jogi jelentőséggel. Utalt a Cstv. 2000. évi CXXXVII. törvény 3. §-ával módosított 57. §-a (1) bekezdésének b) pontjára, amely azt a követelést is privilegizált besorolásúnak minősítette, amely kizárólag a zálogtárgyból történő kielégítés tűrésére irányul. A hozzá fűzött indokolás szerint ez esetben a zálogszerződés fedezetelvonó jellegét vizsgálni nem kell. Csupán utalt rá, hogy bár az V. r. alperes a kölcsön összegéből közvetlenül nem részesült, a jelzálogkötelezettség vállalásához valós üzleti-gazdasági érdekei szolgáltattak alapot.

A jogerős ítélet ellen a felperesek nyújtottak be felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak hatályon kívül helyezését és - tartalma szerint - az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását kérték. A másodfokú bíróság által elkövetett jogszabálysértést a Cstv. 40. §-a (1) bekezdésének b) pontjában, a 48. §-ának (1) bekezdésében, a Ptk. 195. és 205. §-aiban foglaltak megsértésében jelölték meg.

Előadták, hogy a másodfokú bíróság döntésének kiin­duló pontjával ellentétben nincs jogi jelentősége a hitelező személyének. A pénzintézeteket nem lehet e szempontból speciális gazdasági szereplőknek tekinti, és vonatkozásukban eltérő feltételrendszert és mértéket alkalmazni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!